Sikorski w TOK FM: Cała Europa usłyszała mój przekaz. Oprócz Jarosława Kaczyńskiego

- Szef opozycji bojkotuje expose ministra spraw zagranicznych, a potem udaje, że nie wie, jaka jest nasza polityka zagraniczna - odpowiadał na antenie TOK FM na polską krytykę swojego berlińskiego przemówienia Radosław Sikorski, szef naszej dyplomacji. - U nas opozycja życzyłaby sobie, żeby Polska trafiła na peryferia Unii - podkreślał.
- O to toczy się wielka gra: czy Polska znajdzie się w grupie państw współdecydujących o przyszłości Unii, czy też - jak życzyłaby sobie u nas opozycja - trafi na peryferia - mówił w Poranku TOK FM szef MSZ Radosław Sikorski. - Naszym zdaniem Polska powinna znaleźć się w grupie państw, mających silny głos w sprawach stabilności i przyszłości eurostrefy i całej Unii - podkreślał.

Minister odnosił się do swojego przemówienia, które wygłosił kilka dni temu w Berlinie, a które odbiło się szerokim echem w całej Europie. Dementował tym samym doniesienia prasowe, jakoby dostał zakaz wypowiadania się na temat swojego wystąpienia.

"Kaczyński udaje, że nie wie, jaka jest nasza polityka"

Sikorski podkreślił, że krytyka ze strony części polskiej opozycji jest bezpodstawna. Jarosław Kaczyński - szef Prawa i Sprawiedliwości - apeluje np. o postawienie szefa polskiej dyplomacji przed Trybunał Stanu. Jego zdaniem Radosław Sikorski złamał konstytucję wygłaszając przemówienie w Berlinie. Tymczasem: - To szef opozycji zbojkotował expose ministra spraw zagranicznych. Potem udaje, że nie wie, jaka jest nasza polityka zagraniczna - odpowiadał dzisiaj minister w TOK FM.

Z kolei premier Donald Tusk mówił, że podpisuje się pod tezami Sikorskiego, ale osobną dyskusją jest formuła i sposób argumentacji tych tez. - Odczułem, że premier komplementował ekspresyjność i retorykę przemówienia, bo to się przebiło do opinii europejskiej. Jestem bardzo wdzięczny premierowi, za to, co wczoraj powiedział - komentował Sikorski. Odniósł się też do zarzutów, że jego wystąpienie nie było konsultowane z prezydentem Bronisławem Komorowskim. - Politykę zagraniczną formułuje Rada Ministrów. To było zresztą autorskie przemówienie na forum think-tanku. Do głowy mi nie przyszło, że ktoś nie rozumie różnicy między tym, co robiłem wczoraj, czyli prezentowanie formalnego stanowiska na forum Rady Europejskiej, w tym wypadku rady ds. zagranicznych, a wystąpieniem wizjonerskim o przyszłości Europy na forum think-tanku.

Zdaniem Sikorskiego również niektóre zawarte w jego przemówieniu stwierdzenia można poddać pod dyskusję. Na przykład: te o federalizmie Unii. - My mówimy o unii politycznej, która by wykonywała część atrybutów suwerenności. Czy nazwać to federalizmem? Kwestia sporna. Ja uważam, że Unia już jest federacją i dlatego mówię o tym już swobodnie - stwierdził minister. I tłumaczył: - Jeżeli Unia ma wspólną flagę, jeśli ma wspólne granice, politykę handlową, dyplomację, hymn, parlament, budżet, biurokrację i parę innych rzeczy, to ja mam taką opinię. Ale tutaj jest możliwa uczciwa różnica zdań.

"Narozrabialiście - wyłóżcie pieniądze"

Szef polskiego ministerstwa spraw zagranicznych tłumaczył także, skąd w jego przemówieniu znalazł się apel o przywództwo Niemiec. - Pan mówił do Niemiec: narozrabialiście, to w waszym interesie było zadłużanie. Teraz wyłóżcie pieniądze? - pytała ministra Dominika Wielowieyska, prowadząca Poranek TOK FM. - Dokładnie to powiedziałem i dokładnie tak usłyszała cała Europa, oprócz części polskiej opozycji, która zrozumiała, że to jest wezwanie do powstanie IV Rzeszy. Ale na tym poziomie nie da się dyskutować. Mówiłem o przywództwie Niemiec w reformach i w ratowaniu strefy euro. Bez nich nie da się uratować strefy euro. A sytuacja strefy euro jest bardzo poważna - podkreślał Sikorski.

Jego zdaniem retoryka przemówienia nie była zbyt ostra. - Wywołała dyskusję - odpowiadał. I kontynuował: - Następują ruchy tektonicznie świata. Kryzys przyspieszył pewne procesy. Białoruś, wbrew naszym wysiłkom i ofertom, wybrała integrację na kierunku wschodnim. Unia za chwilę będzie się ściślej integrowała gospodarczo. Pytanie, gdzie ma być w tym Polska? Co mnie bardzo dziwi, to że opozycja w Polsce marzy o tym, co jest największym niebezpieczeństwem dla Polski, tzn. o renacjonalizacji polityk krajów. Ja mówię, że Polska powinna należeć do krajów współdecydujących i najpoważniejszych w Unii. Jeśli dobrze rozegramy tę stawkę, mamy szansę wejść do pierwszej ligi europejskiej. To jest ambitniejszy program niż uciekanie na peryferia.

- Właśnie walczymy o to, żeby mieć prawo głosu o euro, zanim wejdziemy do strefy euro. Tymczasem mamy polityków w Polsce, którzy wyobrażają sobie, że Polska może zachowywać się jak Wielka Brytania. Ja ten kraj trochę znam, lepiej od nich. I Polska nie ma takiej opcji jak ten kraj, bo nie ma 50 mil morza między sobą a swoimi sąsiadami. Jest szereg historycznych powodów, dla których bycie wyspą tylko luźno związaną z Europą nie jest dla nas dobrą propozycją. Dlatego uważam, że trzeba skorzystać z szansy wejścia do kręgu decydentów - apelował szef MSZ.

"Jarosław Kaczyński nie usłyszał..."

- Nawołujemy Niemcy, żeby wzięły odpowiedzialność, a jak trzeba - odkręciły kurki z pieniędzmi i strefę euro uratowały - stwierdził Sikorski. - Cała Europa usłyszała ten przekaz wyraźnie. Oprócz Jarosława Kaczyńskiego - dodawał.

Tymczasem prezes jeszcze największej partii opozycyjnej szykuje się do zorganizowania marszu przeciwko obecnemu ministrowi spraw zagranicznych. - Histeria nie pomaga. To moment, w którym spodziewałbym się po opozycji solidarności z rządem, który walczy w Europie o bardzo wysoką stawkę. A jedyne co widzę to rywalizacja w radykalizmie pomiędzy frakcją bolszewików i mienszewików w PiS-ie - podsumował Sikorski.

DOSTĘP PREMIUM