Prof. Balcerowicz o Kaczyńskim: nie dostrzega problemów lub za mało czyta

Twórca polskich reform chwali pomysł automatycznego karania państw naruszających dyscyplinę finansową. - Sankcje powinny być automatyczne. A do tej pory było tak, że to grzesznicy mieli decydować o sankcjach - mówił w TOK FM prof. Balcerowicz. Straszenie utratą suwerenności nazwał nieproduktywnym rozumowaniem. - Pan Kaczyński ma obsesję antyniemiecką. Za mało czyta - stwierdził.
Prof. Leszkowi Balcerowiczowi najbardziej spodobał się pomysł automatycznego karania państw, które naruszają regulacje dotyczące dyscypliny budżetowej. Gość Poranka Radia TOK FM przypomniał, że ten pomysł po raz pierwszy Niemcy zgłosiły w 1999 roku. Ale wtedy sprzeciw zgłosił dzisiejszy sojusznik - Francja. - To samo w sobie jest krokiem na rzecz wzmocnienia dyscypliny finansowej w Unii Europejskiej. Było tak, że to grzesznicy mieli decydować o sankcjach. A sankcje powinny być automatyczne, inaczej to nie będzie wiarygodne - ocenił prof. Balcerowicz.

Ale jego zdaniem propozycje zmian na szczeblu Unii to za mało. - Ostatecznie decyduje to, co dzieje się w poszczególnych państwach. Ile osób wierzy w św. Mikołaja? A ile osób rozumie, że zwiększanie wydatków bez pokrycia jest drogą do kryzysu? - pytał były wicepremier, minister finansów i prezes NBP.

"Pan Kaczyński ma obsesję antyniemiecką"

Zdaniem prof. Balcerowicza w obliczu kryzysu wzmocnienie władzy nad finansami jest konieczne.- Wiem, że niektórzy twierdzą, że zaostrzenie mechanizmów kontroli nad budżetami jest uszczerbkiem dla suwerenności. Ale na takiej zasadzie można powiedzieć, że przynależność do WTO (World Trade Organization, Światowa Organizacja Handlu -red.), która zakazuje arbitralnego podnoszenia ceł też byłoby uszczerbkiem dla suwerenności. Nie jest to produktywne rozumowanie - uważa ekonomista.

Równie mało uznania wzbudziły w prof. Balcerowiczu komentarze Jarosława Kaczyńskiego na temat podniesienia wieku emerytalnego dla kobiet. Prezes PiS ocenił, że skoro podobne rozwiązania obowiązują już w Niemczech, to ich wprowadzanie w Polsce świadczy o "daleko posuniętej zależności psychicznej i mentalnej" charakterystycznej dla obecnej władzy. - Pan Kaczyński ma obsesję antyniemiecką. Dlatego pewnie nie dostrzega (problemu - red.) albo za mało czyta. Większość krajów wprowadziła takie rozwiązanie - stwierdził prof. Leszek Balcerowicz, któremu nie podobało się, że musi komentować wypowiedzi prezesa PiS.Gość TOK FM uważa, że właśnie podniesienie wieku emerytalnego jest najlepszą propozycją zgłoszoną przez premiera w expose. - Doświadczania pokazują, że programy opierające się na podwyższaniu podatków rzadko kończą się sukcesem - mówił.

Ale według twórcy polskich reform podwyższenie wieku emerytalnego powinno być przeprowadzone szybciej. - Nie można zmarnować tego ruchu przez zbyt powolne tempo.

szybkie prace nad podniesieniem wieku emerytalnego Nowe przepisy już w styczniu w Sejmie>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (41)
Prof. Balcerowicz o Kaczyńskim: nie dostrzega problemów lub za mało czyta
Zaloguj się
 • demolka666

  Oceniono 8 razy 6

  kaczyński w ogóle nie czyta!!! ON WIE!!! on nie musi czytać ani słuchać, on zamyka się w szafie i po paru godzinach jego paranoja podpowiada mu właściwe rozwiązania - cały geniusz karpat!!!

 • halo_kotek

  Oceniono 8 razy 6

  bezczelny profesor
  mały jest prezesem
  jemu się CZYTA
  mama mu czytała scenariusz do "jak zaje... księżyc"

  czytać to takie pospolite
  dla gawiedzi
  on PREZES

  czytanie poniża
  nikt taki jak on
  nie może sobie pozwolić na poniżanie

  :)))
  piszta do woli
  wiemy, że tego nie przeczyta

 • kaczy_czubek123

  Oceniono 7 razy 5

  Kaczyński za mało czyta ... dobre, facet nie zna żadnego języka - to pewne!

  Komentowanie wynurzeń tego paranoika to legitymizacja jego populizmu i chorych wynurzeń. Ludzie skończcie zajmować się tym kurduplem, gdyż jego sekta i tak już ledwo dycha. Polityczny koniec tego osobnika jest bliski :)

 • adalbert.13

  Oceniono 7 razy 5

  kaczor czyta to co chce i dziwnym trafem przyjemność sprawiają mu teksty które sam napisze,
  z premedytacją, aby nie psuć nastroju mikołajkowego nie poruszam problemu czytania ze zrozumieniem
  tego co kaczor sam napisze

  .
  Mikołaje wszystkich opcji !!! Żądamy prezentów. I jeszcze więcej prezentów.

 • edwlad1950

  Oceniono 6 razy 4

  A co z ciągłym i sprzecznym i z interesami narodu polskiego, antynarodowym finansowaniem kościoła watykańskiego w Polsce ? Czy politycy nie widzą możliwości uszczuplenia dotacji z budżetu państwa, w części chociażby poza konkordatowej, wynikłej z poszerzania dotowania kościoła, przez różne rządy po roku 1990-tym. Czy ta oszczędność środków, nie mogła by się przyczynić do wspomożenia obszarów w budżecie państwa koniecznych, na które brakuje środków ? Można by tymi środkami zmniejszać obszary biedy, a tak pozoranci pomocy społecznej, jak i wyolbrzymiający swoje potrzeby, korzystają ze środków publicznych, bez ograniczeń, by podnosić swój status budowli sakralnych, wielokrotnie nie uzasadnionych. Kto chce to zauważa, na co idą te środki przyznawane kościołowi ! Naszego państwa nie stać na finansowanie kościoła, przebogatego kościoła watykańskiego, w dobie tak ostrego globalnego kryzysu ! Kościół mimo przejęcia olbrzymiego majątku od Skarbu Państwa przy pomocy Komisji Majątkowej, założył jeszcze sprawy sądowe, by dalej majątku naszego wspólnego, nas wszystkich pozbawiać. Rządzący nawet uchwalili swojego czasu ustawę, że można kościołowi przekazywać dodatkowo różne majątki z upustem 99%-wym i to się nie liczy, to według kościoła nie są zwroty. I tak się przekazuje różne budowle (często wyremontowane przez gminę), działki, z takim upustem, przez usłużnych rządzących, z akceptacją uchwałami samorządów. Wielokrotnie gminy przekazując z takim upustem budynki, same później nie mają lokali zastępczych dla swoich mieszkańców, w wypadku np. pożaru lub innej tragedii wielorodzinnego budynku mieszkalnego. Czy nas na takie rozdawnictwo obcemu państwu, majątku narodowego - stać ?

 • najdul6

  Oceniono 4 razy 4

  Apacz kaczyński nie ma o niczym pojęcia zna się tylko na wiecach i zadymach i tyle,i taki apacz chciał rządzić Polską czy to jest normalne???

 • munaciello

  Oceniono 6 razy 4

  Jak to prezes nie czyta?!
  Ostatnio wrócił do lektury "Krzyżaków" Sienkiewicza; w planach ma też "Niemców" Kruczkowskiego, zaś jego ostatnim odkryciem jest "Placówka" Prusa.

 • 11krzych

  Oceniono 6 razy 4

  >> stwierdził prof. Leszek Balcerowicz, któremu nie podobało się, że musi komentować wypowiedzi prezesa PiS.

  Nie dziwię się, odnoszenie się do wypowiedzi kartofla to jak komentowanie wypowiedzi meneli spod budki z piwem. Współczuję każdemu, kto z racji wykonywanej pracy musi komentować wypowiedzi jakichś przygłupów.

 • fojs

  Oceniono 6 razy 4

  Guru nie musi nic czytać on wszysko wie najlepiej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX