Arłukowicz: Refundacja leków będzie. Decydować o niej będą farmaceuci

- Chciałbym rozwiać wszystkie wątpliwości: leki będą refundowane. Jest dobra wola wśród tych, z którymi rozmawiam - uspokajał w Radiu Zet minister zdrowia, Bartosz Arłukowicz. Zdradził, że chce, aby to farmaceuci decydowali o poziomie refundacji. Polityk odniósł się także do sytuacji w SLD, które według niego się obecnie marginalizuje na polskiej scenie politycznej.
Bartosz Arłukowicz przyznał, że na liście refundowanej są ponad trzy tysiące leków, a decyzje co do poziomu refundacji dotyczą tylko 218 leków stosowanych w chorobach przewlekłych. - To nie są decyzje trudne do podjęcia - podkreślał w Radiu Zet.

Szef MZ nie chciał jednak zdradzić szczegółów porozumienia. - Umówiłem się ze środowiskiem lekarskim i aptekarskim. Umówiliśmy się, że doprowadzimy do takiej sytuacji, w której od 1. stycznia leki będą refundowane a pacjent nie będzie musiał biegać po NFZ. Chcę uspokoić atmosferę. Wiem, że emocje w służbie zdrowia rosną, kiedy zbliża się 1. stycznia, ale gwarantuję, że te emocje są niepotrzebne - obiecywał.

"Proces informatyzacji służby zdrowia postępuje"

Nowy minister zdrowia odniósł się także do problemu, kto ma ustalać właściwy poziom refundacji przepisanego leku. - Zgodnie z nową ustawą lekarz może zostać pociągnięty do odpowiedzialności, kiedy wypisze receptę pacjentowi, który nie jest ubezpieczony. Funkcjonuje już Centralny Rejestr Ubezpieczonych, problem polega na tym, żeby lekarze mieli do pełnej bazy ludzi ubezpieczonych. Proces informatyzacji służby zdrowia postępuje, ale tego nie da się zrobić z dnia na dzień - wyjaśnił.

Z wypowiedzi ministra wynika, że to aptekarze będą decydować o poziomie refundacji, ponieważ mają dostęp do odpowiedniego systemu komputerowego: - System leków w aptekach jest skomputeryzowany i aptekarze po obwieszczeniu listy leków refundowanych, który lek i jak jest refundowany.

"SLD nie będzie już wygrywać"

Arłukowicz odniósł się także do sytuacji w SLD, który w sobotę ma wybrać swojego nowego przewodniczącego. - Dla mnie sytuacja w SLD wygląda, jakbyśmy wracali do przeszłości, już ten widok widziałem - tak polityk skomentował decyzję Leszka Millera o kandydowaniu. - W ogóle nie jestem zdziwiony, że Leszek Miller podjął taką decyzję. Było oczywiste od momentu, kiedy przekroczył próg polskiego parlamentu, że będzie szedł po władzę w SLD - przyznał.

Były polityk związany z SLD zastanawiał się, czy Sojusz w swojej dzisiejszej formule jest w stanie zdobyć scenę polityczną. - Ja uważam, że nie, bo nowoczesne myślenie lewicowe w Europie idzie w inną stronę i w Europie rozumie się przez lewicowość inne punkty niż te, o których mówi SLD - odpowiedział. - Dziś budujemy skrzydło ludzi o lewicowej wrażliwości w Platformie Obywatelskiej, jest nas tam sporo i mamy realny wpływ na rzeczywistość - dodał.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (3)
Arłukowicz: Refundacja leków będzie. Decydować o niej będą farmaceuci
Zaloguj się
 • tak-jest

  0

  KŁAMCA ARŁUKOWICZ, DLACZEGO NIE POSZEDŁ Z SENIORAMI NAWET RAZ DO TEATRU, SKORO IM TO OBIECYWAŁ!!!
  ARŁUKOWICZ W SWYM PSEUDO MINISTERSTWIE, NIE STWORZYŁ NAWET JEDNEGO PROJEKTU USTAWY. PSEUDO MINISTER POPEŁNIŁ TYLKO JEDEN PLAGIAT, Z SENIORAMI DO TEATRU,KTÓRY WYMYŚLIŁ,PAN HOŁDYS!
  ARŁUKOWICZ KARIEROWICZ I OSZUST I KŁAMCA .LEKI JUŻ PODROŻAŁY OD 16 LISTOPADA BIEŻĄCEGO ROKU O 45% !

 • j4s4

  Oceniono 2 razy 0

  ... w tej sprawie minister Bartosz musi spotkać się z ministrem Michałem! Jeden od zdrowia drugi od cyfryzacji!

 • paw73

  Oceniono 3 razy -1

  Pseudo Arłukowicz, umywa ręce i ucieka od odpowiedzialności!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX