''Dziękujemy, panie Donaldzie''. Po szczycie o prezydencji

- Dziękujemy panie Donaldzie za wszystko, co pan uczynił dla Unii w tej drugiej połowie roku - powiedział na konferencji przewodniczący Rady Europejskiej Hermean van Rompuy. - Choć chcieliśmy osiągnąć więcej i działać szybciej, to okoliczności, w jakich przyszło nam pracować w ostatnim półroczu były trudniejsze, niż ktokolwiek mógł się spodziewać - mówił Donald Tusk.
Donald Tusk wystąpił na wspólnej konferencji z Hermanem van Rompuyem i przewodniczącym KE Jose Manuelem Barroso.

- Chciałbym pogratulować Tuskowi doskonałego kierowania pracami nad przyjęciem Chorwacji do UE. Dziękujemy Panie Donaldzie za wszystko co Pan uczynił dla Unii w tej drugiej połowie roku - powiedział van Rompuy.

Tusk: chcieliśmy utrzymać wiarę w Europę

Tusk podkreślił, że zadaniem naszej prezydencji było "utrzymanie wiary w sens zjednoczonej Europy, ale też wzmocnienie działań, które tę wiarę przekuwają w konkretne działania.

Zadeklarował, że z satysfakcją uczestniczył w uroczystości podpisania przez Chorwację traktatu akcesyjnego. - Z satysfakcją finalizujemy rozmowy z Ukrainą, wytyczamy - chociaż można było ambitniej - szlak coraz bardzie czytelny dla Czarnogóry i Serbii - dodał.

Mimo trudów UE jest atrakcyjnym modelem

Tusk ocenił, że Europa - mimo trudnych miesięcy - jest "najbardziej atrakcyjnym modelem współdziałania państw i narodów, jaki współczesny świat wymyślił". - Nawet jeśli sami czasami na Europę narzekamy - zaznaczył.

Do osiągnięć polskiej prezydencji zaliczył zakończenie prac nad tzw. sześciopakiem. - To umożliwiło pójście o krok dalej, także wczoraj - dodał.

Jak podkreślił, zadaniem polskiej prezydencji było i jest mobilizowanie państw UE , także tych spoza strefy euro, na rzecz "większej solidarności, ale także dyscypliny w obrębie całej UE i strefy euro".

Tusk powtórzył, że źródła kryzysu, jaki nęka Europę, nie wynikają z tego, że "jesteśmy ze sobą razem". - Zjednoczona Europa, wspólnotowość, to nie źródła kryzysu. Wręcz przeciwnie - postępująca integracja to warunek konieczny, aby wyjść z kryzysu - zaznaczył.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (32)
''Dziękujemy, panie Donaldzie''. Po szczycie o prezydencji
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 9 razy 9

  To żadna sensacja... Sensacja byłaby wtedy, gdyby van Rompuy dziękował podobnie premierowi Kaczyńskiemu ...

 • neumarkt

  Oceniono 4 razy 4

  nordens_pn też musi co, działa w otoczeniu prezesa i złapał paranoję indukowaną!

 • oghana7

  Oceniono 3 razy 3

  A KACZOROWI ROZSADZA WATROBE Z DZIKIEJ ZAWISCI -CHYBA NIGDY NIE MIAL TAKIEGO WROGA DO ZWALCZENIA JAK TUSK .GRATULACJE PANIE PREMIERZE!

 • piotr_kolec

  Oceniono 5 razy 3

  A Kaczor uważa, że polskie notowania
  Nigdy nie były tak nisko
  O ptasim móżdżku, co mówią - to prawda
  A taki ma właśnie biedne chłopisko

 • gebe14

  Oceniono 7 razy 3

  a ja sie ciesz że jesteśmy teraz tu gdzie jestesmy i jest to zasługa min tuska i po.
  a nie jakis pis, parta samych miernot i przegranych ktora nic nie wnosi.

 • neumarkt

  Oceniono 1 raz 1

  Jestem zalogowany!

 • trajkotek

  0

  udało się!
  INCEPCJA nie zawodzi: glosmichnika.blox.pl/2011/07/Incepcja.html

 • srololot

  Oceniono 2 razy -2

  to poza ratlerka proszącego o pogłaskanie i po klepanie plecyków , mistrz konformista.......Doniu....przy kanclerz Niemiec....o to obraz pozycji Polski.........

 • srololot

  Oceniono 2 razy -2

  dziękują wazelinie panu Donaldowi , 100% konformiście wazelina , wazelina tylko to potrafi wobec silniejszej obcji jak Rosji tak i Niemiec nic nie załatwi po męsku tylko nadstawia plecyki do poklepania , sprawa Polski a cóż salony Niemiec , Francji ważniejsze może jakiś ochłap stołu pańskiego do mordy mu się przyklei...jak żyć ..jak żyć Donald tak kraść jak twoja formacja..?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX