Kwaśniewski: Nie widzę alternatywy dla Leszka Millera

Bez koalicji z Palikotem może być koniec nie tylko SLD, ale lewicy w ogóle. Palikot na pewno jest gotowy do rozmów, ale diabeł tkwi w szczegółach - przekonywał w RMF FM były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Kwaśniewski w rozmowie z Konradem Piaseckim powiedział, że udzielił błogosławieństwa Leszkowi Millerowi w ubieganiu się o przewodnictwo SLD. Stwierdził też, że Miller jest "niewątpliwie pozycją numer 1 w SLD", ale może mu nie starczyć "czasu, energii czy determinacji" na pogodzenie kierowania klubem i prowadzenia partii.- Miejscem, które trzeba uporządkować jest partia, bo partia jest w głębokim kryzysie. To musi zrobić jedno centrum dowodzenia i będzie - podejrzewam - tym centrum Leszek Miller - mówił. - Jeżeli w ciągu kilku miesięcy nie pojawi się jakaś personalna alternatywa, to na pewno będzie kontynuował swoją misję - dodał.

Bruksela i Warszawa "nie do pogodzenia"

Pytany o to, czy widzi personalną alternatywę dla Millera, Kwaśniewski odparł: - Mówiąc szczerze - nie widzę.

- Część młodszych jest uwikłana w Parlament Europejski. I to jest niemożliwe do pogodzenia w moim przekonaniu - Europa i Bruksela, i Warszawa. Gdy chodzi o to pokolenie młodsze, to być może w ciągu 6 miesięcy coś się urodzi, ale - ponieważ wydaje mi się, że jestem dobrze poinformowany, to nie sądzę - mówił.

Bez koalicji lewicę czeka porażka

Według Kwasniewskiego istnieje dziś konkurencja między SLD, a Ruchem Palikota, a "Ruch Palikota wyraźnie chce przejmować aktywa SLD-owskie". Problemem, jego zdaniem, może być także konkurencja dwóch liderów - "wyrazistych, lubiących władzę postaci".

- Jeżeli spojrzeć na to zimno, to jeżeli na lewicy nie utworzy się rodzaj koalicji przed wyborami za trzy lata, to oczywiście lewica rozproszona nie będzie miała szans - stwierdził. Zdaniem Kwaśniewskiego Polska potrzebuje alternatywy dla PO po prawej i po lewej stronie. - Bo byłoby źle, gdyby polska demokracja oznaczała, że albo Platforma, albo Platforma - mówił Kwaśniewski.

Były prezydent uważa też, że "Palikot jest gotowy do rozmów". - Diabeł będzie tkwił już w szczegółach, kiedy te partie - różne zresztą, nie tylko Palikot i Miller, ale także inni usiądą do rozmów. I wtedy okaże się, czy jesteśmy zdolni pokonać uprzedzenia i być mądrzy na przyszłość, czy będziemy mądrzy po szkodzie. A to byłaby wielka strata - stwierdził.

- To byłby koniec Sojuszu - stwierdził Piasecki. - To byłby koniec może na długi czas również lewicy jako istotnej alternatywy dla obecnie rządzących - odpowiedział Kwaśniewski.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Kwaśniewski: Nie widzę alternatywy dla Leszka Millera
Zaloguj się
 • piotr_kolec

  Oceniono 3 razy 3

  SLD na nikim daleko nie zajedzie
  Kiedyś grube ryby teraz cienkie śledzie
  I czy to będzie Miller czy Senyszyn
  O sukcesach SLD nieprędko usłyszym…

  Ja też nie widzę alternatywy dla Millera
  Pokona konkurentów pięćdziesiąt do zera
  A potem jak kapitan stanie na okręcie
  I utonie wraz z załogą w historii odmęcie

 • arvelli_net

  Oceniono 4 razy 2

  ... na pohybel czerwonym !... i pisowcom też... wypiję dziś za to :)

 • atleista

  Oceniono 1 raz 1

  Problemem SLD jest to, że lewica nie zaproponowała elektoratowi żadnej alternatywy po Kwaśniewskim, gdy zakończył on aktywność polityczną. Kolejni nieudani przewodniczący i ich przydupasy rozwaliły dorobek 10-letniej, dobrze ocenianej, prezydentury. Miernoty bez doświadczenia, bez charyzmy, bez pomysłów i bez programu. A teraz i bez poparcia wyborców.

 • peter-123

  Oceniono 1 raz 1

  Ciagle spragnieni wladzy , obejetnie w jaki sposob. Klamstwo, obiecank, podstep itd. Szczegolnie ludzie SLD z tego kregu maja takie sklonnosci, to zaklamny magisterium to zapity nad grobami poleglych w Katyniu, to choroba filifinska , to afera Rywina, to lizusostwo u Leppera w Samoobronie by dostac sie do Sejmu, to aniolki , to mowioenie ze nie, itd. To trzeba byc naprawde Prezydentem a.D, by twierdzic, ze nie widzi alternatywy. Ale polskim Pretzydentem. Co z SLD pozostalo , jesienne opadle liscie . Nic wiecej , zadyszka na claego. Co na to Kalisz i inni ?

 • kiazinto

  Oceniono 1 raz 1

  Czas PiS'u i SLD minął. Wreszcie.
  Szkoda że wielu młodych ludzi nie zna Polskiej historii i że tak szybko się zapomina kto do kogo strzelał i dlaczego Polacy siedzieli w więzieniach. Wstyd mi było strasznie że wybraliśmy w wolnych wyborach Pana Kwaśniewskiego na Prezydenta. Prezydenta narodu z taką historią. Dla mnie to był symbol niedojrzałości narodu do samostanowienia. Dziś cieszę się że te uśmiechnięte, opalone, cyniczne mordy schodzą ze sceny. Dopiero dziś można powiedzieć że mamy wolną Polskę, że weszliśmy na drogę do normalności. Trzeba było niemal całego pokolenia żeby demoludy przestały głosować na swoich złotych cielców. Dziś cieszę się że nie poszliśmy drogą Rumunni w tamtych czasach. Cieszę się też że postępuje rozkład awanturniczego opartego na kompleksach i podziałach PiS'u. Polacy wreszcie zrozumieli że prowodyrom i spadkobiercom totalitaryzmu trzeba podziękować. Czas na normalność i zdrową demokrację w Polsce.

 • kamilakarabasz

  Oceniono 3 razy 1

  Moje drogie, zapijaczone, czerwone mordy! Jak się cieszę, że pociągniecie sld na dno!

  Głosowałem na sld Millera i drugi raz nie dam się nabrać!

 • centus56

  0

  Wydaje mi się, że czas SLD już minął, obecnie to partia głównie kanapowa, a ich rozterki wyborcze i koalicje nas nie interesują!

 • zdzisek1949

  Oceniono 6 razy 0

  Przypomnę słowa L.Millera -"panie Ziobro jest pan zerem" a media
  czyli "GW" robiły nagonkę na CBA a teraz okazuje się,że następny
  członek rząd Millera czyli z SLD jest umoczony w aferę prywatyzacyjną
  a to dopiero początek afer związanych z SLD.
  Przypuszczam,że niedługo okaże się,że L.Miller i A.Kwaśniewski
  są największymi zerami chociaż mają 'konta w Szwajcarii"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX