"Marsz 13 grudnia? PiS zbiera wojska w oparciu o sprytny populizm" - Maliszewski dla TOK FM

- W okresach kryzysowych nacjonalizm ma coraz większe znaczenie - komentuje dla TOK FM specjalista ds. marketingu politycznego dr Norbert Maliszewski z UW. - Jarosław Kaczyński zauważył te silne emocje 11 listopada, teraz więc stara się podnieść sztandar nowego nacjonalizmu. Marsze będą się odbywać pod każdą możliwą datą, która będzie się kojarzyła z suwerennością, patriotyzmem - dodaje.
- Prawo i Sprawiedliwość zbiera wojska, czyli zajmuje pozycje w nowej wojnie polsko-polskiej - tak organizację jutrzejszego Marszu Niepodległości i Solidarności w Warszawie komentuje dr Norbert Maliszewski, ekspert ds. marketingu politycznego z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem nie muszą to być pozycje stracone. - To mogą być mocne pozycje, bo te wojska PiS zbiera w oparciu o sprytny populizm - podkreśla.

"Nowy nacjonalizm"

- PiS pojmuje interes narodowy w sposób egoistyczny, na zasadzie: chcemy wszystkiego, a nie oddajemy niczego - uważa Maliszewski. - I w oparciu o emocję, jaką jest w tym wypadku nacjonalizm. PiS "zbiera wojska" - dodaje ekspert. I tłumaczy: - W okresach kryzysowych nacjonalizm ma coraz większe znaczenie. PiS ma więc nadzieję na to, że egoizm narodowy będzie się nasilać.

- Ludziom trudno sobie wyobrazić złożoną alternatywę w postaci kooperacji wielu państw, gdzie trzeba się dołożyć, aby nie stracić. Łatwiej jest powiedzieć, że bogaci Niemcy i Francuzi wyciągają od nas pieniądze. Strach ma wielkie oczy, więc lęk przez kryzysem budzi demony nacjonalistyczne - podsumowuje ekspert UW.

Zdaniem Maliszewskiego, marsze - ten z 11 listopada, 13 grudnia i odbywające się 10 dnia każdego miesiąca - mają jednoczyć osoby, dla których ten nacjonalizm jest coraz ważniejszy. - Dlatego też marsze będą się odbywać pod każdą możliwą datą, która będzie się kojarzyła z suwerennością, patriotyzmem. Jarosław Kaczyński zauważył te silne emocje 11 listopada, teraz więc stara się podnieść sztandar nowego nacjonalizmu - żeby nie zrobiła tego Solidarna Polska.

"Gdyby był bardziej umiejętny, gromadziłby..."

Według Maliszewskiego w społeczeństwie w czasie kryzysu potrzeba jedności będzie się nasilać. - I gdyby Jarosław Kaczyński był bardziej umiejętnym graczem, to by wyciągał na ulice więcej ludzi. Prezes PiS niepotrzebnie całe te wydarzenia radykalizuje. Gdyby robił to wszystko w sposób bardziej aprobowany przez zwykłych Kowalskich, to mógłby na tym populizmie nacjonalistycznym sporo ugrać.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
"Marsz 13 grudnia? PiS zbiera wojska w oparciu o sprytny populizm" - Maliszewski dla TOK FM
Zaloguj się
 • piotr_kolec

  Oceniono 11 razy 11

  Panie Maliszewski,
  Pan chyba oszalał
  Uczyć piromana,
  Jak Polskę ma podpalać!?

 • romp66

  Oceniono 9 razy 9

  Pewnie PiSowcy w tym marszu wezmą na sztandary Kuklińskiego,jako "bohatera".
  Kukliński był i pozostanie zdrajcą, puki żyją ci dla,których coś znaczy słowo przysięgam.
  Kukliński nie zdradził Polski z żadnych pobudek patriotycznych, lecz dla pieniędzy.
  Trzeba to zapamiętać i wbijać do łbów wszystkim tym ,którzy uważają tego śmiecia za bohatera.
  Kukliński pewnie dziś przeszedł by na służbę Chinom, dlatego ,że są potęgą i na pewno bardzo dobrze by mu zapłacili. Taki ktoś jak Kukliński, nie wart mego moczu, aby oddać na jego nędzną mogiłę.

 • wikal

  Oceniono 7 razy 7

  A ile razy pan prezes był na grobie brata w Krakowie? Bo zdaje mi się, że nie pochował go na Krakowskim Przedmieściu pod pałacem prezydenckim? A tam co miesiąc urządza swoiste zaduszki.

 • neumarkt

  Oceniono 6 razy 6

  Świr agituje! Blado jednak wychodzi w stosunku do Włodzimierza ilicza Lenina. Może założyć mu jakiś berecik? Albo gustowną czapecznę z czerwoną gwiazdą? Tak czy owak, żałosna postać! Lada chwila ucho sobie odetnie jak Vincent Van Gogh, albo co innego, jeżeli posiada!

 • kacze_buty

  Oceniono 5 razy 5

  na focie "wyrośnięty" kaczy SBek

 • lol-antypopulista

  Oceniono 4 razy 4

  SBeku pie...ny zgin przepadnij padalcu wszo polska smieciu pie...ny spadnij z mostu podetnij sobie rzyly scierwojebcu kaczynski pomiocie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • say69mat

  Oceniono 4 razy 4

  Nacjonalizm, jako jeden z efektów ... 'grzechu pierworodnego'???
  Ciekawe, czy 'wiara rzymska' wyznawana i deklarowana przez Pana Prezesa, jest w stanie ogarnąc te wybitnie nieporządane efekty zjawiska ... 'nacjonalizmu'.

 • duokwak

  Oceniono 2 razy 2

  www.youtube.com/watch?v=d0-kP8ylsRk&feature=related
  ----------------------jak ja nie cierpię

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX