Piecha: Po co ta szopka? Zmiana zdania, wojna z koncernami...

- Minister Arłukowicz uległ naciskom, zmienił listę leków refundowanych. I Bóg zapłać. Tylko po co ta szopka? - pyta w TOK FM Bolesław Piecha z PiS, były wiceminister zdrowia. - Zmiana stanowiska w kilka dni, kreowanie ''czarnego luda'' zwanego koncernem. Na tym ucierpią tylko pacjenci - ocenia.
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz bronił nowej ustawy o lekach refundowanych i ostro zaatakował koncerny farmaceutyczne. - Nie będziemy się kierować interesami producentów, kierujemy się interesami pacjentów - mówił. Zapowiedział też, że na liście refundacyjnej znajdą się nowe leki.

Grzegorz Chlasta: Czy razem z ministrem Arłukowiczem pójdzie pan na wojnę z koncernami?

Bolesław Piecha: Nie widzę powodu, żeby iść na wojnę. To jest kreowanie ''czarnego luda'', czyli koncernu. Taka jest moda. Przemysł farmaceutyczny, który składa się z różnych podmiotów - i tych drobnych i tych bardzo silnych - jest dla nas partnerem, produkuje leki. Wojny z koncernami nie da się wygrać. To koncerny farmaceutyczne mają klucz do nowoczesnego lecznictwa. Walka z kimkolwiek obróci się przeciwko temu najsłabszemu, czyli pacjentowi. Pacjent jest bezbronny, zagubiony w tym systemie. Wikipedia nie dostarczy mu właściwej wiedzy.

Ale lobbing istnieje...

Oczywiście. Lobbing jest naturalną częścią gospodarki. Jest częścią wyścigu konkurencyjności. Natomiast faktem jest, że lek, który jest skuteczny się sprawdza. To pacjent - wspólnie z lekarzem - ocenia, czy po danym leku czuje się dobrze czy źle.

Dobrze, że minister poszerzył listę leków refundowanych?

Minister uległ naciskom i jako chrześcijanin mówię: Bóg zapłać. Tylko po co ta szopka? 23 grudnia rzecznik ministra Arłukowicza zapewniał, że lista jest doskonała, że pacjenci będą uprzywilejowani a NFZ zarobi miliard zł. Tylko gdyby się przyjrzeć tej liście, widzimy: tak, NFZ zaoszczędzi, ale pacjent zapłaci za leki więcej. Kilka dni później okazało się, że minister Arłukowicz nagle zaczął topnieć i wprowadzać nowe propozycje. Dziś - po zmianach pierwotnej listy - być może pacjenci zapłacą trochę mniej. Pod czyim naciskiem to się stało? Pewnie przemysł farmaceutyczny go przydusił, bo przecież nie ja. Pan minister - jak zresztą jego poprzedniczka - nie słucha opozycji.

Czego pan teraz oczekuje od ministra zdrowia?

- Niczego. Pan Arłukowicz został w to wszystko wmanipulowany. Wszedł w buty uszyte przez Platformę i panią marszałek Kopacz. A trudno, żeby Arłukowicz - człowiek młody, bardzo zdolny - chodził w szpilkach minister Kopacz. Oczekiwałem, że będzie bardziej odważny. Tak, jak to odważnie jakiś czas temu prezentował na Twitterze. Tylko, że obiektem tych wpisów była minister Kopacz i premier Donald Tusk.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (36)
Piecha: Po co ta szopka? Zmiana zdania, wojna z koncernami...
Zaloguj się
 • cleryka

  Oceniono 11 razy 9

  Poseł Piecha może by raczył publicznie nie stawać po stronie koncernów farmaceutycznych,bo się już raz skompromitował kolacją w knajpie z przedstawicielami przemysłu farm. i dopisaniem do listy ich leku.Kompromitacja to PiSowska specjalność!

 • me2free

  Oceniono 10 razy 8

  Sa ludzie, ktorzy z wlasnej twarzy potrafia zrobic sedes, a o moralnosci maja takie pojecie jak exaborcjonista, ktory jest przeciwko in vitro, zegnam

 • bro2001

  Oceniono 7 razy 7

  Cos na rzeczy jest. Jezyk politykow trzeba przesiewac przez grube sito ale faktem jest, ze przy glownych ulicach naszych miast najwiecej jest bankow i aptek. Jakos najwiecej kupuje sie zywnosci a sklepy spozywcze przy bankach i aptekach nie maja szans. Bank handlija pieniadzem ale najwiecej aptek pojawilo sie po kontrreformie sluzby zdrowia jaka zaserwowalo nam SLD po dojsci do wladzy po AWSie. Na pierwszy rzut oka tam smierdzi przekretami w swietle jupiterow naciaganego lobbingiem farmaceutycznym prawa.
  Nikt nie jest doskonaly. Dlatego mysle, ze zarowno Kopacz jak i Arlukowicz maja racje. A ze przy robocie dochodzi do pomylek - ludzka rzecz. Sekunduje ministrowi by mu sie udalo.

 • kaczy_mozdzek

  Oceniono 9 razy 7

  No tak.
  Piecha, jak pamiętam nie walczył z koncernami, tylko umawiał się z ich przedstawicielami przy kawiarnianych stolikach i tam ustalał z nimi listy leków refundowanych.

 • blendyks

  Oceniono 9 razy 7

  Piecha będąc ministrem zdrowia PiS spotkał się przedstawicielami koncernu farmaceutycznego nie u siebie w ministerswie przy świadkach ale przy restauracyjnym stoliku.
  Prasa szeroko o tym pisała, lecz prezes powiedział, że nie ma sprawy. To znaczy, że nie było.

 • megasceptyk

  Oceniono 9 razy 7

  Piecha, koncernowy przydupas już zaczął swoją spią misję. Interesowna szuja.

 • sir_fred

  Oceniono 9 razy 7

  No, ten pan to akurat się zna na "przyduszaniu" przez koncerny...

 • szary-polak

  Oceniono 7 razy 5

  Piecha to znany lobbysta-aferał lekowy...

  antysocjalizm.salon24.pl/20593,afera-piechy-ciag-dalszy
  info.wyborcza.pl/temat/wyborcza/iwabradyna
  tropimypis.prv.pl/piecha-pis.html
  forum.gk24.pl/kandydaci-do-sejmu-rp-z-prawa-i-sprawiedliwosc-t60815/

 • ciemnyludd

  Oceniono 4 razy 4

  Piecha jak sam prezes...wiarygodny do szpiku swoich katolickich kości...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX