Palikot ws. aborcji: Obecna ustawa to wynik przemocy Kościoła, nie - kompromis

- Nad ustawą pracujemy. Chcemy generalnie, aby to była sprawa sumienia matki, a nie lekarza czy ustawy. Granicę dopuszczalnego terminu aborcji wyznacza ryzyko utraty życia lub zdrowia przez matkę. I to powinni akurat wskazać naukowcy. I oni to precyzyjnie wskazują - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Janusz Palikot. Jak podkreśla, kompromis aborcyjny "nie jest żadnym kompromisem, a wynikiem przemocy Kościoła w życiu publicznym".
W ocenie Palikota swoje poglądy powinni móc propagować zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy prawa kobiet do aborcji. Jednak ustawodawca powinien być otwarty tylko na argumenty merytoryczne i poparte faktami, nie - wiarą: - Przekonania religijne nie mogą decydować o odpowiedzialności karnej.

Szef Ruchu Palikota przypomina też, że główny argument antyaborcjonistów - że zygota to człowiek - wynika z wiary, nie - z rzetelnej wiedzy: - Twierdzenie, że aborcja zygoty to aborcja człowieka czy morderstwo dziecka jest absurdalne. To mieszanie sprzecznych porządków myślenia: naukowego i religijnego. Nauka stwierdza jedynie -a i to jest kontrowersyjne - że zygota to już z całą pewnością podstawa do uznania, że urodzi się zwierzę - człowiek, ale nie jest to osoba z duszą, o jakiej myślą katolicy, czy osoba samoświadoma.

Palikot zapowiada prace nad liberalizacją ustawy aborcyjnej, a także nad innymi regulacjami dotyczącymi Kościoła i spraw światopoglądowych, m.in. usunięciem religii ze szkół i odcięciem Kościoła od pieniędzy podatników.

W jego ocenie księży utrzymywać powinni wierni, nie - ogół podatników. - Na zabytki kultury, np. krakowski kościół Mariacki, powinny iść pieniądze z budżetu państwa. Ale nie na budowę Świątyni Opatrzności Bożej - ocenia Palikot.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (33)
Palikot ws. aborcji: Obecna ustawa to wynik przemocy Kościoła, nie - kompromis
Zaloguj się
 • adalbert.13

  Oceniono 20 razy 20

  W przemocy to kościół jest dobry, 2000 lat tradycji i doświadczenia robi wrażenie. Ostatnio znowu idą w tysiące ofiar : www.tokfm.pl/Tokfm/1,102433,10831845,Holandia__tysiace_dzieci_molestowano_w_instytucjach.html - można rzec, trzymają formę.

 • prawdziwy-pireansot

  Oceniono 19 razy 17

  Kościół to chyba najbardziej zbrodnicza instytucja w historii człowieka, mają tupet wyrażając się na temat ochrony życia. Tego życia, którego pozbawili miliony ludzi ? O tej samej formie egzystencji mówimy? Pomijam setki milionów, które nawet życia nie posmakowały, od urodzenia do śmierci żyjąc w duchowym, umysłowym i emocjonalnym terrarium jakim są doktryny tej organizacji przestępczej. Szitaka ?

 • j4s4

  Oceniono 16 razy 16

  ... kościół widzi że jego marchewka oferowana wiernym nie skutkuje więc wymusza na państwie uchwalenie prawa które ma być kijem zastępującym w wielu przypadkach marchewkę! To tak jak niejakiego Gomółkę wsadzono do paki za "odchylenie prawicowo-nacjonalistyczne " którego w państwowych paragrafach nie było!

 • duchkotaprezia

  Oceniono 16 razy 16

  Moim zdaniem nie doceniamy roli kk jako potężnej dźwigni gospodarki . Te wszystkie produkty okołoświąteczne , gorączki zakupowe....Nawet Chińczycy nie wybrzydzają i produkują dewocjonalia watykańskie na potęgę. W tym kontekście sprawy poruszane przez sukienkowych muszą być KONTROWERSYJNE bo odwracają uwagę od ich BIZNESÓW . Dla czarnych jest zdecydowanie wygodniej jak mówi się o DUPIE MARYNI .

 • frakcja-z

  Oceniono 13 razy 13

  koscil racej niewiele ma do zaoferowania
  po za tym ze posial wszystkie swoje artefakty, arka przymierza, swiety gral, wlocznia przeznaczenia
  nie maja pojecia co sie z tym stalo
  nawet nie wiedza kiedy jezus sie urodzil (o ile istnial)
  jak to mozliwe ze znamy date urodzi sokratesa i innych (dzien i miesiac)
  a kosciol nie wie kiedy "najwazniejsza osoba na swiecie" sie urodzila?
  cos tu jest naciagane :)

  stop religion

 • oswiecony19

  Oceniono 13 razy 13

  Antyklerykalny przykład ze Szwecji:moja dziewczyna poszła do lekarza rodzinnego w sprawie sterylizacji.Lekarz od ręki,wypisał skierowanie na popularny w Szwecji zabieg do szpitala.Ponieważ ma już 2 dzieci,odpadła nawet wizyta u psychologa.Trzy tygodnie pózniej - półgodzinny zabieg w pełnym znieczuleniu na podstawowe szwedzkie ubezpieczenie.Następnie po dwóch godzinach do domu.Efekt - niepotrzebne już środki antykoncepcyjne w formie żadnych plastrów czy tabletek i brak niemałych z tym kosztów, nie wspominając o skutkach ubocznych i związanym z tym stresem.A jej koleżanka z Krakowa mówi: to ja muszę łykać tabletki,nie dosyć że za to płacę,to jeszcze najlżejszym skutkiem ubocznym jest to - że po tabletkach przytyłam 16 kg.Klnie i dodała: przez ten katolicki kraj - Polska! No cóż - w Polsce zabieg taki jest nielegalny.Taka jest różnica w mentalności władz Szwecji.To jeden przykład z wielu.Teraz już wiecie dlaczego w Skandynawii mieszkają szczęśliwi obywatele.

 • oswiecony19

  Oceniono 14 razy 12

  Palikot na premiera!

 • staruszek1949

  Oceniono 10 razy 8

  MÓJ WYBÓR NA PANA W DNIU WYBORÓW BYŁ STRZAŁEM W DZIESIĄTKĘ . ŻYCZĘ ABY PAN ZOSTAŁ PREMIEREM .

 • szpon

  Oceniono 6 razy 6

  popieram

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX