Spór o WOŚP na Twitterze: "Festiwal taplania w g... się rozkręca"

Osoby wspierające Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy to "fanatycy Owsiaka" i "żebracy na ulicy". Ci, którzy znajdują się po drugiej stronie, doczekali się miana "zboczonych debilów" i "pachołków Jarosława Kaczyńskiego". Podczas gdy woluntariusze Orkiestry zbierają pieniądze na wcześniaki i ciężarne kobiety z cukrzycą, na Twitterze "festiwal taplania WOŚP w g... się rozkręca".


Publicyści i komentatorzy od prawa do lewa już od kilku dni spierają się na Twitterze o intencje i skuteczność organizatorów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dyskusja osiągnęła punkt wrzenia dziś, kiedy wolontariusze WOŚP wyszli na ulice kraju zbierać pieniądze. "Ledwo uszłam z życiem po ataku fanatyków Owsiaka", "Wolontariuszy WOŚP więcej niż przechodniów. Serduszko trzeba wykupić, jak nie z przekonania to dla świętego spokoju...", "Leming wrzucił złotówkę. Serducho w klapie. Sprawiedliwy wśród narodów świata" - można było przeczytać na Twitterze."Umiejętność żebrania może się przydać"

Spór szedł przede wszystkim wzdłuż podziałów politycznych. Najgorliwiej Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy atakowali przeciwnicy rządu Donalda Tuska. "Ja się w sumie nie dziwię, że rząd tak wspiera Orkiestrę i jej wolontariuszy. Jak tak dalej pójdzie, to umiejętność żebrania może być niezbędna" - pisał Przemysław Piętak związany z "Teologią Polityczną".

"Takie spostrzeżenie: owsiakofile wciąż odwołują się do Kaczyńskiego, do PiS, do prawicy. Widocznie są za mało błyskotliwi, aby dostrzec, że w ten sposób sami ustawiają swojego guru politycznie" - zwracał z kolei uwagę publicysta "Faktu", Łukasz Warzecha, w odpowiedzi na komentarze w stylu, że "wszyscy, którzy krytykują WOŚP, to pachołki Jarosława Kaczyńskiego".

"Ludzie z puszkami - żebracy na ulicy"

Wyjątkowo aktywny był też publicysta "Gazety Polskiej", Samuel Rodrigo Pereira, który z zaangażowaniem relacjonował: "W przedziale pasażerowie z dziwnymi czerwonymi naklejkami patrzą na mnie, jakbym co najmniej oddał Rosji śledztwo" czy "Takie życie: do jednych Polactwo się uśmiecha, do innych podchodzi z buta. Ludzie z puszkami WOŚP - Żebracy na ulicy".

Ze smutkiem eskalację nastrojów na Twitterze kwitował za to m.in. Konrad Piasecki z RMF FM: "Widzę, że patriotyczne rozliczenia i targanie po szczękach dosięgło i Owsiaka. Pewnie. Nie miejmy już niczego, co się dobrze kojarzy. (...) Śmieszne to i straszne zarazem, a w dodatku podszyte polityką i ideologią". "Ech, widzę że festiwal taplania WOŚP w g... się rozkręca. Już nawet są porównania z akcjami nazistów" - wzdychał dziennikarz przy innej okazji.

"I kto za to wszystko płaci?!"

Krytycy WOŚP sporo miejsca poświęcili także rzekomemu brakowi przejrzystości wydatków Jurka Owsiaka. Wyjątkowo dużo emocji wzbudził jego dzisiejszy przelot z Zakopanego do Warszawy. "Owsiak leci z Zakopanego do Warszawy. Za czyje pieniądze? Ile to kosztuje? Kto płaci? I jaki to ma sens?" - dopytywał się gorączkowo Łukasz Warzecha. Naprawdę gorąco jednak zrobiło się dopiero wtedy, gdy okazało się, że samolot LOT-u eskortowały dwa F16. "Minuta lotu F16 kosztuje 6 tys. zł" - zaalarmował natychmiast bloger, Paweł Rybicki.

Po fali wyjątkowo gwałtownego oburzenia na rozrzutność MON-u, która przetoczyła się przez Twittera, interweniować musiał szef resortu, Tomasz Siemoniak: "Asysta 2 F-16 dla WOŚP w ramach lotu szkolnego trwała 5 minut. Koszt 5 minut takiego lotu F-16 to 348 USD". Prostował także jego rzecznik, Jacek Sońta: "Całość lotu treningowego trwała 3h 28m. O tym zapominają dodać przeciwnicy WOŚP".

"WOŚP? Jeden z odcieni patriotyzmu"

Na Twitterze znaleźli się jednak też i tacy, którzy postanowili wzbić się ponad wszelkie podziały. "To, że emocje wokół WOŚP są tak silne, zasługuje na jakąś głębszą analizę. Zjawisko zdecydowanie ciekawsze niż argumenty stron" - skonstatował już na chłodno były poseł Ligi Polskich Rodzin, Krzysztof Bosak.

"Nie oglądam Owsiaka, ale nie walczę z nim" - zadeklarował z kolei Igor Janke. Założyciel platformy Salon24 odesłał też do tekstu Janiny Jankowskiej. Była Przewodnicząca Rady Programowej TVP zaznaczyła w nim, że choć "Jerzy Owsiak nie powinien być świętą krową", "jego wypowiedzi są politycznie jednostronne, niesprawiedliwe, rodzajem obsesji", a "wykorzystanie sprzętu trzeba kontrolować", to "na Boga, nie dzielmy się na wrogów i popleczników tej akcji".

"Niezależnie od wszystkich słabości Jerzego Owsiaka i wykorzystywania jego osoby do walk politycznych - on jest wartością dodaną dla nas wszystkich. On ćwiczy pospolite ruszenie, wspólnotowość zatomizowanych, skłóconych Polaków. To jeden z odcieni patriotyzmu. Jakże ważny na trudne czasy" - zakończyła swój wywód Janina Jankowska.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (14)
Spór o WOŚP na Twitterze: "Festiwal taplania w g... się rozkręca"
Zaloguj się
 • margotje

  Oceniono 7 razy 5

  przez 20 lat WOSP zbiera pieniadze (na znane wszem i wobec cele) i nikomu to do tej pory nie przeszkadzalo... Ano nie, nie przeszkadzalo, bo do tej pory nie bylo tego scierwa na kaczych lapach, co Polakow sklocil, narod podzieli i rozpetal wojne polsko-polska.
  Tak dlugo jak to scierwo stapac bedzie po ziemi, nie bedzie w narodzie spokoju. Tak dlugo jak klechy bezkarnie beda pyski wsadzac w sprawy panstwowe, nie bedzie pokoju i porozumienia w narodzie. Wniosek jest jeden: przezesa dozywotnio zamknac w obozie ciezkich robot (bez prawa wczesniejszego zwolneinia), taki sam los winien spotkac spasione wieprze z kosciola katolickiego. Organizacje przestepcze pisuar kosciol katolicki zdelegalizowac i zakazac dzialalnosci na wieki!

 • nikodem51

  Oceniono 2 razy 2

  Ciekawa jestem dlaczego tylu przeciwników Owsiaka nie domaga się przejrzystości działan Rydzyka Tam tez ludzie dają pieniadze dobrowolnie Jakoś mohery nie domagają sie na co idą pieniadze z tacy

 • zelalem

  Oceniono 2 razy 2

  Ech, polska specjalność.
  Unurzać wszystko w gó...e!

 • duchkotaprezia

  Oceniono 2 razy 2

  Gdyby to Terlikowski dawał twarz tej akcji śpiewając psalmy ....pieli by z zachwytu.Pewnie uaktywnił by kilku dewotów i stadko dewotek ,ale zebrali by na bańki szklane i słoik pijawek. Było by po BOŻEMU ,KATOLICKO i PRAWDZIWIE POLSKO.......

 • aldisek

  Oceniono 2 razy 2

  "Ludzie z puszkami-żebry na ulicy". To jak rozumieć "Taca w kościołach - ?????????". Albo gdy biskup przyjeżdża do dyrektora pewnej ważnej firmy i "prosi" o coroczną daninę? (Na faktach: Szczecin, Polska Zegluga Morska, pod koniec każdego roku).

 • wazps

  Oceniono 6 razy 2

  Kochane polaczki patridioci,panie Warzecha to pan jest zbyt tepy zeby zrozumiec,ze tak jest,propisowska "inteligencja" wlasnie krytykuje WOSP i tylko ona,najlepsze jest to,ze w mordzie maja pelno frazesow z nauk Chrystusa,ale kiedy dojdzie co do czego to pokazuja jak malo wiedza o tym czego on nauczal,taka jest prawda,ktorej zaden z tych polmozgow nigdy nie przyjmie do siebie,nie maja na to ani honoru,ani inteligencji,trzymajcie tak dalej a pozostana przy was tylko wariaci i oszolomy :)

 • smoku6001

  Oceniono 1 raz 1

  Ale właściwie co nas myślących słuchaczy Tok FM obchodzi co te durne bydlęta (słuchacze radia co ma pysk ... albo jakoś tak) sądzą o Panu Jurku Owsiaku????

 • endoen8307

  0

  Mi się podoba inicjatywa i założenia Orkiestry. Nie rozumiem natomiast czemu na koniec wydarzenia odpalają fajerwerki. Mnóstwo zwierząt, za równo tych miejskich jak i domowych panicznie boi się huków. Jest to dla nich ogromny stres, czasem kończy się śmiercią, a przeważnie wielkim obciążeniem organizmu i odreagowaniem przez następne dni. Dziwi mnie więc, że organizacja której przyświecają tak szczytne cele, nie potrafi zwrócić uwagi na zdrowie innych żywych istoto poza homo sapiens. Smutne. Od strony psychologicznej, wydaje mi się, że może zachodzić następujący mechanizm. Ludziom np nie pasują te fajerwerki bo ich psy się boją, ale nie umieją wprost tego powiedzieć, więc podłączają się pod grupy osób co krytykują Orkiestrę za domniemane oszustwa np. finansowe. Jeszcze inni nie umieją mówić: 'nie' więc dają kasę do puszki, robiąc coś wbrew sobie. Jeszcze inni, są wstydliwi i na ulicy muszą się 'mierzyć' z wolontariuszami co sprawia im przykrość. Oni też się podłączają pod grupy krytykujące Orkiestrę dla zasady, tylko dlatego, że nie umieją określić co naprawdę ich samych boli.

 • malibulublin1

  0

  Polecam do przeczytania artykuł przytaczający treść ulotek w jednym z kościołów w Poniatowej w województwie lubelskim, jakoby "człowiek wierzący, dając Wielkiej Orkiestrze pieniądze popełnia grzech, bo bierze udział w sprawach diabelskich”

  Ulotki w kościele w Poniatowej: Dając pieniądze na WOŚP popełniasz grzech

  www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120106/NEWS01/593455095

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX