Kalisz o sprawie płk. Przybyła: Wstrząsające. Komisja sprawiedliwości się tym zajmie

- Wstrząsające, że urzędnik państwowy z powodu sytuacji w organie władzy państwowej podejmuje próbę samobójczą - tak próbę samobójczą płk. Przybyła komentował w TOK FM Ryszard Kalisz, z sejmowej komisji sprawiedliwości. Dodał: - Niezależnie od tego, że prokuratura nie ma dzisiaj łączności personalnej z ministerstwem sprawiedliwości, to jako komisja sprawiedliwości zajmiemy się tą sprawą.
- Z tego, co mówił płk. Przybył wynika, że w ramach prokuratury, w szczególności wojskowej, relacje międzyludzkie są aż tak skomplikowane, że u ludzi dochodzi do stanu psychicznego, który umożliwia targnięcie się na swoje życie. Dla mnie to rzecz niesłychana - mówił w TOK FM Ryszard Kalisz.

Do próby samobójczej prokuratora Przybyła doszło po konferencji dot. śledztwa ws. przecieku do mediów z postępowania dotyczącego katastrofy smoleńskiej. Dzisiaj po południu prokurator generalny Andrzej Seremet miał ogłosić swe decyzje w sprawie prokuratorów wojskowych z Poznania, którzy według mediów chcieli uzyskać informację SMS-y m.in. dziennikarzy.

- Wydaje mi się, że kiedy płk. Przybył mówił w sposób kategoryczny o wszystkich działaniach w tym postępowaniu przygotowawczym dot. przecieków ze śledztwa smoleńskiego, poczuł, że cała wina spływa na niego, że nie jest broniony, a nawet odniosłem wrażenie, że jego zwierzchnicy przedstawiają rzecz inaczej, niż to było naprawdę - komentował w TOK FM Ryszard Kalisz. - Przybył użył przecież sformułowania, że "państwo dziennikarze jesteście zmanipulowani". Można przypuszczać, że miał przeświadczenie osamotnienia z tym problemem.

Przybył w wygłoszonym przez siebie oświadczeniu zapewnił m.in. że w śledztwie nie było żadnych nieprawidłowości, a dziennikarze, piszący o tym, że prokuratura wojskowa złamała prawo, zostali zmanipulowani. Podkreślił również, że manipulacja dziennikarzy wynikała z faktu, iż prokuratura "prowadzi bardzo poważne śledztwo związane z przestępczością zorganizowaną w Wojsku Polskim".

- Z jednej strony dawał do zrozumienia, że działał w przekonaniu działania dobrego na rzecz wyjaśnienia sprawy, a kiedy doszło do ataku na niego, to przełożeni go nie bronili, a nawet się odwrócili. To samo w sobie jest interesujące, bo to pokazuje jakie są wewnętrzne relacje w prokuraturze - uważa Kalisz.

W prokuraturze była rywalizacja...

- W prokuraturze wojskowej była częsta rywalizacja, były dwie grupy - opowiadał Kalisz. - Wydaje mi się, że te relacje międzyludzkie nie były najlepsze - dodał. Podkreślił jednak, że nie chce konkretnie wypowiadać się o prokuraturze w Poznaniu, bo jej nie znał. - Dla mnie to wstrząsająca rzecz, że urzędnik państwowy z powodu sytuacji w organie władzy państwowej podejmuje próbę samobójczą. Wszyscy widzieliśmy w telewizji, że nie było w tym momencie żadnego stresu zewnętrznego u niego - podkreślił.

- Niezależnie od tego, że prokuratura nie ma dzisiaj łączności personalnej z ministerstwem sprawiedliwości, to jako komisja sprawiedliwości zajmiemy się tą sprawą - zapewnił poseł.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (15)
Kalisz o sprawie płk. Przybyła: Wstrząsające. Komisja sprawiedliwości się tym zajmie
Zaloguj się
 • duchkotaprezia

  Oceniono 2 razy 2

  Teraz powinno być z górki. Szacunek dla P.płk Przybyły. Pokazał kundlom z prasy że nawet na kość do ogryzienia trzeba zarobić uczciwie .

 • arvelli_net

  Oceniono 1 raz 1

  ...rysiek!!!!... WSZĄSAJĄCE!!!!!... jak można z Makarowa się nie zastrzelić????... i to zawodowiec!!!... proponuję komisje śledczą do wyjaśnienia tej kompromitującej sprawy a dla naśladowców proponuję rzucić się z czwartego pietra... to zawsze skutkuje!

 • sakramencki

  Oceniono 1 raz 1

  Sposoby rozwiązywania problemów polskiej armii przez cywilnych polityków : rozwiązanie 36 SPLT - nie ma Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, to nie ma problemu ze szkoleniem personelu latającego i technicznego, i sprawy dotyczące katastrofy smoleńskiej "zamiecione są pod dywan", nie ma oddzielnej Prokuratury Wojskowej, i sprawami prestępczości w armii będą się zajmować cywile nie mający zielonego pojęcia o funkcjonowaniu wojska, sił specjalnych, obcych służb specjalnych itd. To może jest metoda na całkowite rozwalenie Wojska Polskiego. Ciekawe, że nikt czegoś podobnego nie stosuje w świecie w stosunku do własnych SZ..
  Czyżby komuś zależało na osłabieniu całkowitym państwa, a może szuka się oszczędności, i ci "szukacze" pojęcia nie mają co robią przez swoją głupotę i ignorancję. Działanie na rzecz osłabienia obronności państwa były kiedyś karane przez państwo polskie.

 • prawdziwy-pireansot

  Oceniono 1 raz 1

  No tak. Wojskowy. Nic dziwnego, że w mózg nie trafił. Wstrząsająca Komisja Sprawiedliwości ? Komisja Wstrząsającej Sprawiedliwości ? Komisja szitaka ?

 • adalbert.13

  Oceniono 1 raz 1

  Zaczynam się zastanawiać nad kondycją wszystkiego.
  Red. Czuchnowski mówi słowa z których się już nie wycofa : "Zarzuciłem pułkownikowi Przybyłowi kłamstwo. Teraz nie ma znaczenia, czy miałem rację." To znaczy, że co? Oskarżył bez dania racji?
  Potem mówi :"Szok i poczucie winy, ta sprawa nie jest warta ludzkiego życia" - a 96 istnień?
  Pan poseł Kalisz mówi: "u ludzi dochodzi do stanu psychicznego, który umożliwia targnięcie się na swoje życie." To kolejny tragiczny splot zdarzeń. Lista Smoleńska nadal pozostaje otwarta.
  Jest tylko jeden który może być zadowolony z obrotu sprawy.

 • fudalejw.1

  Oceniono 2 razy 0

  Ryszard Kalisz gdy będzie strzelał do siebie będzie wzorował
  się na swojej idolce śp.Barbarze Blidzie.

 • peter-123

  0

  Panie Kalisz , za moich wojskowych czasow nikt nie nosil broni przy sobie, tylko na strzelnice lub w czasie cwiczen. Ten zwyczaj wprowadzil nie wojskowy, nie jaki Kaczynski , noszacy pistolet przy sobie i grazacy w windzie Tuskowi. A co sie tyczy Sadow Wojskowych , to w Polse byly symbolem przemocy , hanby, gwaltu, wyrokow smierci na niewinnych polskich patriotach. Sady Wojskowe maja minimalna efektywnosc , sa bardzo kosztowne , w randze generala i pulkownikow , ktorzy przed prawem stawiaja rozkazy. Co to za wojskowy, ktory sie tak fatalnie postrzelil i stanie sie problemem dla otoczenia i najblizszych. Wszystko to jest efektem kupy nieudacznikow , bez doswiadczenia zgromadzonych wkolo Tuska. Szkoda go. Co tydzien cos nowego. Bo cpo mogla wymyslec osoba z Sedziszowa , walesajaca sie po kularach na Wiejskiej , bez swiatowego doswiadczenia i bogatej wiedzy ogolnej.

 • romp66

  Oceniono 2 razy 0

  Armia okradana przez polityków PO PSL i ludzi z nimi związanych
  Pan prokurator praktycznie wrzeszczał o tym,że ludzie kryci przez rząd PO PSL okradają polską armię!
  Grzegorz Michniewicz, dyrektor generalny Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, popełnił samobójstwo .
  Sprawę wyciszyli ludzie od PR-u z Kancelarii Premiera Tuska i uczynni dziennikarze.
  Ciekaw co jeszcze musi się wydarzyć, aby media przestały kryć bandytów z rząd PO PSL.

 • dodatkowo_zwracam

  Oceniono 4 razy 0

  nie chce byc zle zrozumiany, ale facet nie trafił do siebie z najbliższej odległości. Co źle o nim świadczy jako żołnierzu. Prawdopodobnie chciał na siebie zwrócić uwagę, i tutaj sposób też nie najlepiej o nim świadczy jako żołnierzu i jako mężczyźnie. Nóżki odmrażają sobie dzieci na złość mamie. Tak sie nie rozwiązuje problemów. Dobrze, że nie pojechał "na Breivika".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX