Zapadły 4 wyroki ws. stanu wojennego, oskarżono 9 osób. Co z resztą? [ZDJĘCIA]

Do tej pory wydano cztery wyroki ws. wprowadzenia stanu wojennego. Pierwotnie oskarżono dziewięć osób, jednak wszystko wskazuje na to, że żaden proces już nie zakończy się wyrokiem.
W 2007 roku IPN skierował akt oskarżenia ws. wprowadzenia stanu wojennego wobec dziewięciu osób: Czesława Kiszczaka, Eugenii Kempary, Stanisława Kani, Emila Kołodzieja, Wojciecha Jaruzelskiego, Tadeusza Skóry, Floriana Siwickiego, Tadeusza Tuczapskiego i Krystyny Marszałek-Młyńczyk. Do tej pory zapadły cztery wyroki, jedno postępowanie umorzono, dwa zawieszono, a dwoje oskarżonych zmarło.

Zapadł wyrokCzesław Kiszczak na procesie. Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta

Czesław Kiszczak w 1981 roku był jednym z najbliższych współpracowników gen. Wojciecha Jaruzelskiego i ministrem spraw wewnętrznych. Kiszczak został skazany na 4 lata więzienia, ale na mocy amnestii wyrok zmniejszono do 2 lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat. Został uznany za winnego zbrodni komunistycznej, jakim był jego udział w związku przestępczym o charakterze zbrojnym. Ma 86 lat.Eugenia Kempara. Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta

Drugą skazaną we wczorajszym w procesie jest Eugenia Kempara. W 1981 roku zasiadała w Radzie Państwa - kolegialnym organie władzy, będącym w PRL odpowiednikiem prezydenta. 82-letnia Kempara miała zarzut przekroczenia uprawnień przez głosowanie za dekretami o stanie wojennym. Było to sprzeczne z ówczesną konstytucją, bo podczas sesji Sejmu Rada nie mogła wydawać dekretów. Kempara została uznana za winną, ale zarzuty wobec niej się przedawniły.

Identyczny wyrok zapadł w przypadku drugiego żyjącego jeszcze członka ówczesnej Rady Państwa - Emila Kołodzieja. 95-latek w październiku również został uznany za winnego i w tym przypadku zarzuty się przedawniły.Stanisław Kania, Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta

Były pierwszy sekretarz PZPR (zastąpiony przed stanem wojennym przez Wojciecha Jaruzelskiego) Stanisław Kania został uniewinniony od stawianych mu zarzutów. Sąd przyznał, że jego działaniu nie można przypisać cech "brania udziału w związku przestępczym", bo "konsekwentnie opowiadał się za politycznym rozwiązaniem sytuacji w kraju i nie zaakceptował rozwiązań siłowych". Ma 84 lata.

Proces umorzonyTadeusz Skóra, Fot. Wojciech Olkuśnik / AG

Tadeusz Skóra w 1981 roku był wiceministrem sprawiedliwości. Został oskarżony o podżeganie członków Rady Państwa do złamania konstytucji, czyli wprowadzenia stanu wojennego. W 2009 sąd umorzył wobec niego postępowanie, bo chroni go immunitet sędziowski - jest sędzią w stanie spoczynku.

Zawieszone postępowanieWojciech Jaruzelski, Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta

Głównym oskarżonym w procesie jest gen. Wojciech Jaruzelski. W 1981 roku piastował najważniejsze funkcje w państwie: był I sekretarzem PZPR, premierem i ministrem obrony. Zarzuca mu się kierowanie "związkiem przestępczym" za co grozi do 10 lat więzienia. Ze względu na stan zdrowia od sierpnia 2011 roku proces toczył się bez jego udziału. Jaruzelski został wyłączony z postępowania, a sąd je zawiesił. Ma 88 lat.Florian Siwicki, Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta

Sąd ze względu na zły stan zdrowia zawiesił również postępowanie wobec gen. Florian Siwicki, najbliższego współpracownika gen. Jaruzelskiego. W 1981 roku był szefem sztabu i wiceministrem obrony. Jemu również postawiono zarzut udziału w "związku przestępczym". Ma 87 lata.

Nie żyjąTadeusz Tuczapski, Fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Wyroku nie doczekała Krystyna Marszałek-Młyńczyk. Była w 1981 roku członkiem Rady Państwa z ramienia Stronnictwa Demokratycznego. Zmarła w grudniu 2007 roku. W trakcie procesu - 10 kwietnia 2009 roku zmarł gen. Tadeusz Tuczapski. W 1981 roku był Głównym Inspektorem Obrony Terytorialnej, szefem Obrony Cywilnej Kraju oraz sekretarzem Komitetu Obrony Kraju. Nadzorował prace związane z przygotowaniem aktów prawnych wprowadzających 13 grudnia 1981 roku w Polsce stan wojenny.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (11)
Zapadły 4 wyroki ws. stanu wojennego, oskarżono 9 osób. Co z resztą? [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • sferk9

  Oceniono 4 razy 4

  Oczywista kompromitacja wymiaru sprawiedliwości: sąd aspiruje do oceny, czy groziła interwencja albo wojna domowa. To sa oceny polityczne a nie prawne, sąd nie ma wiedzy historycznej a zwłaszcza objetej tajemnicami różnych państw. Warszawscy sedziowie poddają się oszołomstwu IPNu i nie widzą własnej śmieszności...

 • uszatek_2

  Oceniono 3 razy 3

  ...ten wyrok to kpina z polskiego wymiaru sprawiedliwości. A oskarżenie o działanie w tzw." związku przestępczym o charakterze zbrojnym" przechodzi wszelkie granice ABSURDU.....!!!! No cóż, tylko chora z nienawiści kato-prawiczka mogła wymyślić takie brednie..... Jednego chorego psychicznie A.Słomkę,który heroicznie prezentował nam tzw. prawicowe "WZDĘCIA GODNOŚCIOWE", mogliśmy dzisiaj podziwiać w sądzie.... - oczywiście ku uciesze gawiedzi....

 • yellowsnow2

  Oceniono 2 razy 0

  Czy my Polacy mozemy w koncy cieszyc sie z tego co mamy i przestac klocic o to co bylo a czego juz nie ma? Gdyby nie Solidarnosc, stan wojenny, Jan Pawel II nie byloby dzisiejszej Polski ale nie ma juz papieza polaka, stanu wojennego ani Solidarnosci. Jest za to niepodlegla Polska. Cieszmy sie z tego, a historie zostamy do nauki naszym dzieciom.

 • peter-123

  Oceniono 4 razy 0

  Kompromitacja wszystkich odpowiedzialnych za praworzadnosc w Polsce. Nawet Walesa nie zdal egzaminu w takiej chwili. Opowiadal jak zwykle w swoim specjalnym jezyku i artykulacji jakies androny. Kpina, degradacja Panstwa zwacego sie demoklratycznym, a sprowadzajaca demoralizacji spoleczenstwa polskiego przez justycje i waldze. Malych karaja za byle co , za zabranie glosu publicznie z protestu np. wynik wyroku w Sadzie Cywilnym w Kaliszu z 30.12.2011 z powodztwa obrazonego wlasciciela firmy zasmradzajacego cala miejscowosc swoja produkcja. Adwokaci w pogoni za zyskiem czynia z nieprawdy klamstw, z klamstwa prawde. Gdzie i jak zostal uczciwie rozliczon " grudzien 70". Klania sie polskiej wladzy i polskiej justycji JANEK WISNIEWSKI. Bandytyzm w bialy dzien , nalezy skrzyknac spoleczenstwo na Facebok i zaprotestowac przeciwko temu wyrokowi, by nie doszlo do tego ze np. Jaruzelskiemu wystawia pomnik. Wstyd mi za moj kraj.

 • srololot

  Oceniono 2 razy 0

  Sądy w dalszym ciągu są pod wpływami komuchów 76 ,4 % sędziów , prokuratorów ,adwokatów to stara gwardia zasiedlona w wymiarze niesprawiedliwości jaka trwa , dlatego tak nie dostępne jest dla młodej kadry wychowanków pseudo demokracji , stare skostniałe struktury nadal kiwają Polską racją stanu po przebieranych komuchów w liberalnych nierządników ze zleceniami służb specjalnych sowietów......

 • dareoszek

  Oceniono 3 razy -1

  Kolejny GOMULISTYCZNO-HISTORYCZNY przekręt. Kiszczak i EKIPA nie Tworzyli żadnej ORGANIZACJI.
  Co to wogóle za brednie. Oni reprezentowali gospodarkę Związku Radzieckiego. Sam Jaruzelski to wielki fan braci ze wschodu, do tego stopnia , że pałował czasem twarze rodaków zomowskimi pałami. A kiszczaczek, jeszcze chciał wypróbować do tego nową broń. W każdym razie, nawet jakby dziad poszedł siedzieć to myślę, że nie miałoby to wpływu na jego tryb zycia. Bo pewnie siedzi 10 godzin dziennie wlepiony w TVN24.

 • leslaw28

  Oceniono 3 razy -1

  Kampara, udajaca Polke Zydowka, wiekszosc bandy koszerna

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX