"Zamulenie debaty publicznej", "źródła tragedii w Warszawie" [KOMENARZE]

Sprawa generała Błasika stała się dzisiaj głównym tematem komentarzy w Sejmie. Zbigniew Girzyński z PiS-u oczekuje, że prezydent i premier przeproszą wdowę po generale Błasiku. A Leszek Miller uważa, że ?źródeł tej tragedii należy szukać w Warszawie, a nie w Smoleńsku?.
Prokuratorzy z Naczelnej Prokuratury Wojskowej stwierdzili, że "brak opinii wskazującej jednoznacznie, że generał Błasik przebywał w kokpicie TU-154M".

Zbigniew Girzyński z PiS-u oczekuje od prezydenta i premiera przeproszenia wdowy po generale Błasiku, politycy z drugiej politycznej strony nie chcą wyciągać daleko idących wniosków.

Halicki: Bez przesady

- Nie widzę powodu do tego, byśmy popadali w jakąś przesadę przy ocenie całości zdarzenia - mówi Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej. - Mamy dość pełny obraz z dokumentacji komisji rządowej - co do przyczyn i przebiegu katastrofy. To, o czym była mowa podczas konferencji prokuratorów, na pewno wymaga finalnego wyjaśnienia, jest ważne dla rodzin ofiar, ale nie stanowi dowodów zmieniających przyczyny katastrofy opisane w raporcie Millera - zaznacza. PiS uważa, że nie było nacisków na pilotów.

Leszek Miller z SLD nie chce tego komentować, uważa jednak, że generał Andrzej Błasik przynajmniej raz naruszył procedurę. W momencie, gdy składał przy trapie samolotu meldunek prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

"Źródła tragedii w Warszawie"

- To jest o tyle istotne, że ten kto składa meldunek o gotowości wykonania zadania przejmuje dowództwo nad samolotem - mówi przewodniczący Sojuszu. - Źródeł tej tragedii należy szukać w Warszawie, a nie w Smoleńsku - dodaje.

Według raportu MAK i raportu komisji Jerzego Millera generał Błasik w momencie katastrofy przebywał w kokpicie samolotu. - Poza znaczeniem dla rodzin, w tym rodziny generała Błasika, nie ma to większego znaczenia głębszego politycznego, ani państwowego. Nie zmienia to faktu ani oceny byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który był miernym, słabym prezydentem, źle pełniącym swoją funkcję. Ani w najmniejszym stopniu nie zmienia to karygodnych nieprawidłowości, na przykład przy decyzji o wystartowaniu samolotu. Pytanie kto jest bardziej odpowiedzialny na tym etapie, czy Klich, czy generał Błasik, czy ktokolwiek inny. Ale jednak to ta grupa ludzi podjęła decyzję, by ten samolot wystartował mimo tych prognoz pogody - mówi Janusz Palikot. - Za decyzję o wizycie w Katyniu dwa dni po wizycie premiera też jest odpowiedzialny Lech Kaczyński, ewentualnie Jarosław Kaczyński - dodaje.

Palikot: Już nie będziemy komentować Smoleńska

- Natomiast poza dzisiejszym dniem przyjmujemy w Ruchu Palikota zasadę, że w ogóle nie będziemy komentowali tragedii smoleńskiej. To jest kolejna próba zamulenia polskiej debaty publicznej. To nie jest rozmiar spraw, którymi powinniśmy zajmować się w skali całego kraju - podkreśla Janusz Palikot.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
"Zamulenie debaty publicznej", "źródła tragedii w Warszawie" [KOMENARZE]
Zaloguj się
 • hazibula

  Oceniono 4 razy 4

  katastrofa jest klinicznym przykladem demonow schizofrenii w jakiej zyjemy od bardzo dawna. oficjalnie czcimy kleski narodowe i nazywamy je moralnymi zwyciestwami. niewazne sa fakty, kompetencje , rzetelnosc. wazny jest "patriotyzm", "wartosci narodowe i chrzescijanskie", "wyzszosc" moralna i inne nieokreslone stany psychiczne. w stosunku do pilotow powszechne przekonanie dobrze oddaje popularne powiedzenie, ze "nasi chlopcy mogą latać nawet na drzwiach od stodoly". Nieważne okazaly się wszelkie racjonalne przeciwskazania ii ostrzezenia. wazne ze prezydent Kaczynksi musial byc w tym momencie w Katyniu. i niemal wszyscy mieli to zakodowane. bo gdyby nie - to zaraz by zostali opluci jako niepatrioci, niepolacy, zdrajcy, wrogowie Polski itp itd. nie tylko opluci, ale doświadczyliby konkretnych szykan, co bylo i jest norma w Polsce. czyzby gen. Blasik mial odmowic Kaczynskiemu, powołujac sie na tak "niewazny" powod jak stan pogody? ten general ktory zrobil błyskawiczną kariere dzieki PIS? Nie, i jak wiadomo, nie odmowil. zamiast dowodcy statku powietrznego sam zameldował Kaczyńskiemu gotowosc do lotu. Niewazna fachowosc i ocena zagrozenia, wazny "patriotyzm" ( i kariera). a po katastrofie - newazne tysiace faktów, potworne bledy i zaniedbania po polskiej stronie, wazne jest "patriotyczne" wyjaśnienie. takie, ze to byla sztuczna mgla, albo rozpylony gaz, albo bomba termobaryczna. Takie "wyjaśnienia" poglebiają stan schizofrenii na poziomie calego spoleczeństwa. na przykładzie schizy politykow tysiace maluczkich uczy sie, ze niewazna jest rzetelnosc, wiedza i doswiadczenie. wazna jest w zyciu schiza. i tak beda na wlasny uzytek postepowac. i beda fundowac sobie i innym rozmaite katastrofy, prywatne i i powszechne. Jak schiza to schiza.

 • ciemnyludd

  Oceniono 6 razy 4

  Najbardziej idiotyczna katastrofa lotnicza jaką tylko można sobie wyobrazić stała się fundamentem polityki w kraju nad Wisłą... POLAK POTRAFI, a jak nie Polak to przynajmniej Jarosław Kaczyński...

 • wandateresa1

  Oceniono 4 razy 4

  W 100 % popieram TO NIE JEST rozmiar spraw ,aby angażować cały Kraj w pyskówki na temat katastrofy lotniczej nad Smoleńskiem.Media również powinny się zdystansować do tego tematu.Dosyć,Dosyć tego tematu.

 • opatrumiaredagdynia

  Oceniono 1 raz 1

  efekt wyniku, czyli skłonność do osądzania decyzji na podstawie jej wyniku, a nie na podstawie jakości samej decyzji w momencie jej podejmowania.
  zamiast rozpatrywać jakość i zasadność przygotowań do wylotu, uwaga koncentruje się na wpływie brzozy na katastrofę
  ps.
  brawo Palikot!

 • jan.urbaniak1

  0

  Winni katastrofy są bracia Kaczyńscy. I tyle.

 • kurcze_pieczone01

  0

  "Przecież Smoleńsk jest antidotum na awanturę wokół wątpliwego profesjonalizmu rządu." trafny cytat.

 • nodens_pn

  Oceniono 4 razy -4

  Debilny rząd z nienachapanymi amatorami hołdującymi krypto targowickiemu pojmowaniu Europy i świata w imię własnodobroytu, gotów jest zrobić wszystko aby ukręcić łeb swoim przeciwnikom politycznym nawet w konfidencji z odwiecznymi wrogami Polski, wszystko po to aby im żyło się lepiej....

 • aniapuszek

  Oceniono 5 razy -5

  Nigdy się prawdy nie dowiemy bo jesteśmy głupcami i śledztwo oddaliśmy Rosjanom. Podstawowy dowód wrak samolotu został pocięty i teraz możemy już tylko domniemania snuć, żądzą nami świnie i lepiej niech zajmą się umowami śmieciowymi i drożyzną bo w tym kraju nie da się już żyć . Do roboty pseudo specjaliści bo naród tonie przez Was i wasz brak kompetencji oraz lepkie ręce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX