Czy 26.01 Polska podpisze ACTA? Uchwała już jest. Graś i Boni: Będziemy jeszcze rozmawiać

Rząd podpisał uchwałę o przyjęciu porozumienia ACTA już w listopadzie ub. roku. Oficjalnie mamy podpisać kontrowersyjny dokument już w czwartek. Tymczasem rzecznik rządu Paweł Graś w ostatniej chwili zapewnia: - Nic nie jest przesądzone. W czwartek (7 dni przed podpisaniem porozumienia) o spotkanie z premierem w tej sprawie poprosił Minister Cyfryzacji Michał Boni.


Dokument, który publikujemy, nie zostawia wątpliwości - 25 listopada Rada Ministrów na wniosek ministra kultury podjęła uchwałę o wyrażeniu zgody na podpisanie dokumentu ACTA. Od tamtego czasu o sprawie było cicho, aż do ubiegłego wtorku, kiedy popularne serwisy amerykańskiego internetu (m.in. Wikipedia) zaprotestowały przeciwko kontrowersyjnej antypirackiej ustawie SOPA. Skuteczny strajk internetu - poparcie dla SOPA w amerykańskim Kongresie natychmiast zmalało i na razie ustawa nie ma szans na przyjęcie - przypomniał o dokumencie ACTA, który ma dotyczyć także polskich użytkowników sieci.

Temat ACTA - porozumienia regulującego ochronę własności intelektualnej, którego stronami są Australia, Kanada, Japonia, Korea Południowa, Meksyk, Maroko, Nowa Zelandia, Singapur, Szwajcaria, USA i UE - podjęły polskie media i organizacje pozarządowe. O sprawie natychmiast zrobiło się głośno. Dopiero po ubiegłotygodniowych publikacjach i spotkaniu z grupą Dialog, obejmującą organizacje społeczne, izby gospodarcze i internautów, minister administracji i cyfryzacji Michał Boni poprosił w tej sprawie o spotkanie Donalda Tuska. Do dyskusji z premierem, szefem MSZ Radosławem Sikorskim i ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim dojdzie już w poniedziałek (trzy dni przed planowanym podpisaniem ACTA). Boni potwierdził to w rozmowie z TVN24.

Na ostateczną decyzję rządu w tej sprawie mogą wpłynąć wczorajsze i dzisiejsze ataki hakerów z grupy Anonymous na polskie strony instytucji państwowych i rządowych. Rezcznik rządu Paweł Graś już rano daleki był od potwierdzenia, że do podpisania ACTA w ogóle dojdzie. - Sprawa ACTA nie jest przesądzona. Trwa proces ratyfikacji porozumienia - mówił rano w Radiu Zet. - Dyskusje będą się toczyć na całym świecie, także na szczeblu unijnym. Na szali jest z jednej strony wolność Internetu, a na drugiej - poszanowanie praw autorskich. Trzeba znaleźć między tymi szalami równowagę, to nie jest tylko polski problem - tłumaczył Graś, nie wyjaśniając jednak definitywnie, czy w czwartek w Tokio Polska podpisze ten do0kument.

Według artykułu 39 ACTA ostateczną datą na jego podpisanie jest 31 marca 2013 r.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (7)
Czy 26.01 Polska podpisze ACTA? Uchwała już jest. Graś i Boni: Będziemy jeszcze rozmawiać
Zaloguj się
 • ania-weber

  Oceniono 4 razy 4

  WAKE UP PEOPLE! This shit isn't about anti-piracy. It's about shutting us up and being like robots or something. The internet is really the only place that gives us the truth. We got alternative media on here that tells us the truth and they don't like us to be exposed to how corrupt the government really is.

 • m.gawka

  Oceniono 3 razy 3

  Podpisanie w styczniu umowy ACTA, będzie równoznaczne z końcem tego rządu i końcem kariery politycznej premiera Tuska. Trzeba być niespełna rozumu, by przed największym elektoratem spiskować przeciw swojemu narodowi.

 • ciemnyludd

  Oceniono 2 razy 2

  Rząd zajmuje się wyłącznie WAŻNYMI SPRAWAMI... a w ważnych sprawach, takich jak SŁUPKI POPARCIA rząd nawet gotów zalegalizować KRADZIEŻE KIESZONKOWE...,

 • borow4

  0

  czy naprawde Unia Europejska podpisuje ACTA? Kto z UE jedzie podpisywac? Kto w UE o tym zdecydowal? Po co Tusk jedzie podpisywac jesli ma podpisac Unia? Ktos tu ewidentnie wprowadza w blad.

 • mothra.to.ja

  0

  Czy podpisanie ACTA oznacza, że posłanka Szczypińska nie będzie mogła paradować w sejmie z kupioną na Bazarze Europa podróbką torebki Christiana Diora? Szkoda....torebki.

 • baalsaack

  Oceniono 2 razy 0

  Zobaczymy, czy Platforma Obywatelska posłucha obywateli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX