Koziej: Stan wyjątkowy, jeśli ataki hakerów trwale zakłócą życie publiczne

Jeśli ataki hakerów zakłócą życie publiczne i na masową skalę nie będą mogły działać instytucje rządowe, wtedy trzeba będzie zastanowić się nad koniecznością wprowadzenia stanu wyjątkowego - mówił w radiu RMF FM szef BBN Stanisław Koziej.
Polskie strony rządowe zostały w sobotę i niedzielę zaatakowane przez hakerów z grupy Anonymous.

Zdaniem Kozieja dobrze jest, że taki protest się pojawił. - BBN od dawna zwracał uwagę na tego typu problemy. Atak pomoże lepiej przygotowywać państwo polskie do funkcjonowania w cyberprzestrzeni - mówił szef BBN.

- Jeśli długotrwałe ataki hakerów zakłócą życie publiczne i na masową skalę nie będą mogły działać instytucje rządowe, wtedy trzeba będzie zastanowić się nad koniecznością wprowadzenia stanu wyjątkowego - zaznaczył.

Koziej uważa, że należy się zastanowić nad podpisaniem kontrowersyjnej ustawy ACTA, która według krytyków może doprowadzić do cenzury w internecie. - W tej sprawie było za mało konsultacji - przyznał.

"Taki ataki to chleb powszedni"

- Weekendowy atak na rządowe serwery, to demonstracja uliczna zorganizowana w cyberprzestrzeni. Do tej pory nasi internauci nie byli dość zorganizowani, ale takie ataki to dla społeczeństw rozwiniętych informatycznie chleb powszedni - uspokaja Koziej.

Dziś rano hakerzy z grupy Polish Underground zaatakowali stronę Kancelarii Premiera. - Demonstracje uliczne też są organizowane w celach szlachetnych, a potem przyłączają się chuligani - komentował to Koziej - Mamy do czynienia z przestępstwem. Z bezpieczeństwem jest jak na wojnie, systemy nie są w 100 proc. pewne. Atakujący zawsze zaskakuje atakowanego - dodał.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (15)
Koziej: Stan wyjątkowy, jeśli ataki hakerów trwale zakłócą życie publiczne
Zaloguj się
 • kurcze_pieczone01

  Oceniono 6 razy 4

  "...trzeba będzie zastanowić się nad koniecznością wprowadzenia stanu wyjątkowego" tutaj brakuje danych
  o wysokości wyroków. Bo jeśli będą takie jak u Słomki i Kiszczaka, to trzeba kalkulować.
  "W tej sprawie było za mało konsultacji - przyznał.", nie było konsultacji, wprowadziliście hecę obligatoryjnie,
  traktując społeczeństwo jak bydło. I oto m.in. chodzi "pryszczatym". Więc nie dziwcie się rządzące pany, że
  doczekaliście się swoistego stanu wyjątkowego na takie traktowanie ludzi.

 • mepislover

  Oceniono 5 razy 3

  Taaa.... a na ulicę wyjadą czołgi, wszystkie dwa :D

 • amenominakanushi-pan-poczatku

  Oceniono 7 razy 3

  Proponuję pt Koziejowi prewencyjne rozstrzeliwanie zakładników wziętych z ulicy. Za każdą godzinę blokowania - egzekucja 10 zakładników.
  Rozpocznij też pan remont KZL Auschwitz-Birkenau żeby było gdzie koncentrować tych obrzydliwych nastoletnich piratów, którzy ośmielili się ściągnąć ostatni hit Feela z YouTube.

 • parazyd

  Oceniono 7 razy 3

  z niego taki ekspert jak z Koziej d..y trąba

 • borow4

  Oceniono 2 razy 2

  po takich wypowiedziach to wyjscia juz nie mamy - zastanawiam sie tylko czy znowu musimy zdobywac Komitety czy od razu przechodzimy do fazy drugiej zakladania wlasnych?

 • borow4

  Oceniono 2 razy 2

  niech pan Koziej od razu wprowadzi stan wojenny tak jak Jaruzelski. Klopotow bedzie mniej bo nie ma Rady Panstwa i nikt nie bedzie musial na Radzie Panstwa glosowac dekretu o stanie wojennym tylko pan Koziej go nam oglosi. Czy na prawde tacy ludzie jak ten Koziej mysla czy tez ich mozgi sa calkiem wyprane?o

 • ben-oni

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Koziej, wy nawet nie potraficie spacyfikować kibiców a ty trepie coś bąkasz o stanie wyjątkowym?? Za krótkie Bolki jesteście by coś takiego zorganizować.

 • second_peterpan

  Oceniono 4 razy 2

  Tak to jest jak się stoi w rozkroku: z jednej strony "takie ataki to dla społeczeństw rozwiniętych informatycznie chleb powszedni" z drugiej strony "trzeba będzie zastanowić się nad koniecznością wprowadzenia stanu wyjątkowego". Z jednej strony trzeba zrzucić z siebie odpowiedzialność za incydent /kiepskie zabezpieczenia/, z drugiej poszczuć bo kto nas lepiej obroni jak nie służby

 • m.gawka

  Oceniono 3 razy 1

  Szef BBN chyba nie wie, co mówi.
  "Zablokowanie" serwerów rządowych jest efektem nieudolności ekip zajmujących się informatyką sieciową. Włamanie na serwery, mimo ewidentnego przestępstwa, pokazuje niskie kwalifikacje ekip państwowych zajmujących się bezpieczeństwem sieciowym. Włamanie na komputer wiceministra (w co raczej wątpię) i "wykradzenie" z usunięciem plików, świadczy o tym, że osoba mówiące o tym wydarzeniu, ma raczej blade pojęcie o temacie. Mam nadzieję, że prokuratura wszczęła śledztwo i rychło wyjaśni przebieg i autorów tego zdarzenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX