Boni: Za późno na wycofanie się, do ACTA dodamy klauzulę bezpieczeństwa

- Już za późno na wycofanie się z podpisania ACTA. Nie możemy nie podpisać tego dokumentu, ale do umowy chcemy dobudować klauzulę bezpieczeństwa. Klauzula pokaże, jak my interpretujemy punkty, które należą do polskich kompetencji - mówił w RMF FM Michał Boni. - Jeżeli ACTA zostanie ratyfikowane, to tylko z taką klauzulą - zapewnił minister.


- Dodatkowa klauzula spełni oczekiwania GIODO. To ważna instytucja, musimy spełnić jej wymogi - mówił Boni o zastrzeżeniach urzędu.

"Nie wiemy, czy wyciekły dokumenty"

- Podczas ataku na strony rządowe dokonano tylko dwóch włamań hakerskich, na stronę premiera i na stronę Sejmu - stwierdził Boni. - Nie mamy żadnych doniesień, żeby jakiekolwiek dokumenty wyciekły z systemu.

- Dziś powołany zostanie zespół do ochrony informatycznej - ujawnia Boni. Zespół ma działać w ramach Ministerstwa Cyfryzacji. Będzie współpracować z CERT-em (Computer Emergency Respond Team - red.) i ewentualnie zmieniać administratorów rządowych stron internetowych. - Po dzisiejszym spotkaniu nowo powołanego zespołu muszę wiedzieć też, czy nie potrzebujemy zmian prawnych - dodał Boni.

"Brakuje nam jednolitego systemu i standardów"

Jak długo nie będą działać strony rządowe? - Administratorzy mają możliwość "podnoszenia zaatakowanych stron", ale to musi potrwać, nie każda strona ma taką samą objętość - mówi Boni. - Brakuje nam jednolitego systemu i standardów. Strony powinny być we władaniu administratorów naszych, a nie komercyjnych - dodał.

- O doniesieniach do prokuratury zadecydują administratorzy, ale zgodnie z prawem powinni zawiadomić o popełnieniu przestępstwa. Myślę że takie doniesienia będą - mówił gość radia.

Minister mówi o wczorajszym zablokowaniu strony ministerstwa cyfryzacji. - Wczoraj na godzinę została zablokowana strona mojego resortu, która do tej pory była oszczędzana, ale mój administrator walczył dzielnie. Było mi przykro, gdy zatrzymała się także nasza strona - mówił Boni.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
Boni: Za późno na wycofanie się, do ACTA dodamy klauzulę bezpieczeństwa
Zaloguj się
 • j4s4

  Oceniono 6 razy 4

  ... Panie Michale. poruty Sobie Oszczędź! To tak samo jak do ustawy "refundacyjnej" dodawać "komunikaty" i "rozporządzenia"! Wrzody skalpelem powinien rozcinać chirurg a nie okładać je lodem! Pan GIODO dokładnie wyjaśnił co w tym bublu prawnym jest nie do przyjęcia i tego Powinien Się Pan trzymać! Nie możemy się zgadzać na "prywatnych szeryfów" wymierzających "sprawiedliwość" obok systemów wymiaru sprawiedliwości!

 • kurcze_pieczone01

  Oceniono 4 razy 4

  "punkty, które należą do polskich kompetencji" nie istnieją takie, robicie wszystko pod korporacje amerykańskich gigantów, serwilizm i klientelizm tego rządu wobec USA przypomina lizanie kondominium Watykańskiego bez kondoma - też za friko.
  "O doniesieniach do prokuratury zadecydują administratorzy," w tym najbardziej poszkodowani "admin1" i "admin2". Qurcze! ujawniłem tajne. Ujawniłem tajne przez poufne rządu RP
  "Było mi przykro, gdy zatrzymała się także nasza strona", strona rządowa. W rozwoju yntelektualnym!

 • mepislover

  Oceniono 5 razy 3

  Minister ma na myśli, że już zjadł tą czekoladkę- którą dostał od korporacji ... :D

 • blendingcolours

  Oceniono 5 razy 3

  A jak Polska nie podpisze, to co się stanie? Skoro jest już za późno, to jakie byłyby konsekwencje niepodpisania? Trochę to śmierdzi.

 • kamilakarabasz

  Oceniono 7 razy 3

  Do wczoraj uważałam, że Boni to sensowny i odpowiedzialny minister. Teraz z każdym dniem kompromituje się jeszcze bardziej.
  Platforma nie jest żadną opcją niemiecką, rosyjską czy europejską! Platforma i rząd siedzą w kieszeniach międzynarodowych koncernów!
  Sku....syny! Mam nadzieję, że rozpier.dolimy ten rząd!

 • andy18m

  Oceniono 5 razy 3

  Gdyby Tusku ujawnił swój serwilizm wobec jankeskich korporacji przed wyborami toby ich wynik był zgoła inny.

 • turbinowy

  Oceniono 4 razy 2

  Już się poczułem lepiej bo powstanie "zespół do ochrony informatycznej" :)))
  "Już za późno na wycofanie się z podpisania ACTA" no tak bo jak nie podpiszemy to nam rząd aresztują i zamkną do pierdla. A może tak przyznać się do błędu i zrobić coś porządnie?
  No tak na próbę, może można?
  Szkoda, że nie można zwalić winy na PiS i Palikota.
  Kpiny.

 • marian_koniuszko_taxi

  Oceniono 5 razy 1

  Niech PO zda sobie sprawę, że tym lekceważeniem obywateli przybiło sobie gwóźdź do trumny. Świat będzie coraz bardziej zniewolony, a oni dołożyli swoją cegiełkę. szmaty.

 • tak-jest

  Oceniono 1 raz 1

  Zasłonę przed działaniami Tuska , zrobił Janusz Palikot.
  Palikot też nich nie udaje niewiniątka, przecież w 2010 roku był wiernym działaczem PO i Tuska.
  Palikot jak opisuje w swej książce" Kulisy Platformy", ze był jednym z najbardziej zaufanych ludzi Tuska. Jak opisuje był dopuszczony do"dworu" i powierzano jemu największe tajemnice.
  Wygląda na to,ze Palikot od początku wiedział o ACTA i nic nie zrobił aby temu zapobiec.
  Tak czy siak, Janusz Palikot nadal wykonuje zadania jakie powierza mu Donald Tusk i szef PR Igor Ostachowicz.
  Czyli Palikot, nadal robi za zasłonę dymna niewygodnych działań PO i Donalda Tuska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX