Palikot: Kochamy Dodę i Nergala! Usuńmy przepisy o obrazie uczuć religijnych

Ruch Palikota chce usunięcia zapisu o ''obrazie uczuć religijnych'' z kodeksu karnego. Posłowie uważają te przepisy za absurdalne i niepotrzebne. - To faworyzowanie jednej grupy religijnej - dodaje poseł Michał Kabaciński.
- Tu nie chodzi o to, że to jest obraza uczuć religijnych wszystkich religii. Większość postępowań dotyczy katolików - mówi poseł Ruchu Palikota.

W zeszłym tygodniu piosenkarka Dorota "Doda" Rabczewska została skazana za obrazę uczuć religijnych. Chodziło o kontrowersyjną wypowiedź wokalistki, jakoby autorzy Biblii byli "naprutymi winem i palącymi jakieś zioła". Artystki broni Janusz Palikot.- Prawdziwe uzasadnienie jest takie, że lubimy, cenimy i kochamy Dodę. Została w sposób, skandaliczny i pokazowy sfaulowana przez polski wymiar sprawiedliwości - mówi Palikot. - I Nergala też, Janusz - dodał rzecznik partii Andrzej Rozenek. - Nergala również - odpowiedział szef Ruchu. - Przykład Dody może w sposób najbardziej jaskrawy pokazuje absurdalność tego przepisu. Niech pani nie wyjeżdża do Kalifornii, proszę robić karierę w Polsce. Ruch Palikota stoi za panią i będzie bronił wolności także artystów - dodaje.

PO przeciw zmianom

Sławomir Neumann z Platformy nie widzi potrzeby by zmieniać ten przepis. - Nie sądzę, by dzisiaj był jakiś problem z tym artykułem. Natomiast wykreślenie go może powodować eskalację różnego rodzaju zachowań, które będą społecznie akceptowalne - mówi poseł PO. - Janusz Palikot szuka nisz, które mogłyby pokazać, że jest bardzo antyklerykalny albo ma krucjatę przeciw Kościołowi. Stara się być bardziej laicki niż wcześniej lewica. Moim zdaniem nic to nie daje - uważa Neumann.

Kilka tygodni temu Ruch Palikota złożył też projekt ustawy o wykreśleniu przepisów przewidujących karę za znieważenie funkcjonariusza publicznego lub konstytucyjnego organu państwa.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (26)
Palikot: Kochamy Dodę i Nergala! Usuńmy przepisy o obrazie uczuć religijnych
Zaloguj się
 • szarlej-1

  Oceniono 10 razy 6

  Katolicy robią się bardzo obrażalscy . Przejmują ten trend od swych braci -muzułman. Lepiej by było gdyby nauczyli się nie obrażać uczuć ateistów i agnostyków.Wiem że to trudne , bo kasta czarowników umiejętnie podsyca temperaturę "miłości bliźniego"....już od przedszkola. Swoją drogą to kolejność działań powinna być inna. Konkordat-aut ...podatek wyznaniowy...A kwestia tolerancji ....OD PRZEDSZKOLA..

 • demolka666

  Oceniono 7 razy 5

  palikota nie lubię ale tu go popieram, to paranoja żeby państwo ścigało z urzędu tych którzy podobno ranią uczucia religijne - jak ktoś komuś rani uczucia religijne, to niech idzie do sądu i udowodni to - po co mieszać do tego prokuraturę?!

 • blendingcolours

  Oceniono 6 razy 4

  W jaki posób sąd może udowodnić, że autorzy Biblii nie byli "naprutymi winem i palącymi jakieś zioła"?

 • venusoid

  Oceniono 2 razy 2

  Gratuluję wyboru zdjęcia Dody. Bardzo obiektywne dziennikarstwo.
  Szkoda że nie pokażecie np. papieża z jakąś wredną miną. No tak, wtedy mogliby was oskarżyć o obrazę uczuć religijnych, Nie starcza jaj.

 • paw73

  Oceniono 1 raz 1

  Czołowy lizus kleru, udaje antyklerykała dla zysku!
  Hipokryta Palikot !
  Palikot czyli oszust i ćwok, mia zapalić Jointa vel skręta i co nic!
  Ostanie lata Palikota , to wierna służba klerowi. Palikot na rozkaz dominikanina Macieja Zięby , otworzył tygodnik OZON. Przy ,którym "Najwyższy Czas" to leciutka prawica.
  Palikocie jesteś nikim, tylko swym PR-em.

 • peter-123

  Oceniono 1 raz 1

  Usuna i co potem, bez wladzy , na emeryturze. A oni chaca byc przy wladzy , nawet Matke Boska ukrzyzuja na klapie marynarki , but chca podac zamiast reki.

 • gohha2

  0

  wypraszam sobie ani nie kocham Dody ani Nergala. Palikot jak zwykle zajmuje sie najważniejszymi sprawami w państwie :/

 • paw73

  Oceniono 6 razy 0

  Hipokryta Palikot !
  Palikot czyli oszust i ćwok, mia zapalić Jointa vel skręta i co nic!
  Ostanie lata Palikota , to wierna służba klerowi. Palikot na rozkaz dominikanina Macieja Zięby , otworzył tygodnik OZON. Przy ,którym "Najwyższy Czas" to leciutka prawica.
  Palikocie jesteś nikim, tylko swym PR-em.

 • wieslaw.5

  Oceniono 2 razy -2

  dla równowagi niech wolno będzie obrażać takich posłów jak Palikot jestem za wnioskiem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX