Polską rządzą partacze? Prof. Łętowska w TOK FM

- Każde prawo narusza czyjeś interesy. Trzeba dojść do kompromisu i uspokoić niepokoje społeczne - profesor Ewa Łętowska mówiła w TOK FM dlaczego sposób uchwalania ACTA był niewłaściwy. - Jeżeli się nie rozumie, że podjęcie jakiejkolwiek akcji tego wymaga, to jest kompletna amatorszczyzna w rządzeniu państwem - podkreślała prof. Łętowska. - Polską rządzą partacze? - pytał Jan Wróbel. - Tak.


Była sędzia TK, Naczelnego Sądu Administracyjnego i była Rzeczniczka Praw Obywatelskich mówiła w Poranku TOK FM o błędach w stanowieniu polskiego prawa, m.in. na podstawie umowy ACTA.

- Prawo to jest nie tylko uchwalenie ustawy, to jest coś, co się dzieje przedtem, przy robieniu założeń, przy uspokojeniu niepokojów społecznych, bo każde prawo narusza czyjeś interesy, trzeba dojść do kompromisu i uspokoić niepokoje społeczne - tłumaczyła prof. Łętowska.

U nas się oszukuje przy pertraktacjach

- Bardziej zawodzi jakość polskiego prawa czy sposób jego wprowadzenia w życie? - pytał Jan Wróbel. - Tak nie można stawiać sprawy, to nie jest alternatywa. Jeżeli u nas się oszukuje przy pertraktacjach, używa się nierzetelnych argumentów, to ja mówię - jakość prawa jest wypadkową zaniedbania tych wszystkich czynników - odpowiadała prof. Łętowska. I jako przykład podała sprawę ACTY: - Oczywiście, że ACTA nic nie zmienia w polskim prawie, bo to jest prawo międzynarodowe, tylko powstaje pytanie do czego ACTA zobowiązuje polskiego ustawodawcę i czy są odpowiednie gwarancje.

Warto rozmawiać

- Po uchwaleniu ustawy jest kolejny etap, implementacji, nie wystarczy ogłosić w Dzienniku Ustaw, to trzeba ludziom mówić i przekonywać - podkreślała była sędzia Trybunału Konstytucyjnego. I oburzała się: - Jeżeli się nie rozumie, że podjęcie jakiejkolwiek akcji tego po prostu wymaga, że nie można planować reform i zmian, jeżeli się nie ma gdzieś z tyłu głowy, że należy coś takiego robić. To jest kompletna amatorszczyzna w rządzeniu państwem! - Dla mnie jest bolesne. Ode mnie się wymaga świadomego aktu głosowania, a to jest wszystko traktowane niepoważnie - ubolewała prof. Ewa Łętowska.

Migalski przyznaje: "Nie wiedziałem, że głosowałem za ACTA". Prof. Łętowska "O Boże..."

Europoseł Marek Migalski przyznał na swoim blogu, że nawet nie wiedział, że głosował za ACTA. "Czy wiedziałem, za czym głosuję? Nie. Czy zawsze wiem, za czym głosuję? Rzadko" - przyznał europoseł. - Dla mnie jest rzeczą przerażającą, że ktokolwiek może głosując nad czymś jako poseł, jako swoje usprawiedliwienie mówić: "bo mi kolega tak powiedział, że to jest dobre". O Boże... To można popełnić harakiri zawodowe w takim momencie - komentowała w TOK FM prof. Ewa Łętowska."Polską rządzą partacze"

- To jest po prostu niepoważne traktowanie roboty - ubolewała prof. Łętowska. - Jeżeli pan odda garnitur do szycia do partacza, to będzie pan chodził w czymś nienadającym się do chodzenia. Mamy do czynienia z sytuacją, w której partacze kroją nam garnitur, a potem się wysyła to wszystko do Trybunału Konstytucyjnego i mówi "popraw". TK jest negatywnym ustawodawcą, może co najwyżej wziąć akt normatywny i powiedzieć co jest niezgodne z polską konstytucją - tłumaczyła była sędzia Trybunału Konstytucyjnego. I podkreślała: - Może pójść skarga do Luksemburga, może pójść skarga do Strasburga, trzy ośrodki, każdy ustali w swoim zakresie co było niedobrego, tylko, że od tego nie poprawi się ten produkt, który spowodował tę wadliwość na wejściu.- Trzeba robić prawo w sposób rzetelny, fachowy, a nie oszukiwać w dyskusjach fałszywymi argumentami i poszukiwać sztucznej zgody, która zasłoni istotę problemu - tłumaczyła prof. Łętowska. - Polską rządzą partacze? - pytał Jan Wróbel. - Tak - przyznała Ewa Łętowska. Jak to naprawić? - Przede wszystkim mówić - odpowiadała była sędzia TK w Poranku TOK FM i podkreślała rolę mediów w tej sprawie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (183)
Polską rządzą partacze? Prof. Łętowska w TOK FM
Zaloguj się
 • peter-123

  Oceniono 39 razy 33

  Prawda i tylko prawda wypowiedziana przez pania Profesor. Tusk otoczyl sie nieudacznikami ,dotyczy to Komorowskiego, ktorego wyniosl na ÜPrezydenta , dotyczy to Kopacz pielegniarki Tuskow , Hall zony kolegi Halla, nie przejrzal Schetyny , ulegal Grabarczykowi , Klicha postawil nie tam gdzie trzeba bylo, Siemoniaka wystawil za co , za jakie z doswiadczeniem i zaslugami, to samo Cichocki , Budzynski i wymieniac mozna byloby dalej. O Pawlaku nie wspominam, figurant, a Tusk ulega gdy jest przyparty do muru i nie potrafi sie bronic , dyskutowac, i wszystko ma wiecej tresci intrygi jak wspolpracy. To jest styl nauczycieli historii ktorzy opanowali wladze.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 32 razy 30

  Święte słowa p. prof.Łętowskiej.Sejm stanowi buble prawne,a nie prawo! Media biją pianę,ale po fakcie.Co robią dziennikarze sprawozdawcy Sejmowi,śpią ,czy po kawiarniach włóczą się?Widać,że ścigają po korytarzach sejmowych jakiś bubków-posłów,aby zadać pytania nieistotne,bzdurne!

 • kurcze_pieczone01

  Oceniono 32 razy 30

  "Czy wiedziałem, za czym głosuję? Nie. Czy zawsze wiem, za czym głosuję? Rzadko" - to jest tak dobre, że powinno zawisnąć jako motto nad wejściem główny do sejmu RP. Dotyczy bowiem wszystkich posłów.

 • wizjinerka

  Oceniono 26 razy 24

  Zgadzam się z panią prof. Łętowską!

 • maxymus1

  Oceniono 28 razy 24

  Amatorszczyzna? To ja uważam, że Pani Profesor jest jednak zbyt miła dla nieudacznika i kłamcy.

 • oservattoreromano

  Oceniono 25 razy 23

  Polską nie rządzą partacze, Polską rządzą cwaniacy, którzy pilnują tylko jednego - aby im ryja nie odcito od kortya.

 • jhbsk

  Oceniono 29 razy 23

  Dziękuję za rozsądne słowa. Zawsze Panią ceniłam.

 • 1966jerry

  Oceniono 24 razy 22

  pani profesor zbyt elegancka dla knurostwa z Wiejskiej,które tuż po uzyskaniu mandatów zapominają,że prawo powinni tworzyć zgodnie z wolą tych,co ich wybrali.,niestety,knury po zaprzysiężeniu zaczynają pracować wyłącznie dla swojego aparatu politycznego ,by przy kolejnych wyborach nie dać się oderwać od koryta oraz dla własnych korzyści ( swoich rodzin ) ,znajomych ,.Pamiętajcie zajebane knury z Wiejskiej,że możecie zostać pogonieni w h... ,jak przegniecie z tym knurostwem !!!! już nie takie brudne racice odepchnęliśmy od koryta !!!

 • jael53

  Oceniono 24 razy 22

  Pani Profesor i tak powiedziała grzecznie. Można bowiem dodać, że to butni partacze. Tacy, którzy nie chcą się uczyć, jak partactwo ograniczyć. Już prędzej będą ograniczać wpływ tych, którzy mogliby im to partactwo wytknąć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX