Ziobro atakuje Kutza artykułem 212. Za wywiad ws. śmierci Blidy

Zbigniew Ziobro złożył do marszałka Senatu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej senatora Kazimierza Kutza. Europoseł chce pozbawić senatora immunitetu za wypowiedzi po samobójstwie Barbary Blidy. Chodzi o wywiad dla ?Newsweeka? z czerwca 2011 r. zatytułowany "Ziobro z Kaczyńskim zamordowali niewinną kobietę".
Ziobro grozi procesem karnym z artykułu 212. O usunięcie tego artykułu z kodeksu od lat apelują obrońcy praw człowieka. Pozwanemu grozi kara ograniczenia wolności lub grzywny. Czeka go dotkliwy proces. Dodatkowe (poza grzywną czy więzieniem) konsekwencje w związku ze skazaniem to ograniczenie możliwości pełnienia funkcji publicznych, zaciągnięcia kredytu czy otrzymania dotacji z UE.

"Nie można takich kłamliwych i nieprawdziwych zarzutów formułować"

- Wystąpiliśmy zarówno na drogę karną, jak i cywilną. W przypadku drogi karnej chodzi o artykuł 212 kodeksu karnego - powiedział w rozmowie z TOK FM adwokat Zbigniewa Ziobry mec. Bartosz Kownacki. - Sformułowanie jakoby pan Zbigniew Ziobro zamordował niewinną kobietę jest całkowicie nieprawdziwe i przekracza nawet granice dobrego smaku. Nie można takich kłamliwych i nieprawdziwych zarzutów formułować publicznie - stwierdził mecenas.

Jak mówił w związku z tym Zbigniew Ziobro domaga się przeprosin oraz zadośćuczynienia, które ma być przekazane na cel społeczny. Mec. Kownacki powiedział również, że nie chodzi im o wsadzenie kogoś nie więzienia, a jedynie o stwierdzenie faktu, że to nie jest prawda. - Postawienie komuś zarzutu morderstwa, nawet jeśli intencje były zupełnie inne, i nie wycofanie się z tego sformułowania, powoduje, że u części osób rodzi się przekonanie, że dana osoba faktycznie odpowiada za zabójstwo pani posłanki Barbary Blidy, co nie ma nic wspólnego z prawdą - tłumaczył.

"Nie zajmuję się szczegółami"

- Nie zajmuję się szczegółami. Pozew przygotował mój adwokat - mówi TOK FM Ziobro. - Fakty są takie, że pan Kazimierz Kutz wypowiadał słowa nieprawdziwe na temat mojej aktywności czy działalności jako Prokuratora Generalnego w związku z samobójstwem pani Barbary Blidy - ocenia europoseł.

- Te słowa miały charakter wręcz wulgarny w odbiorze, co do formy wypowiedzi i całkowicie nieprawdziwe co do jej treści. Dlatego uznałem, że miejscem , w którym powinno się rozstrzygnąć, czy te fakty, które on podnosi są prawdziwe czy nie powinien być niezawisły sąd - tłumaczy.

Ziobro: Spotkajmy się w sądzie

Przyznaje, że jest gotów poddać i siebie, i tę sprawę ocenie sądu. - Liczę jednocześnie, że tej odwagi nie zabraknie panu Kutzowi, który będzie mógł wreszcie pokazać czy jego słowa idą w parze z czynami - mówi europoseł.

- Bo, tak jak każdy obywatel, senator odpowiada za swoje czyny przed prawem. Myślę, że nie będzie stawiał się ponad prawem i chronił immunitetem wtedy, kiedy może stanąć przed niezawisłym sądem - wyjaśnia.

W ocenie Zbigniewa Ziobry Kazimierz Kutz słynie ze swoich wypowiedzi, w których piętnuje klasę polityczną za nadużywanie władzy i przywilejów: - Więc mam nadzieję, że nie będzie chciał teraz dawać świadectwa, które by się sprzeciwiało temu, co lubi mówić. Bo człowieka poznaje się nie po słowach, ale po jego czynach.

Ziobro: Jestem otwarty na rozmowy

Europoseł utrzymuje, że sam jest człowiekiem otwartym na rozmowy i dalekim od szukania rozstrzygnięć w sądzie. - Ale pan Kutz jest niezwykle zatwardziały w swoich opiniach. I to nie jest jego pierwsza wypowiedź, która podaje nieprawdziwe informacje co do mojej roli w sprawi samobójstwa Barbary Blidy - mówi Ziobro.

- Jeżeli pan Kutz nie mając żadnych ku temu podstaw formułuje nieprawdziwe zarzuty w stosunku do kogoś, to powinien odpowiadać jak każdy inny obywatel, a nie - chować się za przywilejami władzy, czyli za immunitetem - uważa Zbigniew Ziobro.

Kazimierz Kutz nie zamierza się niczego zrzekać

Senator przyznaje, że to nie pierwszy raz. - Podobna sprawa już była, z wnioskiem pana Jarosława Kaczyńskiego. Teraz jest kolejna, z wniosku pana Zbigniewa Ziobry, z tym, że tu chodzi o pozew karny - tłumaczy Kazimierz Kutz. - Nie będę odstępował od immunitetu, rzecz musi nabrać drogi formalnej. Najpierw musi być przez marszałka Senatu skierowana do komisji etyki.

- Po podjęciu przez nią decyzji, przechodzi to na głosowanie sesji. Powiedziano mi, że to ma się odbyć w Senacie w lutym/marcu. Taki jest stan rzeczy - wyjaśnia Kazimierz Kutz.

Z informacji uzyskanych w biurze prasowym Senatu RP wynika, że 11 stycznia br. do marszałka Senatu wpłynął wniosek Zbigniewa Ziobry o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej senatora Kazimierza Kutza. Marszałek Senatu wyznaczył senatorowi Kutzowi termin do 1 lutego br. na podjęcie decyzji, czy zrzeka się immunitetu. W związku z niewyrażeniem zgody przez senatora marszałek Senatu skierował 20 stycznia br. pismo do Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich o rozpatrzenie wniosku Zbigniewa Ziobry.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (33)
Ziobro atakuje Kutza artykułem 212. Za wywiad ws. śmierci Blidy
Zaloguj się
 • gburiaifuria

  Oceniono 14 razy 12

  chociaz tak ziober chcialby o sobie przypomniec, to takie skomlenie pod drzwiami do wyborcow, zeby pokazac, ze jest, a i tak go nie ma.

 • szarlej-1

  Oceniono 15 razy 11

  Szmaciarzu Zero ! Ja nie mam immunitetu i myślę to samo co Kazio .Dodam od siebie że gdybym nawet miał gnić w pierdlu za naplucie ci w twarz to zrobiłbym to i po odbyciu kary . I przestań wstrzykiwać botoks w wargi...a zacznij w mózg.

 • jyx

  Oceniono 11 razy 11

  Kaczyński, Ziobro, Święczkowski, Kamiński i Ocieczek to główne postacie tego mordu politycznego. Dwóch pierwszych miało stanąć przed Trybunałem Stanu i co dalej się dzieje z tą sprawą ? Nic, wszyscy o zapomnieli o tym po wyborach, ciesząc się etacikami poselskimi full wypas :(

 • duokwak

  Oceniono 15 razy 11

  Ziobro ty za Blidę powinieneś zgnić w pierdlu.Ty i twój guru Kłamczyński.

 • pisalik

  Oceniono 9 razy 9

  Pan Kutz jest dla mnie autorytetem, ziobro zwyczajnym Zerem!

 • wkaspr

  Oceniono 11 razy 9

  Przypuszczam że jak prokuratura w Rzeszowie postawi Zero w stan oskarżenia to sam dobrowolnie zrzeknie się imunitetu po to by udowodnić że jest niewinny. Będzie wrzeszczał że to sprawa polityczna i rewanż za walkę z korupcją.

 • kurcze_pieczone01

  Oceniono 9 razy 9

  To jest coś nie prawdopodobnego co ten... człowiek wyprawia.
  .
  I teraz pytanie do rządzących i innych elyt, dajmy na to smukłego jak jego jaguar Kalisza. Posła Kalisza.
  Co z rozliczeniem tych dwóch za okres rządów IV RP? Co z o b i e t n i c a m i postawienia ich przed TS.
  Traktujecie petentów, wyborców, pacjentów i podatnika jak goovno i dziwicie się, kiedy nim obrywacie.
  Wy jesteście pracownikami opłacanymi z naszych podatków. Nie odwrotnie.

 • demolka666

  Oceniono 13 razy 9

  zeroziobro przegrał proces za swoje słowa o lekarzu, kutz też może przegrać niestety, choć to co powiedział o zerze jest prawdą

 • yellowsnow2

  Oceniono 10 razy 8

  ZIOBRO, czy tobie nie pomylily sie parlamenty? Chyba placa ci za politykowanie w Parlamencie Europejskim nie polskim. Wypad stad chce cie tu widziec dopiero jak skonczysz "kariere" europejska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX