Kancelaria Premiera kłamie - usunięte wpisy nie były wulgarne

KPRM usunęła 7700 niepochlebnych wpisów zamieszczonych na jej stronie na Facebooku. W większości były to głosy sprzeciwu wobec podpisania umowy ACTA i merytoryczne argumenty. Wulgarne wypowiedzi stanowiły jedynie kilka procent wpisów - wynika z analizy Fanpage Trender.
ZOBACZ CAŁY DOKUMENT [WORD]>>

Wczoraj wieczorem okazało się, że Kancelaria Premiera wykasowała kilka tysięcy wpisów z fanpage'a Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na Facebboku. Pracownicy Kancelarii wyjaśniali, że usunięto wulgaryzmy i spam. To tłumaczenie okazało się nieprawdziwe.

Analiza usuniętych komentarzy została przeprowadzona przez Fanpage Trender - narzędzie analityczne do badania Facebooka, które zapisało większość komentarzy i wpisów przed ich usunięciem.

Okazało się, że ok. 53 proc. usuniętych komentarzy stanowiły protesty wobec przyjęciu ACTA, np. "Stop ACTA", "Nie dla ACTA" czy "komentarz usunięty przez ACTA". Te powtarzające się treści były wpisywane przez różne osoby, więc nie mają charakteru spamu - stwierdzono w raporcie.

W około 35 proc. komentarzy zamieszczano maskę Guya Fawkesa w kodzie ASCII. Można ją uznać za spam, ale też za obrazkowy symbol sprzeciwu wobec ACTA. 6,5 proc. stanowiły wpisy nie na temat (np. "Hanka Mostowiak ŻYJE" czy "sprzedam Opla").

3,61 proc. usuniętych wpisów było merytorycznymi wypowiedziami przeciw przyjęciu ACTA. Oto niektóre z nich: "Nie uszczęśliwiajcie Artystów i Twórców na siłę", "Szanowny Panie Premierze! Prosimy podjąć kroki w celu powstrzymania ACTA! Ten twór nie może przejść! :) Pozdrawiam :)", "KOMUNA I KNEBLOWANIE UST W USA PRZEJDZIE ALE NIE W POLSCE!".

Jedynie 1,49 proc. usuniętych wpisów stanowiły wulgaryzmy i pogróżki. Raport podaje niektóre z nich: "Przez takiekiego pierwotniaka jak tusk nie mamy zycia ubezwasnowalnia nas i okrada", "jak to podpiszecie to będę was tak trollował do końca życia" (pisownia oryginalna - red.).

"Zdecydowana większość usuniętych komentarzy nie miała nic wspólnego z łamaniem netykiety, choć wiele z nich można przy złej woli uznać ewentualnie za spam" - stwierdza Fanpage Trender w swoim raporcie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (22)
Kancelaria Premiera kłamie - usunięte wpisy nie były wulgarne
Zaloguj się
 • thezydor

  Oceniono 6 razy 4

  Jako to... przecież to nie Białoruś... nie możliwe żeby Pan Premier ( tak ładnie układający przemówienia na konferencje prasowe i expose ) usuwał krytykę na swój temat... tak dobrze rządzi swoją firmą, swoim ludem. Wszyscy są szczęśliwi a gdy premier jest chory wszyscy płaczą po stokroć bardziej niż Koreańczycy po swym wodzu...

 • opatrumiaredagdynia

  Oceniono 5 razy 3

  coś słabo idzie piarowcą rządowym ostatnio.
  trzeba będzie postraszyć PiSem, żeby ciemny lud wiedział jaka go czeka alternatywa haha.
  ps
  Palikot do roboty ;)

 • killgore

  Oceniono 3 razy 3

  Eeee tam zaraz... nie wierzę, żeby Ukochany Przywódca kazał usuwać krytykę, pewnie zdjęli te wpisy tylko dlatego, że było zbyt duże zainteresowanie stroną i bali się o komfort internautów:)))) Podobnie, jak Zbychu "Clapton", hehehehe

 • paw73

  Oceniono 2 razy 2

  Dnia 22 stycznia 2010 r ustawa o NIK, przegłosowali ludzie PO PSL!
  Tusk i PO , zgotowali państwo inwigilacyjne!
  Od marca 2012 ,Tusku i jego rząd PO PSL ,wprowadza prawo Wielkiego Brata.
  NIK będzie zbierać bez kontroli dane o obywatelach: o chorobach, przekonaniach politycznych, religijnych, preferencjach seksualnych - możliwość gromadzenia bez zgody sądu "danych wrażliwych".

 • romp66

  Oceniono 4 razy 2

  Tusk i PO , zgotowali państwo inwigilacyjne!
  Od marca 2012 , Tusk wprowadza prawo Wielkiego Brata.
  NIK będzie zbierać bez kontroli dane o chorobach, przekonaniach politycznych, religijnych, preferencjach seksualnych - możliwość gromadzenia bez zgody sądu "danych wrażliwych".

 • javall

  Oceniono 2 razy 2

  Przeciez to nic nowego.
  Ta kancelaria juz tak ma.

 • my.anu

  Oceniono 4 razy 2

  tak w praktyce wygląda Polityka miłości Premiera- z miłością zamknął usta osobom, które maja inne zdanie... nic nowego, częśc wpisów na tvn 24 też w ogóle nie jest wpuszczanych na forum...

 • mrburger

  Oceniono 1 raz 1

  A bo to pierwszy raz tak kłamią? Zresztą, trzeba by sprawdzić co prowadzący fanpage jaśnie wielmożnego premierka rozumieją pod pojęciem "Netykieta" - być może, wpisy nie zgodne z linią partii są tam uważane za wulgarne i spamerskie? W takim razie, jak najbardziej mieli prawo!
  A może, po prostu Premier do obsługi facebooka zatrudnił Hołdysa...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX