PiS nie lubi Szymborskiej? "Nie kojarzy mi się z polską wierzbą"

- Czym innym jest biografia, czym innym poezja - tak rzecznik PiS komentuje krytyczne głosy ze swojej partii pod adresem zmarłej poetki. - Ja w jej wierszach nie gustowałam, bo dla mnie ważniejsze jest, aby poeta towarzyszył Polakom w trudnych chwilach narodu - tak tłumaczyła swoją niechęć do zmarłej noblistki jedna z posłanek Prawa i Sprawiedliwości.
- Wisława Szymborska nie towarzyszyła nam w odzyskiwaniu Polski, w odzyskiwaniu suwerenności. Nie pamiętam jej poezji, która by porywała. Miała bardzo lewicowe poglądy, potrafiła bardzo jednostronnie stawać po stronie jednej grupy politycznej - mówiła o zmarłej w ubiegłym tygodniu Wisławie Szymborskiej posłanka PiS, Krystyna Pawłowicz w Programie I Polskiego Radia.

Szymborska nie kojarzy się z wierzbą

- Jej wiersz, "Nienawiść", który przeczytałam w "Gazecie Wyborczej" w czasach, kiedy niezbędna była lustracja, co dziś widać, pokazywał jej polityczne zaangażowanie po jednej stronie. Wisława Szymborska kojarzy mi się z Noblem, ale nie kojarzy mi się z Polską, z polską wierzbą, nie kojarzy mi się ani z polską przyrodą, ani polską historią. () Poeta ma swoje obowiązki wobec kraju i narodu - mówiła w Jedynce parlamentarzystka Prawa i Sprawiedliwości.

- Z całym uznaniem dla urody wielu rodzajów i gatunków literackich Wisławy Szymborskiej, to ona bawiła się słowami, ale ta zabawa mogła się odbyć gdziekolwiek. Ja w jej wierszach nie gustowałam, bo dla mnie ważniejsze jest, aby poeta towarzyszył Polakom w trudnych chwilach narodu - deklarowała Pawłowicz.

Hofman: Każdy ma swoje odczucia

- Nie ma linii Prawa i Sprawiedliwości w sprawie Wisławy Szmborskiej - zapewniał w Radiu ZET Adam Hofman. Tłumaczył: - Czym innym jest biografia, czym innym poezja. Każdy ma swoje odczucia, jeśli chodzi o poezję, tak samo jest z każdą formą sztuki - malarstwem i przedstawieniami teatralnymi. Każdy ma swoją wrażliwość - mówił rzecznik PiS.

PiS boli poparcie Komorowskiego?

Posła Hofmana krytykował w Radiu ZET Stanisław Żelichowski z PSL: - W przeciwieństwie do pana posła Hofmana trzymam się zasady, że w polskiej kulturze po śmierci nie ocenia się ludzi, to Stwórca ocenia. Marek Siwiec uważa, że PiS nie może przeboleć gestu noblistki: - Są specjaliści od tego, żeby zohydzić każdą postać i każdą sytuację. Jeśli chcemy zohydzić noblistkę, to proszę. Moim zdaniem jednak Prawo i Sprawiedliwość bardziej boli to, że Szymborska poparła kandydaturę Bronisława Komorowskiego niż to, że się przemknęła przez PRL z godnością.

Adam Hofman ripostował: - Nic nas nie boli! Ależ się z pana zrobił specjalista od PiS.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (55)
PiS nie lubi Szymborskiej? "Nie kojarzy mi się z polską wierzbą"
Zaloguj się
 • szarlej-1

  Oceniono 16 razy 14

  Pewnie panią Pawłowicz zaskoczy informacja że te "polskie wierzby" sprowadzili do Polski osadnicy holendercy w celu osuszania podmokłych pól....Zaczynam myśleć o napisaniu rozprawy dendrologiczno-politycznej...wierzba /brzoza ...a polska racja stanu.... (stanu umysłowego)

 • majjammajjam

  Oceniono 14 razy 10

  Czy na prawdę ważne jest co PiS myśli/mówi o Pani Szymborskiej? Ręce opadają. to wszystko jest moim zdaniem nie na miejscu.
  Szacowna noblistka zapisała się mocno w światowej literaturze, podczas gdy kolejni członkowie PiS to jedynie epizody przemijające jak zeszłoroczny śnieg. Różnice proporcji przerażają mnie.

 • hazibula

  Oceniono 10 razy 6

  Pisowcom Szymborska nie kojarzy się z wierzbą. Zato Polakom PIS kojarzy się ze słomą.

 • pantanal

  Oceniono 10 razy 6

  Hoffman, zacytuję ci innego noblistę:
  Nie bądź bezpieczny... poeta pamięta...
  Spisane będą czyny i rozmowy...

 • derasa

  Oceniono 7 razy 5

  Czesław Miłosz powiedział - " "Polak musi być świnią, ponieważ Polakiem się urodził" . Zastępując słowo Polak słowem PiS-owiec, zastępując słowo Polkiem słowem PiS-owcem, to jest sama prawda na temat osób pokroju Hofmana i całego PiS.

 • kamilakarabasz

  Oceniono 6 razy 4

  To ten Pan potrafi czytać? Sukces! PiS ma jednak wykształconych i światłych członków! I jakich proekologicznych! To ich zamiłowanie do przyrody widać niemal na każdym kroku: a to troska o połamaną brzozę, a to wyrażenie zaniepokojenia nieobecnością wierzby. Mam propozycję, niech PiS zajmie się w tym roku przeprowadzeniem akcji "sprzątanie świata". Myślę, że członkowie tej partii mają niezbędne kwalifikacje do zbierania śmieci, a i Polska dzięki temu będzie piękniejsza, a Pan Hofman, na łonie przyrody, w końcu będzie mógł się cieszyć widokiem wierzb płaczących.

 • 123jna

  Oceniono 4 razy 4

  Nie wiedzialam, ze mozna "gustowac w poezji", dziwne uzycie slowa gust. Poeta powinien byc wedlug pisowej (podobno profesor!) poslanki oddany sprawie, upolityczniony jak za komuny. Wolnosc slowa go nie obowiazuje ale "sprawa". Znow potwierdza sie jak bardzo ci ludzie przesiakneli PRL-em, jak ich mentalnosc jest przetworzona na totalitarna. Po linii i na bazie - tak im kaze myslec i czuc ich malutki guru, to sa roboty a nie normalnie czujacy ludzie. Zawsze gotowi na wykonanie rozkazu - opluc Michnika czy nawet noblistke polska - wykonamy wodzu, wrzescza jak ta kobieta w radiu - sluchalam audycji, w ktorej uczestniczyla - Pawlowicz czy cos w tym rodzaju. Wrzaskliwy belkot jak w maglu i do tego w bardzo zlej polszczyznie. Nie rozumie biedaczka prostego, pieknego jezyka Szymborskiej. Szuka tego dla cwiercinteligentow - nie znajdzie biedaczka i stad "nie gustuje".

 • najdul6

  Oceniono 6 razy 4

  Hofman czy PiS lubi panią Szymborską czy nie to nas nie interesuje,ale powiem ci jedno PiS i ty Hofman jesteście chwastami Polski ,i to trzeba wypalić te chwasty PiS-owskie

 • klara551

  Oceniono 6 razy 4

  Hmm a ja napiszę z czym nie kojarzy mi się p.H. razem z PiS. Nie kojarzy mi się z niczym co cenię,ani z tym czego nie cenię. A stara spróchniała dziurawa niekształtna wierzba to powielany po wielokroć pomnik faceta co za wszelką cenę trzyma się polityki jak wierzba miedzy i usiłuje zaistnieć pokazując choćby odrosty typu hofman.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX