Dawniej "teczkowy", a dziś szef gabinetu politycznego. Za bardzo dobre pieniądze [PUBLICYŚCI]

Blisko 60 osób pracuje w gabinetach politycznych ekipy Donalda Tuska - podlicza "Gazeta Wyborcza". Co ciekawe, wielu spośród nich to bardzo młodzi ludzie. Okazuje się, że doradzać ministrowi może nawet 21-latek. I to za godziwe wynagrodzenie. - Kiedyś to się nazywało asystent posła, a jeszcze dawniej "teczkowy". Dziś gabinety polityczne pokazują upartyjnienie ministrów - mówi w TOK FM bloger Azrael Kubacki.
- Gabinety polityczne to jeden z najlepszych przykładów pokazujących, jak bardzo nasza polityka jest partyjna - podkreśla Azrael Kubacki. Co ciekawe, tylko dwoje ministrów rządu Donalda Tuska takich zespołów nie powołało. To Elżbieta Bieńkowska i Mikołaj Budzanowski. Oboje są bezpartyjni.

- Do końca nie wiemy, ilu ludzi pracuje w gabinetach politycznych wojewodów i wielu pomniejszych urzędników. Kiedyś to się nazywało asystent posła, a jeszcze dawniej "teczkowy", a dziś jest szef gabinetu politycznego. Każda partia ma swoją młodzieżówkę. Młodzieżówka Platformy Obywatelskiej jest prężna i jakoś tych młodych ludzi trzeba zagospodarować - mówił bloger portalu www.tokfm.pl.

Według informacji "Gazety Wyborczej" szef gabinetu politycznego ministra może liczyć na miesięczną pensję w wysokości 8 tys. zł brutto. Szeregowy członek zarabia 3,2-4,1 tys. zł brutto. Do tego dochodzą dodatki. Biorąc pod uwagę, że wielu pracowników gabinetów to bardzo młodzi ludzie, takiej pensji rówieśnicy mogą im pozazdrościć. Na przykład jeden z członków gabinetu politycznego ministra transportu Sławomira Nowaka ma zaledwie... 21 lat. Najbardziej chyba zasłynął nie merytorycznymi kompetencjami, tylko... cytowaniem na swoim profilu na Facebooku obraźliwych przyśpiewek kiboli Legii Warszawa. Polityczne szlify zdobywał, szefując kołu Młodych Demokratów, młodzieżówki PO.

Przypomnijmy, że jego obecny szef Sławomir Nowak w latach 1998-2002 stał na czele tego stowarzyszenia. A całkiem niedawno był... szefem gabinetu politycznego. Premiera Tuska.

Michał Szułdrzyński zgadza się z politologami, według których to w gabinetach politycznych "decyzje polityczne powinno przekładać się na urzędniczy język". - Ale to zakłada, że członkowie gabinetu są znakomitymi fachowcami, mają kompetencje. I potrafią pracować z urzędnikami jak z partnerami, a nie traktować ich z góry. Ale gabinet polityczny to nie jest ochronka czy przedszkole polityczne - ocenił publicysta "Rzeczpospolitej".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
Dawniej "teczkowy", a dziś szef gabinetu politycznego. Za bardzo dobre pieniądze [PUBLICYŚCI]
Zaloguj się
 • forelle15

  Oceniono 2 razy 2

  sobiepanstwo

 • opatrumiaredagdynia

  0

  zaczynamy budzić się z letargu w jaki wpadliśmy gdy Unia Europejska zasilała nasz budżet
  dobrze dobrze

 • m-kow

  Oceniono 2 razy -2

  "Młodzieżówka Platformy Obywatelskiej jest prężna i jakoś tych młodych ludzi trzeba zagospodarować - mówił bloger portalu www.tokfm.pl"
  Azrael to wie gdzie stoją konfitury...
  Młodzi Platformy mogą w hospicjum porobić albo innym woluntariacie, przecież chodzi im o Polskę, prawda...

 • olias

  Oceniono 4 razy -2

  nu! zawszawione wykastrowane lemingi! wychodzicie na ulicę czy jeszcze was trzeba z futerek wyłuskać by wasze oczęta zobaczyły świat w realu. gromada debili którym prasa i tv wmówiły jakieś zagrożenia ze strony "faszysty" Kaczyńskiego.
  kto kretynów do urn dopuścił?!
  niech was łupią. byle bolało!!

 • paw73

  Oceniono 5 razy -3

  Tusk to człowiek,który kłamie łże itd. Pytanie Tuska do Ministra Hausnera w 2003 rok.
  " Jak pan sobie wyobraża, podnosić wiek emerytalny pielęgniarkom. To haniebne co pan che zrobić" . Dziś Tusk wiek emerytalny chce podnieść o7 lat. Taka jak Tusk , zachowują się zakłamane szczury.

  67 letnia pielęgniarka,która ma pobierać krew, ciekawe czy premier Tusk bu oddał jej rękę do pobrania.

  67 letnia instrumentariuszka,która asystuje podczas operacji onkologicznej baz neurochirurgicznej.Ciekawe koto w ogóle by się zgodził, by ta kobieta wchodziła na blok operacyjny.

  66 letni maszynista,który ciągnie wagony wypełnione setkami pasażerów, ilu chętnych wsiądzie do tego pociągu. Skład jadący z przeciętną 85 km/h tak około
  9 godz.
  65 pracownik Służby Więziennej, oddziałowy w więzieniu, pilnujący młodych silnych, sprawnych i bardzo niebezpiecznych skazanych. Ciekawe czy czulibyście się bezpiecznie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX