"Dwója" z plusem dla Tuska, "dwója" dla Muchy. Polacy ocenili rząd [SONDAŻ]

Bartosz Arłukowicz i Joanna Mucha otwierają listę najgorzej ocenianych ministrów rządu Donalda Tuska. W sondażu SMG/KRC na zlecenie RMF FM badani przyznawali ministrom oceny jak w szkole - od 1 do 6. Minister zdrowia i pani minister sportu dostali po dwójce. Podobnie jak sam premier.
Według Polaków rząd na razie nie zdał egzaminu. W sondażu przeprowadzonym na zlecenie Radia RMF FM przez Millward Brown SMG/KRC Polacy przyznali wszystkim ministrom oceny od 1 do 6. I tak jak w szkole rezultatem jest średnia tych ocen. Bardzo surowa.

Najgorzej ocenianym ministrem jest szef resortu zdrowia Bartosz Arłukowicz - średnia 2,4. Najwięcej jedynek dostała minister sportu Joanna Mucha. Ze średnią 2,56 wylądowała na drugim miejscu. Na trzecim, ex aequo z ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, uplasował się premier Donald Tusk. Z dwójki się nie wyciągnął - dostał ogólną ocenę 2,61.

Pierwsi do dymisji: Tusk, Mucha i Arłukowicz

Najgorzej rząd wypadał na wsi, trochę lepiej w miastach. Przychylność dla premiera Tuska rośnie też wraz ze wzrostem wykształcenia respondentów. Ale aż jedna czwarta badanych uważa, że powinien on podać się do dymisji - wynika z sondażu dla RMF FM. Więcej (37 proc.) chce odejścia szefowej resortu sportu Joanny Muchy. 23 proc. badanych chce odejścia Bartosza Arłukowicza, a 13 proc. - Jacka Rostowskiego.

Także i w tym przypadku zapał do odwoływania ministrów malał wraz ze wzrostem wykształcenia respondentów i wielkości miasta, w którym mieszkali. Duży wpływ na zdanie badanych miał też ich wiek. I tak aż 48 proc. młodych Polaków (18-24 lata) chce odejścia Joanny Muchy. Aż 32 proc. nie widzi na fotelu szefa rządu Donalda Tuska. Z kolei w grupie osób starszych (powyżej 60 lat) spory elektorat negatywny (16 proc.) ma szef MSZ Radosław Sikorski.

Sikorski kochany i nienawidzony. Ludzie ufają Bieńkowskiej

Minister spraw zagranicznych jest jednak najlepiej ocenianym ministrem z całego rządu. W sondażu Millward Brown SMG/KRC dostał aż trzy plus. Blisko tej wymarzonej przez wielu uczniów oceny (3,43) uplasował się też szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski, trzecia z oceną 3,3 jest minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, która wygrała też w kategorii "zaufanie Polaków".

Czwórki nie dostał nikt. Najbliżej był właśnie Sikorski - w grupie osób z wykształceniem wyższym jego ocena wyniosła 3,8. Minister spraw zagranicznych dostał też najwięcej szóstek i piątek od indywidualnych respondentów - odpowiednio 7 proc. i 15 proc. Jednak spora część elektoratu nie darzy ministra spraw zagranicznych sympatią - od 12 proc. badanych dostał jedynkę.

Za co rząd dostał dwóje?

Czym Tusk i jego ministrowie zasłużyli na tak złe oceny? Rządowi dostało się za zamieszanie z ustawą refundacyjną, wielkie premie dla szefów Narodowego Centrum Sportu, propozycje podniesienia wieku emerytalnego i brak konsultacji ws. ACTA.

W tej ostatniej sprawie najbardziej źli na premiera byli jednak "młodzi, wykształceni z wielkich miast" (18-24 lata, miasta powyżej 500 tys. mieszkańców) i przede wszystkim mężczyźni. Kobiety gorzej oceniły problemy z refundacją leków i podniesienie wieku emerytalnego. Dla osób starszych najgorszym zaniechaniem rządu jest zamęt wokół ustawy refundacyjnej. Za to osoby w wieku 34-59 lat najbardziej obchodzi kwestia wydłużenia wieku emerytalnego.

Sondaż przeprowadzono 17-18 lutego 2012 r. na próbie 1000 dorosłych Polaków przez Millward Brown SMG/KRC.

DOSTĘP PREMIUM