Sierakowski dla TOK FM: Zjednoczenie lewicy? Pluralizm jest lepszy, żeby znaleźć cel

- Gdy polityka przypomina kółko graniaste, ruchy łączące mogą się wydawać ważniejsze niż cel. A sformułowaniu celów bardziej sprzyja chyba pluralizm po lewej stronie - mówi w rozmowie z TOK FM Sławomir Sierakowski, socjolog, założyciel i szef ?Krytyki Politycznej?. Komentuje tym samym spekulacje nt. zjednoczenia SLD i Ruchu Palikota.
"Niedługo chyba się Januszowi Palikotowi skończy paliwo na działalność polityczną. Krzyża wywalić z Sejmu nie potrafi. Z protestów przeciw ACTA młodzież go (mimo że twardo twierdzi coś innego) przegoniła, aż żal było patrzeć, jak się ten budzący kiedyś - również we mnie - nadzieję polityk poniżał" - napisał na swoim blogu na TOKFM.pl użytkownik Nocri.

Tymczasem w najnowszym numerze tygodnika "Wprost" czytamy, że proces zjednoczenia lewicy może trwać i to pod szyldem i patronatem byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

A o to, jak jest w rzeczywistości i które działania będą lepsze dla lewicy w Polsce, zapytaliśmy Sławomira Sierakowskiego, szefa "Krytyki Politycznej".

TOK FM: - Pojawia się coraz więcej opinii, że formuła, którą przyjął Janusz Palikot - "evenciarstwo" - powoli się wyczerpuje. Zauważasz coś takiego?

Sławomir Sierakowski, socjolog, redaktor naczelny "Krytyki Politycznej": - Obserwuję to z dystansem i jeszcze z zagranicy najczęściej. Pojawiają się takie opinie, że już wystarczy tych "dymów-gazów dla mediów", ale jednak szerokie grupy wyborców są ciągle podatne na technologię uprawiania polityki, która ma taki charakter. Z jednej strony mogą to być poważne eventy w rodzaju szeryfiarskich konferencji premiera, z drugiej - mogą to być wydarzenia skierowane bardziej do młodzieży, tak jak wyobraża to sobie Ruch Palikota. Wtedy wygląda to tak, jak wygląda palenie kadzidełek etc. Czy to jest poważna polityka? Nie. Czy może to zwiększyć poparcie w sondażach, a finalnie - w wyborach? Prawdopodobnie tak. Czy od tego coś się zmieni w kraju? Taka forma zjada treść. Nie tylko w Polsce zresztą.

Wyborcy w to naprawdę wierzą? Nie następuje spadek zainteresowania wyczynami Palikota?

- Cały czas relacje z happeningów lądują na czołówkach mediów. "Takie są realia" - powiedzą ci prawie wszyscy, którzy w tym biorą udział. A z kolei to, co jest w mediach, ludzie przyjmują i identyfikują z opinią publiczną. Nie od dziś wiadomo, że dziennikarze - z jednej strony - oczekiwaliby poważniejszej polityki, ale z drugiej - funkcjonują w branży, która wypłukuje tę politykę z powagi.

"Wprost" pisze, że Aleksander Kwaśniewski zorganizował cykl spotkań dot. lewicy. Pierwsze się już odbyło, a ty byłeś wśród zaproszonych. I jak było?

- Ciągle coś czytam, co jest półprawdą, np. że byłem na spotkaniu, na którym nie byłem. Dostałem zaproszenie, ale na czas, w którym nie było mnie w kraju. Szkoda czasu na prostowanie tego, nie wspominając o odpowiadaniu fantastom z prawicy, czego tym bardziej nie zamierzam robić.

Myślisz, że istnieje szansa na zjednoczenie lewicy w wyniku takich spotkań?

- Nie uważam spotkań czy dyskusji za stratę czasu. Lewica jeszcze bardziej niż zjednoczenia potrzebuje substancji. Gdy polityka przypomina kółko graniaste, ruchy łączące mogą się wydawać ważniejsze niż cel. A sformułowaniu celów bardziej sprzyja chyba pluralizm po lewej stronie. Tym bardziej na trzy lata przed wyborami.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (39)
Sierakowski dla TOK FM: Zjednoczenie lewicy? Pluralizm jest lepszy, żeby znaleźć cel
Zaloguj się
 • guru133

  Oceniono 12 razy 12

  Stary postpezetpeerowski beton odzyskanej władzy w SLD łatwo nie odda, ale mam nadzieję że jednak odda:)

 • staalkeer

  Oceniono 18 razy 12

  Dla mnie Palikot jest za mało lewicowy, zwłaszcza w kwestiach ekonomicznych. Lewicowość to nie tylko palenie jointów i chodzenie w czerwonej koszuli. W ogóle nie słychać krytyki złodziejskiej prywatyzacji, krytyki oligarchii, wyprowadzanie kasy przez zagraniczne korporacje, krytyka kapitalizmu itd. Moim zdaniem prawdziwy przywódca lewicowy narodziny się z tych protestów co czekaja nas niebawem i mam nadzieje ze to będzie całkiem ktoś nowy, nie powiązany układami, prawdziwy ideowiec. Takie jest moje zdanie

 • tadjan

  Oceniono 10 razy 6

  no, zaproście Aleksandra golenia z jego sponsorem doktorem Janem. Ta dama od Rutinacei też wam się przyda.... nauczy was bezę jeść......

 • 4prosiaki

  Oceniono 18 razy 4

  Palikot nie zjednoczy lewicy, tylko cyrkowców. Będzie Polska Zjednoczona Trupa Cyrkowa

 • kokoszynel

  Oceniono 21 razy 3

  Pitolongo. To wszystko polityczny margines, którego nikt poważnie nie traktuje. Miller to symbol kompromitacji, Palikot to kiepsko maskowany korporacjonizm, a Krytyka Polityczna to takie ch...wico pomiędzy.

 • dextromethorphan

  Oceniono 3 razy 3

  Pluralizm może również istnieć wewnątrz zjednoczonej lewicy. Na Zachodzie w partiach lewicowych/socjaldemokratycznych zawsze są skrzydła, mniej lub bardziej radykalne, czasem jedno skrzydło przeciąga centrum, czasem drugie - sztuką jest się dogadać dla dobra ogółu. Po raz kolejny stawiam tezę, że u nas po prostu nie ma lewicy, więc nie ma się co ani kto jednoczyć. Są grupy partykularnych interesów z pustymi, zużytymi frazesami, które już dawno temu zapomniały (czy kiedykolwiek w ogóle wiedziały?) co one oznaczają.

  Proszę mi wybaczyć panie Prezydencie, panowie Premierzy, ale wy lewicą nie byliście, nie jesteście i nie będziecie. Nie zależało wam na dobru Polski, nie troszczyliście się o problemy szarych obywateli. Ważniejsze dla was były salony i towarzystwo szeroko rozumianego "biznesu". Problem w tym, że nie na salonach jest miejsce socjaldemokraty czy lewicowca. Jego miejsce jest tam gdzie bieda, gdzie potrzeba, gdzie opresja, gdzie nierówność i dyskryminacja. Dopóki tego nie zrozumiecie i dopóki nie weźmiecie się do prawdziwej pracy u podstaw, to nie macie żadnych szans na odzyskanie elektoratu. Może parę osób jeszcze ogłupicie trywialnymi gestami, szopkami które odstawia Palikot i podskakiwaniem w Sejmie, ale na dłuższą metę to się każdemu znudzi.

  Wyjdzcie wreszcie między ludzi. Do roboty, darmozjady!

 • falowod

  Oceniono 2 razy 2

  SLD jest dychajacym trupem i poki sie nie wywali starych aparatczykow nie bedzie nigdy nowoczesnej lewicy.
  Wymra dawni czlonkowie PZPR i skonczy sie era SLD
  SLD jest niewiarygodna bo juz wielokrotnie zawiodla pro-lewicowy elektorat
  Palikot zas jest za malo ideologiczny lewicowo.
  Generalnie nie mamy prawdziwych liderow lewicowych.Mamy zas liberalow w czerwonych kurtkach

 • zg13

  Oceniono 2 razy 2

  Ale najlepsze są dotacje. Państwowe i samorządowe, ewentualnie od spółek skarbu państwa.

 • romp66

  Oceniono 3 razy 1

  Sprawa podstawowa, pan Sierakowski ma tyle wspólnego ,co Tadeusz Rydzyk z miłością do bliźniego.
  Pan Sierakowski, chodzi na pasku PO. Kryka POlityczna to kolejne medialne ramię Donalda Tuska.
  Kryka otrzymuje dotacje od Prezydenta Miasta Warszawy z PO . Krytyka Polityczna , otrzymała dotacje z Ministerstwa Kultury, szefem jest pan Zdrojewski z PO.
  Ludzie w kawiarni Krytyki Politycznej , zatrudniani są na umowy śmieciowe, za najniższe stawki.
  Ludzie tacy jak Sierakowski,Szczuka,Gdula powinni milczeć nie mówić o lewicowość.
  Cała ta Krytyka Polityczna,jak Palikot i jego ta zgraja, którzy mówią o lewicy a zwyradniają ludzi u siebie za 3,5zl na godz łamiąc wszelkie prawa pracy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX