Nowak: Autostrady A1 i A2 mają być naprawione. A4 też może być uszkodzona

Uszkodzenia autostrad A1 i A2 są poważne - przyznał dziś w RMF FM Sławomir Nowak. Ostrzegł, że problem może dotyczyć też wciąż przykrytej śniegiem autostrady A4. Minister transportu zapowiedział, że wyegzekwuje od wykonawców obu dróg "naprawę najmniejszej nawet usterki". Podkreślił, że "nie ulegnie szantażowi" i nie zapłaci "ani złotówki" więcej.
Gwarancja na autostradę wynosi pięć lat. Z wykonawcami nie będzie kompromisu - zapowiedział w RMF FM minister Nowak. Przyznał, że "skala spękań na autostradach A1 i A2 jest poważna", a na zbadanie czeka wciąż przykryta śniegiem A4.

- Jeżeli mamy tę sytuację na A1, A2, to należy statystycznie założyć, że dotyczy to także A4 - stwierdził Nowak.

Wcześniej okazało się, że na budowanych autostradach A1 i A2 pojawiło się pęknięć. Na A2 głębokich na 8 cm poprzecznych szczelin naliczono ponad 50. Z kolei na budowanym odcinku autostrady A1 między Toruniem a Strykowem naliczono aż 80 pęknięć.

Nowak do wykonawców autostrad: Naprawcie usterki

Nowak wyjaśnił, że pęknięcia na A1 i A2 pojawiły się na połączeniach tzw. działek roboczych, czyli w miejscach, gdzie danego dnia kończyły pracę walce, by rozpocząć ją następnego dnia. - W takich miejscach wykonawca powinien zastosować specjalną taśmę. Niektórzy wykonawcy nie stosowali zabezpieczeń i właśnie tam pojawiają się spękania - tłumaczył min. Nowak. Dodał, że obecnie ministerstwo jest w "sporze biznesowym" z wykonawcą. - Chce od nas pieniędzy, chce wskazania programu naprawczego, my mówimy: wy pokażcie program i naprawcie usterki - stwierdził Nowak.

"Na Euro wszystko musi zagrać, mnie nie tak łatwo rozjechać"

Według ministra transportu złożony wczoraj wniosek o upadłość firmy DSS, budującej A2, to "gra biznesowa". - Musimy się starać nie wchodzić pomiędzy DSS a jego podwykonawców. Nie ma ryzyka upadłości DSS, na bieżąco sprawdzamy płynność finansów firmy. Rozmawiamy wiele godzin dziennie, wkrótce wykonawcy wracają na plac budowy - zapowiedział Nowak. Zapewniał też, że "przejezdność A2 na Euro 2012 możliwa jest na 90 procent".

- Udało nam się nadrobić zaległości po Chińczykach. Spękania nie są zagrożeniem dla terminu oddania autostrad - zapewnił w RMF FM minister. - Na Euro wszystko musi zagrać, mnie nie tak łatwo rozjechać - dodał.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
Nowak: Autostrady A1 i A2 mają być naprawione. A4 też może być uszkodzona
Zaloguj się
 • szalom-1

  Oceniono 3 razy 3

  Minister Nowak (PO), ma doradcę w wieku 21 lat. Ciekawe na czym zna się latek z Młodych Demokratów,przybudówki PO, poza rozklejaniem plakatów.

 • andy18m

  Oceniono 1 raz 1

  Sławomir Ryszard Nowak -politolog pojechał oglądać dziury.
  Pod jego bystrym, fachowym okiem szpary się zrosną.

 • rotterdamus

  Oceniono 1 raz 1

  poprostu nie ma konkretnego bata na wykonawcow "bublarzy"przyzwyczajonych ,ze: tu da sie pare zlotych i postawi flaszke i nawet walacy budynek zostanie przyjety.Jakby dostawali za takie niedbalstwa po dupie i zawieszenie pozwolenia na dzialalnosc 1 raz na 6 m-cy a po na dlugo...to by sie opamietali z fuszerka.zreszta to spadek po ustroju-Jedynie azeby zaczac... i wziasc kase a po-niech by i potop.

 • la-ra1

  Oceniono 1 raz 1

  Mialo byc tak pieknie a wyszlo jak zwykle, i kazdy umyje rece, no bo przeciez urzednicy na budowach pojawiaja sie tylko na wkopaniu kamienia wegielnego i na przecieciu wstegi... A co sie tam dzieje w miedzyczasie to sam Bog jeden wie...

 • villk

  0

  tak patrze na to zdięcie... minister transportu po polskiej autostradzie ... pieszo...
  chyba faktycznie nie nalepsz ete autostrady....

 • mepislover

  0

  Ciekawe, jak tam fundamenty Narodowego ? ;)

 • opatrumiaredagdynia

  0

  niecałe 13 km oddanej drogi na trasie Wawa 3miasto, słabo jak na 5 lat i miliardy finansowania z UE. oczywiście nikt za to nie odpowiada, bo teraz już Grabarczyka nie ma, a Nowaka jeszcze wtedy nie było.
  btw myślałem, że to na zdjęciu to pokaz mody męskiej, a to chyba przecięcie wstęgi

 • peter-123

  0

  Fachowosc z deficytami. Ludzie odpowiedzialni powinni byc przykladnie ukarani.

 • kamilakarabasz

  0

  Co za nieudolne władze! Co za nieudolne państwo! Nawet, ku..., drogi zbudować nie potrafią!

  Ale tak to jest, jak w przetargach jedynym kryterium branym pod uwagę jest cena. Osoby odpowiedzialne za podjęcie decyzji boją się wybrać ofertę dobrą, ale droższą, bo będzie musiał się tłumaczyć. Bo przecież tańszy zbudowałby taniej, a tutaj takie niepotrzebne wydatki. To jakieś myślenie życzeniowe, że skoro zgłasza się firma, spełnia wymogi formalne, to przecież potrafi drogę zbudować. No to po co brać ofertę droższą?

  I tak jest w tym kraju z każdym przetargiem! Co za dziadowskie państwo!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX