Komorowski znów przegrywa ws. OFE. NSA: Pomyliliście się - prezydent to nie król

Prezydent po raz drugi przegrał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym sprawę o odmowę udostępnienia opinii prawników ws. OFE. - Słuchając wywodów pana mecenasa, miałam wrażenie, że pomylono władzę prezydencką z władzą królewską, która pochodziła od Boga i nie podlegała żadnej kontroli - mówiła sędzia Irena Kamińska, uzasadniając wyrok. Cytuje ją ?Gazeta Wyborcza?.
Argumentacja NSA była podobna do tej w czasie poprzedniej sprawy. Prawo autorskie nie chroni opinii sporządzonych dla organów władzy. Ale władza może ich nie pokazać, jeśli są "dokumentem wewnętrznym" - uznał wczoraj NSA. To drugi wyrok NSA po słynnej odmowie prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie udostępnienia opinii i ekspertyz, którymi kierował się przy podpisywaniu nowelizacji ustawy o OFE. Zmieniła ona sposób dzielenia naszej składki emerytalnej (mniej na OFE, więcej na ZUS).

"Ujawnienia ekspertyz domagali się po kolei: prawnik Marek Domagała, fundacja ePaństwo i fundacja FOR Leszka Balcerowicza. Wygrali z prezydentem przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie, który stwierdził, że każdy dokument zamówiony przez władzę publiczną w ramach jej kompetencji i za publiczne pieniądze jest dokumentem publicznym i podlega udostępnieniu" - przypomina "Gazeta Wyborcza". Prezydent złożył kasację do NSA i wczoraj przegrał sprawę.

Więcej o orzeczeniu NSA w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" >>

Rosyjski internet obnaża słabości Putina i bezwzględnie go wyśmiewa >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Komorowski znów przegrywa ws. OFE. NSA: Pomyliliście się - prezydent to nie król
Zaloguj się
 • peter-123

  0

  Problem jest w tym, ze te sprawy przekraczaj mozliwosci Komorowskiego.

 • falowod

  0

  Sluszny wyrok !
  wladza powinna byc transparentna bo pochodzi od ludu.DEMOKRACJA!
  Od 1989 wladza post-solidarnosciowa usiluje kopiowac styl PRLu ,niby walcza z Komuna ale de facto adaptuja to co im wygodne a bylo immanetna cecha wladzy PZPR.
  Takim przykladem jest walka o nietransparentnosc podejmowania decyzji na kazdym szczeblu. WLADZY Moze dzieki temu bedzie mniej korupcji ?
  Wiadomo ze OFE zostalo kompletnie spie..ne w 1999roku i dzis odczuwamy tego skutki.A wtedy obiecywano nam emeryta pijacego drinka pod palma ! pamietacie ?!

 • oremus

  0

  Kancelaria pana Komorowskiego kosztuje nas jakieś 150 milionów złotych z czego wydają bankiety, dają odznaczenia znajomym oraz produkują buble prawne. Czyli codziennie wydają blisko pół miliona.

  Nie zasłużyli na tyle pieniędzy, dajmy im 15-20 milionów to i tak aż nadto.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX