Lewica w górę. Prześcignie PiS? [SONDAŻ]

Platforma (29 proc.) wciąż dużo słabsza niż na początku roku, ale PiS (22 proc.) wcale jej nie goni. Rekord poparcia pobił Ruch Palikota (12 proc.). Świeży sondaż TNS OBOP omawia ?Gazeta Wyborcza?.
Tym razem żadna partia nie odnotowała gwałtownej zmiany poparcia w porównaniu z poprzednim miesiącem, inaczej niż w lutym, gdy Platforma straciła aż 9 pkt proc. i po raz pierwszy od 2007 r. miała notowania niższe niż 30 proc. Wtedy Donald Tusk zapłacił za fatalny początek roku w wykonaniu rządu - przede wszystkim za chaos związany z nową ustawą refundacyjną oraz fatalnie rozegraną sprawę umowy ACTA. PiS zbliżył się wówczas do PO na 2 pkt proc. Teraz obie partie dzieli 7 pkt.

W sondażu nieźle wypadły partie uznawane za lewicowe: Ruch Palikota popiera 12 proc. Polaków (o 2 pkt więcej niż w lutym), na SLD chce głosować 9 proc. badanych (bez zmian). Dość bezpieczne poparcie ma jeszcze PSL (5 proc., tyle samo co w lutym). 18 proc. jest niezdecydowanych.

"Gazeta" spytała też, na kogo Polacy chcieliby głosować w drugiej kolejności (czyli popularność tzw. partii drugiego wyboru) oraz na kogo nie chcieliby głosować wcale (czyli poziom elektoratu negatywnego). W tym drugim sondażu prowadzi PiS - 31 proc. badanych deklaruje, że nigdy nie poprze partii Jarosława Kaczyńskiego. Druga jest PO (22 proc.), a trzeci - Ruch Palikota (20 proc.). Zdaniem prof. Jacka Raciborskiego badanie powinno cieszyć zarówno Ruch Palikota, jak i SLD. - Lewica krzepnie. Scenę nadal organizuje podział PO-PiS, ale słabość Platformy i brak wzrostu PiS otwiera przestrzeń dla lewicy - mówi. Sondaż przeprowadzono między 1 a 4 marca na próbie 980 osób.

Więcej o wnioskach z badania w "Gazecie Wyborczej".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
Lewica w górę. Prześcignie PiS? [SONDAŻ]
Zaloguj się
 • chris2010

  Oceniono 7 razy 7

  Prawica a w szczególności katoprawica powinna jak najprędzej trafić na "śmietnik historii". Jeśli to nie nastąpi to będziemy wkrótce pierwszym Bantustanem Unii Europejskiej.Jesteśmy na dobrej drodze !!!

 • tak-jest

  Oceniono 1 raz 1

  Zawsze powinno się wykazać w badaniu niezdecydowanych,których ten wykaz nie uwzględnia.
  Badania te są robinie na bardzo małych ilościach badanych.
  Francuzi uznają tylko badania robiono , przez sondę uliczną, nie przez telefon. Minimum badanych to 10tyś osób w rożnych miejscach(wieś miasto miasteczko czy metropolia ).Nie 500 czy 1000 osób przez telefon, nie wiadomo gdzie.
  Jeden z polskich socjologów profesor Rychard, mówił że telefoniczne badania dziś robi się "metoda z buta". Bania niezdecydowani,lub ci,którzy deklarują ,że głos oddają na małe partie , gdy pułap nie przekracza 2,5% wtedy ich głosy dzieli się na partie od największej do najmniejszej(do 5%).
  Prawdopodobnie 18% zostało podzielone na PO ,PiS ,Ruch Palikot ,SLD. Czyli TNS OBOP zapewne dał dodatkowo PO 8% z tych 18% ,dodatkowo PiS 5% z tych 18%, dodatkowo Ruch Palikota 3%, SLD 2% .

 • peter-123

  Oceniono 2 razy 0

  Cos ten rachunek nie zgadza sie , brakuje wiele procent. Jak zwykle po polsku , niechlujstwo i manipulacja.

 • tak-jest

  Oceniono 12 razy -4

  Agora ruszyła. z akcja pomóżmy Tuskowi i PO!
  Sondaż TNS OBOP zrobiony na 500 badanych,to już kpina.
  Sondaż TNS OBOP-został zamówiony ku chwale PO,gdy minęło 6 tygodni, od ostatniego.
  Tusk i jego w sondażu homo homini z 2012-02-29 miał 22% równo kaczyzmem.
  SLD miało równo Ruchem Palikota po 13%!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX