Rząd proponuje likwidację Funduszu Kościelnego. Duchowni mają płacić składki

Rząd chce zlikwidować Fundusz Kościelny. Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu zaproponował samodzielne opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne przez duchownych.
Według projektu obywatele będą mieli prawo na przekazywanie na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych 0,3 proc. podatku, co zgodnie z założeniem projektu oznacza likwidację Funduszu Kościelnego. Według ministerstwa prawo przekazywania części podatku na cele związane z misją publiczną Kościołów i związków wyznaniowych obowiązywałoby od 1 stycznia 2013 roku. Usamodzielnienie płacenia składek przez Kościoły nastąpiłoby rok później.

Płacenie składek ubezpieczeniowych przez wszystkie osoby zatrudnione w formie stosunku pracy (np. przez księży katechetów) odbywałoby się w taki sam sposób jak obecnie.

Rząd szacuje, że suma przekazywana przez obywateli na rzecz Kościołów wynosiłaby 100 milionów złotych rocznie. Minister Boni zwróci się także do przedstawicieli Kościołów i związków wyznaniowych o zaopiniowanie projektu w ciągu 30 dni.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (31)
Rząd proponuje likwidację Funduszu Kościelnego. Duchowni mają płacić składki
Zaloguj się
 • szarlej-1

  Oceniono 12 razy 12

  Witaj dobra nowino !!! Módlmy się za Tuska by wytrwał w swym postanowieniu .Nareszcie Krk będzie mógł uczciwie policzyć swoje owieczki .

 • szarlej-1

  Oceniono 8 razy 8

  Cieszy mnie niezmiernie sytuacja w której chłopcy w sukienkach będą musieli (wzorem Świadków Jehowy) peregrynować od drzwi do drzwi celem ewangelizacji w trosce o powiększenie stada baranków do strzyżenia. Może też lepiej będą traktowali stadko .Skończą się butne połajanki i wywyższanie. Zapewne dobrze też wpłynie na zdrowie ,kondycję i wygląd panów biskupów.....już nie mogłem patrzeć na te opasłe bębny.

 • jestemzalegalem

  Oceniono 10 razy 8

  Jest dobrze, ale wciaz malo. Odebrac im wszystie przywileje, zwolnienia i ulgi podatkowe. Kasy fiskalne na zakrystiach i bedzie dobrze. Polecam prawdziwikatolicy.blogspot.com/2012/03/legalna-mafia-koscio-katolicki.html

 • madami

  Oceniono 7 razy 7

  Z radością nie zapłacę KK ani złotówki :)

 • supon1954

  Oceniono 7 razy 7

  zgadzam się, ale wprowadzić również zakaz zbierania na tacę i opodatkować działalność gospodarcza.

 • neumarkt

  Oceniono 7 razy 7

  Z utęskieniem czekam stycznia roku 2013, kiedo będę mógł skierować część mojego podatku na inne, potrzbne Pańśtwu i społeczeństwu, cele. Koniec ze wspieraniem katolickich guślarzy! To będzie zapewne koniec sukienkowych, zwłaszcza, że wykruszają się dewoci, bigoci, mohery, odchodzą w niebyt! Może wreszcie będzie u nas normalnie, przynajmniej tak jak w Czechach gdzie 70% tamtejszych obywateli nie zostało uświęcone "chrztem świętym", wiele kościołów świeci pustkami, za wyjątkiem tych, które stanowią własność państwa, są zabytkami!Setki "proboszczówek" episkopat czeski...sprzedał z braku chętnych Czechów na stanowiska proboszczów. Importu kleryków z rzekomo rozmodlonej Polski, nie przewiduje się! I TAK TRZYMAĆ!

 • demolka666

  Oceniono 7 razy 7

  jako niewierzący nie mam zamiaru utrzymywać księży i płacić na ich emerytury, jako pracujący płacę na tysiące niepracujących meneli, nikt mnie nie pyta czy chcę płacić, a ja ani na meneli ani na księży nie chcę więcej dawać - dosyć tego!!!

 • jacz3

  Oceniono 5 razy 5

  Ludzie o czy jest mowa. Przecież te pasożyty w sukienkach nic nie robią dobrego.
  Tylko sieją spustoszenie w mózgach ludzi.
  Na co płacić na bajki o Raju ? Jak żyjesz godnie to i tak tam trafisz. O ile Raj istnieje.
  Żaden klecha nic tu nie pomoże ani zaszkodzi.
  Ksiądz to taki sam zawód jak aktor, pisarz, czy szewc.
  Prowadzi działalność gospodarczą w sektorze show business.
  Dlatego ma płacić podatki i składki na emeryturę.

  Na samych katechetów, co bajki opowiadają idzie okrągły miliard.

  Już dość wyłudzili od naiwnych ludzi i klęczących przed nimi polityków.

  Niech na siebie zarobią , niech im owieczki zapłacą.
  Tylko nie budżet czy nie z moich podatków.

 • uszatek_2

  Oceniono 7 razy 5

  ...ta propozycja to stanowczo za mało. Należy przede wszystkim wygonić ze szkół katechetów i nakazać kościołowi prowadzenie katechezy w przykościelnych salach katechetycznych. Nauczycielom zaś,dać podwyżki z zaoszczędzonych tym sposobem środków.... Niech ten rząd się wreszcie obudzi !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX