Tusk: To nie antykościelna krucjata, ale niech podatnicy decydują, czy finansować Kościół

Premier Donald Tusk broni rządowych planów likwidacji Funduszu Kościelnego. Pomysł rządu krytykują duchowni. - Nie wyruszamy na żadną krucjatę antykościelną, ale reformujemy system emerytalny i sprawiedliwość musi być - mówił w Sejmie Tusk.
Komentując słowa prymasa Polski o tym, że nie ma zgody na proponowaną przez rząd likwidację Funduszu Kościelnego, a można rozmawiać o jego przekształceniu, i jego apel, by nie ratować budżetu przez walkę z Kościołem katolickim, Tusk stwierdził, że takie słowa "nie mają związku z rzeczywistością". Zapowiedział, że jego rząd będzie się starał "likwidować uprzywilejowanie pewnych grup zawodowych czy społecznych, jeśli chodzi o emerytury".

- Zależy nam na tym, by w czasie, gdy podnosimy wiek emerytalny i likwidujemy przywileje emerytalne, rozwiązać też problem innych grup - jak górników, którzy nie pracują pod ziemią, i księży, za których państwo płaci składki. Z całą pewnością będzie lepiej, także dla Kościoła, aby kwestia przyszłej emerytury księży była odpowiedzialnością księży i Kościoła, a nie państwa - powiedział Tusk.

"Nie wyruszamy na krucjatę antykościelną"

Natomiast nie jest to w żadnym wypadku próba dokuczania finansowego czy politycznego Kościołowi. Nie próbujemy dokuczyć Kościołowi - zastrzegł premier. - Nie wyruszamy na żadną krucjatę antykościelną, chcemy tylko, aby były spełnione elementarne wymogi sprawiedliwości społecznej wtedy, kiedy staramy się poprawiać system emerytalny - mówił.

- Żeby nie było grup, co do których państwo zachowuje się bardziej szczodrze czy wyręcza ich z obowiązku gromadzenia środków na własną emeryturę. Ponadto w ocenie rządu ustały przesłanki, które w 1950 r. kazały założyć taką instytucję jak Fundusz Kościelny - podkreślił Tusk.

"Chcemy, by kwestia finansowania Kościoła nie zależała od decyzji państwa"

W rozmowie z dziennikarzami Tusk stwierdził też, że likwidacja Funduszu Kościelnego i wycofanie się państwa z finansowania emerytur dla księży nie powinny być dotkliwym ciosem w kondycję finansową Kościoła, a "finansowanie kościołów przez państwo powinno być ograniczone do absolutnie niezbędnego minimum".

- To wierni powinni dysponować swoimi pieniędzmi na rzecz swojego kościoła. Taka jest moja ocena. Chcemy, by kwestia finansowania Kościoła nie zależała od decyzji państwa, tylko od decyzji każdego obywatela, w tym wierzącego. Myślę, że to sensowna propozycja, która sprawi, że kościoły w Polsce będą finansowane w takim stopniu, w jakim chcą tego wierni - mówił Tusk. Dodał, że rząd "nie będzie chciał zmniejszyć, a wręcz przeciwnie, zwiększyć odpowiedzialność państwa np. za utrzymanie zabytkowych świątyń różnych wyznań".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (21)
Tusk: To nie antykościelna krucjata, ale niech podatnicy decydują, czy finansować Kościół
Zaloguj się
 • karoshi.report

  Oceniono 15 razy 11

  Gest wykonywany w stronę episkopatu przez Polaków ofertą Rządu jest i tak nadzwyczaj SZCZODRY .A wobec upierdliwego grymaszenia purpurowych trutni pozwolę sobie wspomnieć staropolskie przysłowie : "Nie miła księdzu ofiara-pójdź cielę do obory "...A Fundusz i tak odbierzemy...

 • lifelina

  Oceniono 13 razy 9

  Jestem za. I dziwi mnie postawa drugiej strony. Jeżeli kościoły są silne wiarą swoich wyznawców, to nie powinny się lękać. I cieszę się, że kwestia finansowania byłaby zabrana politykom. Pierwszy krok w stronę normalnego, obywatelskiego państwa.

 • czarna.beata

  Oceniono 12 razy 8

  Lepiej późno niż wcale...Panie Tuski.Obyście tylko nie zmiękli tak jak to już nie raz było.Trzeba było Palikota byście tyłki ruszyli.

 • mercurossaurus

  Oceniono 12 razy 8

  A ja się zastanawiam, czy ksiądz będzie oglądał PIT'y po kolędzie... Na wsi pewnie tak.

 • szarlej-1

  Oceniono 7 razy 7

  Ustami Tuska nareszcie przemówił duch ziemi...Tej Ziemi...

 • najdul6

  Oceniono 7 razy 7

  banda spasionych zboczeńców potrzebuje naszych pieniędzy , ja na kościół nie daję ani grosika bo moje ciężko zarobione pieniądze sa dla mnie i dla mojej rodziny,ja wystąpiłem z podatku kościelnego a nie z wiary a o pochówek się nie martwcie jak im dacie w łapę to was odprowadzą na cmentarz i się też pomodlą nikt was na wierzchu nie zostawi

 • q-ku

  Oceniono 9 razy 7

  brawo, nareszcie

  proszę o odebranie Kościołowi naszych 1,3 miliarda zł rocznie wydawanych z budżetu na katechetów zamiast na matematyków i koła pozalekcyjne

 • encee

  Oceniono 5 razy 5

  Jestem jak najbardziej za. Hmm ... Mówiąc o szczodrym traktowaniu konkretnych grup zawodowych premier nie powinien zapominać o własnej grupie. Uważam, że przydała by się również reforma dot. finansowania partii politycznych. Myślę, że tu też można by było znaleźć sporo oszczędności... ostatnio się o tym nie mówi, niestety.

 • oswiecony19

  Oceniono 9 razy 5

  Jak skutecznie i najprościej wystąpić (drogą korespondencyjną) z Kościoła? Polecam portal wystap.pl/ Żeby Kler nie mówił więcej...bo jest "nas" 95 procent!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX