Obyczaje w Sejmie? "Chodzi ksiądz Rydzyk, a posłowie klękają przed nim na wyścigi"

Dziś w programie "Ranni politycy" w TOK FM rozmowa o obyczajach w Sejmie. - Posłowie klękają przed Rydzykiem na wyścigi i całują go po rękach. To katastrofa dla świeckości państwa - oburzał się Artur Dębski z Ruchu Palikota. I dodawał, że posłowie RP byli traktowani "jak trędowaci". Politycy dyskutowali o obyczajach po tym, jak Anna Grodzka poskarżyła się, że Jarosław Kaczyński odwraca się, gdy ją widzi.
- Jarosław Kaczyński, gdy mamy się minąć w sejmowym korytarzu, chowa głowę, pochyla się - mówiła w rozmowie z "GW" Grodzka. Dodawała, że na sali sejmowej pada też wiele "wulgarnych kawałów". Wypowiedź Grodzkiej komentowali w TOK FM inni posłowie.

- Jest kilka osób, które nie umieją się zachować, nie tylko wobec posłów Ruchu Palikota - mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska. - Ale nie mam wrażenia, by takie zachowania były powszechne. Rzeczywiście, pan prezes Kaczyński, gdy idzie korytarzem, stara się unikać kontaktu wzrokowego z każdym posłem, nie tylko z RP. To jest jego osobowość, taki był zawsze - dodała.

"Są tacy, co odwracają głowę, jak ja przechodzę"

- To nie jest wyjątek. Są tacy, co odwracają głowę, jak ja przechodzę - mówił Artur Dębski. - Byliśmy (posłowie Ruchu Palikota) traktowani jak trędowaci, zwłaszcza przez pierwszy miesiąc kadencji. Wypowiedzi posłów Suskiego czy Dziedziczaka pasują bardziej do średniowiecza, ale radzimy sobie - dodał.

Poseł PiS Ryszard Czarnecki z kolei przyznawał, że "niefortunne słowa się w Sejmie zdarzają". - Pamiętam wypowiedź obecnego członka rządu, że "PO jest ostatnią nadzieją białych". To być może się po prostu wymsknęło. Ale polski parlament w porównaniu z innymi jest - z ręką na sercu - naprawdę spokojny. Nie ma mordobicia jak w Rosji i na Ukrainie, nikt nikogo wodą nie oblewa (Władimir Żyrinowski w Rosji), nie strzelano z karabinu maszynowego jak w hiszpańskich Kortezach, nie ma bójek między posłami jak w niższej izbie włoskiego parlamentu, więc "miej proporcję, mocium panie" - odniósł się do słów Grodzkiej i Dębskiego Czarnecki.

"Ksiądz Rydzyk chodzi w sukience po Sejmie, a posłowie przed nim klękają"

Dębski przyznał, że teraz "sytuacja się poprawiła". - Większość posłów odpowiada mi "dzień dobry". Ale jest też tak, że ksiądz Rydzyk chodzi w sukience po Sejmie ("W sutannie!" - poprawiła natychmiast Wróbel), a posłowie dwóch partii klękają przed nim na wyścigi i całują go po rękach. To katastrofa dla świeckości państwa - mówił Dębski, zagłuszany przez gwałtowne protesty Marzeny Wróbel. Posłanka SP dobitnie podkreślała, że rewelacje Dębskiego nijak się mają do rzeczywistości. I ostro komentowała skargi Grodzkiej i Roberta Biedronia w "GW".

- Diabeł ogonem na mszę dzwoni - z taką taktyką mamy do czynienia w przypadku Ruchu Palikota - stwierdziła Wróbel. - To Ruch Palikota jest tą partią, która atakuje - zwłaszcza konserwatystów, ludzi przywiązanych do Kościoła, tradycji. Chcecie być pokrzywdzonymi. A to RP nazywa księdza publicznie "panem". Mamy do czynienia z permanentnym atakiem na Kościół, na tradycję i tożsamość narodową - podkreśliła, nie po raz pierwszy, posłanka SP.

"Łatwiej nam w tej przestrzeni Madzi, pieska, nieszczęść"

Sprawę wzajemnych stosunków między posłami bagatelizował Janusz Piechociński z PSL. Według niego są ważniejsze tematy. - Uważam, że jest to wydumany problem, na tym samym poziomie, co pewna książka z początku lat 90. o obyczajach w Sejmie [tzw. sprawa Anastazji P. - przyp. red.] - mówił Piechociński. Poseł PSL przypomniał, że w ubiegłym tygodniu "była ważna i od dawna zapowiadana debata o procesach inwestycyjnych w Polsce, dotycząca kilkudziesięciu miliardów ze środków unijnych".

- Szkoda, że tego nie było na czołówkach gazet. Łatwiej nam w tej przestrzeni Madzi, pieska, nieszczęść, relacji wobec pani Grodzkiej - mówił Piechociński. Dodał, że "kiedy pani Grodzka była jeszcze panem, mieszkała na sąsiedniej ulicy w Nowej Iwicznej i nic wielkiego się nie działo". - I teraz też mieszka i też nic wielkiego się nie dzieje, więc zostawmy to. Polska polityka przesuwa się w obszar sensacji. Tabloidyzujemy się, a czas zająć się sprawami polskiej konkurencyjności i dobrze by było, żebyśmy pan Biedroń, pan Czarnecki czy ja nie mówili o innych, tylko o Polsce - zakończył Piechociński.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (252)
Obyczaje w Sejmie? "Chodzi ksiądz Rydzyk, a posłowie klękają przed nim na wyścigi"
Zaloguj się
 • alex240

  Oceniono 48 razy 48

  Dajcie spokój Państwo z emocjami, ciepełko, idzie wiosna. Kto widział Łazienki warszawskie i Park Południowy we Wrocławiu majem? Cudowne, prawda? Gdańsk, Białystok, krakowskie planty, są przepiękne wtedy. Dla tej chwili warto żyć. Cała nasza kraina jest wtedy prześliczna, aż ciężko uwierzyć, że mieszka tu tylu paskudników i wykonują zawód polityka lub duchownego. Tylko, że musi istnieć brzydota i syf, aby piękno bardziej mogło błyszczeć.

 • malpa-z-paryza

  Oceniono 46 razy 42

  cytat:To Ruch Palikota jest tą partią, która atakuje - zwłaszcza konserwatystów, ludzi przywiązanych do kościoła, tradycji
  pytam sie jaka tradycja?
  ekshumacja zwlok to taka wielka tradycja katolicka? czy raczej nie odaje sie szczególnym mistycznym szacunkiem.
  latanie z krzyzem, to tez tradycja? czy raczej nosimy tez krzyz w sercu i w spokoju ducha?
  Niech ci katolicy powroca do zdrodel chrzescjanswta i zastanawia sie nad swoja wiara, a wowczas nikt im nie bedzie wytykal oblude i hipokryzje.

 • dinko11

  Oceniono 51 razy 39

  jakim prawem złodziej w sukience chodzi po sejmie,scierwo za oszustwa musi odpowiedziec przed sadem

 • ciemnyludd

  Oceniono 44 razy 38

  Zamiast EWANGELIZACJI księża robią (nieopodatkowane) interesy. a Episkopat ich popiera bo tylko WIARY W KASĘ jeszcze nie stracił.... I piorą mózgi dzieciom w szkołach, aby BIZNES SIĘ JAK NAJDŁUŻEJ KRĘCIŁ....Jeżeli komuś się to nie podoba to "ATAKUJE KOŚCIÓŁ" ... Amen

 • diabetyczka

  Oceniono 38 razy 34

  Pokażcie na Boga klipy jak to w Sejmie RP posłowie klękają przed Rydzykiem i całują go po łapskach. To bylaby bomba! Warto to puścić na YouTube. Oczywiście braciszek R. powinien być w sukience zakonnej, to wzmocni efekt.
  A swoją drogą cóż za dziki kraj ta Polska? Przecież to jeszcz średniowoecze.

 • tetradrachma

  Oceniono 37 razy 33

  Kaczyński, przed Rydzykiem klęka i po porękach całuje !? Tez sensacja ! Dajcie znać jak będzie go po....dupie całował !

 • irys.p

  Oceniono 41 razy 33

  Klękanie przed o. Rydzykiem, - to sprzeniewierzenie się w wierze katolickiej.
  Czyżby pomysł szatański?
  Oddawanie hołdu sukience o. rydzyka , i całowanie w rękę - to nie bałwohwalstwo ?
  /// Oto przykład czego uczy katecheta !
  To dowód , że lekcje religii ze szkół winny być natychmiast wycofane. Sądziłam , że klęka się przed Bogiem, a tu Kościół uczy, że Bóg nie istnieje. !!! To się dzieje w wolnej Polsce.. Hurrra!

 • blablabla_123

  Oceniono 38 razy 28

  "A to RP nazywa księdza publicznie "panem"."
  A niby jak maja do niego mowic? Per TY ZLODZIEJU W SUKIENCE?!

 • banan125

  Oceniono 31 razy 27

  ile czasu będzie trwał ten CYRK ???? -
  1. na jakiej podstawie on wchodzi do sejmu ?
  2. czy rydzyk ma zarejestrowaną firmę lobbingową ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX