Spór o finansowanie Kościoła. Dębski: "Jestem wierzącym katolikiem, ale na Kościół bym nie dał"

- Póki szefem wspólnej komisji episkopatu i rządu był Schetyna, to był spokój. Teraz spokoju nie ma - stwierdził w programie "Ranni politycy" Ryszard Czarnecki z PiS. W Radiu TOK FM politycy spierali się o rządowe propozycje likwidacji Funduszu Kościelnego i reformy finansowania Kościoła katolickiego przez państwo.
- Teraz szefem wspólnej komisji episkopatu i rządu jest Michał Boni, człowiek, który bardzo skorzystał w stanie wojennym z pomocy Kościoła. I spokoju nie ma. Rząd, zamiast usiąść z episkopatem do stołu, trąbił o tym w mediach - mówił w programie "Ranni politycy" Ryszard Czarnecki z PiS, komentując rządowe plany reformy finansowania Kościoła przez państwo.

- Ta propozycja ma miejsce w kontekście odpływu elektoratu PO do Ruchu Palikota. Mam wrażenie, że to Ruch pozycjonuje działania PO - dodał i stwierdził, że "toczy się walka o sceptyczny wobec Kościoła elektorat". - PO zrywa maskę, pokazuje twarz. Tam coraz więcej jest ludzi o przekonaniach bardzo lewicowych i bardzo liberalnych - dodał.

"Jestem wierzącym katolikiem, ale na Kościół bym nie dał"

- Polska się zmieniła przez ostatnie lata i powinniśmy stwarzać takie reguły finansowania, które będą jasne i czytelne. Skoro system emerytalny ma być zmieniony, to ma być jasny i czytelny dla obywateli - tłumaczyła Małgorzata Kidawa-Błońska z PO. Tymczasem Artur Dębski z Ruchu Palikota stwierdził, że fakt, iż według sondażu Millward Brown SMG/KRC tylko 39 proc. Polaków oddałoby Kościołowi 0,3 proc. podatku, pokazuje, "jak bardzo zafałszowane są dane dotyczące ilości katolików w polskim społeczeństwie".

- Mówi się o 90-proc. szacunkach, natomiast jak już trzeba dać pieniądze, to taką chęć deklaruje 39 proc. I to jest dla mnie rzeczywista deklaracja. Bo jeżeli wierzę i uważam, że Kościołowi mogę w ten sposób pomóc, to powinienem coś robić. A ja, chociaż od dziecka jestem wierzącym katolikiem, na Kościół bym nie dał - mówił Dębski. - Nie zgadzam się z tym, jak Kościół traktuje swojego wiernego, np. w mojej parafii. W mojej parafii nigdy nie było księdza, który by zapytał: "Synu, co cię boli?". Zawsze było: "Synu, daj stówę na ogrodzenie" - dodał i podkreślił, że rządowy projekt zmian w finansowaniu Kościoła katolickiego przez państwo powstał pod presją Ruchu Palikota.

- My wywołaliśmy pół roku temu pewien temat i teraz dojrzał - powiedział Dębski. Stwierdził też, że Kościół powinien rocznie wpłacać do budżetu ok. 500 mln zł podatku. - Jeśli chcemy w kryzysie budować poczucie wspólnoty obywateli, to niech każdy partycypuje w tym budżecie.

"Uderzając w Kościół, uderzacie w państwo"

- Mam nadzieję, że komisja śledcza [ds. Komisji Majątkowej, o której coraz częściej słychać głosy w kuluarach Sejmu - przyp. red.] będzie początkiem upadku Ruchu Palikota. Bo nie zdajecie i nie chcecie sobie zdać sprawy, że uderzając w Kościół, uderzacie w państwo. Widzę tu dużo złej woli z waszej strony - odpowiedziała Dębskiemu posłanka Solidarnej Polski Marzena Wróbel. - Mamy do czynienia z potężnym atakiem na Kościół - dodała.

Stwierdziła też, że "państwo polskie wiele zawdzięcza Kościołowi, bo to on je de facto częściowo konstruował, a np. opieka społeczna była zakładana przez ludzi Kościoła. - W latach 80. wszyscy ludzie potrzebujący pomocy przychodzili do Kościoła i tam znajdowali pomoc. Dlatego zmiany finansowania Kościoła powinny być konsultowane między nim a państwem - uważa Wróbel.

- Nie może być tak, że biskupi i wierni dowiadują się o tym, co się będzie działo z finansami Kościoła, poprzez media. To kolejne uderzenie w Kościół. Widać wyraźnie, że PO rozpoczyna wojnę z Kościołem. To chodzi o odzyskanie elektoratu Palikota. Ale działania PO niszczą państwo, a na to zgody nie ma - podkreśliła posłanka SP.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (34)
Spór o finansowanie Kościoła. Dębski: "Jestem wierzącym katolikiem, ale na Kościół bym nie dał"
Zaloguj się
 • signomi.net

  Oceniono 24 razy 24

  To ciągłe gadanie o ataku na Kościół, to syndrom oblężonej twierdzy. Na to psychiatrzy chyba nadal nie mają skutecznego lekarstwa., a tym bardziej w tak ostrym przypadku.

 • bogatata

  Oceniono 23 razy 23

  ........ że uderzając w Kościół, uderzacie w państwo........co za tragedia myślowa!!!!Kościół powinien być zwalczany,jak organizacja przestępcza,dla dobra państwa,jego finansów,zdrowia psychicznego obywateli.Odciąć ich od koryta i w krótkim czasie zwiną się do watykanu,do bazy....Przede wszystkim trzeba rozwiązać Konkordat,najbardziej złodziejską i nieuczciwą umowę międzynarodową w wolnej Polsce.
  Katolicyzm-POWINNI TEGO ZABRONIĆ!!!!!!

 • erwinkokoszka001

  Oceniono 22 razy 22

  "Uderzając w Kościół, uderzacie w państwo" chyba w państwo Watykan

 • szarlej-1

  Oceniono 22 razy 20

  " Nie może być tak, że biskupi i wierni dowiadują się o tym, co się będzie działo z finansami Kościoła....." --piękny chwyt erystyczny......bo sprawa dotyczy nie finansów Kościoła - tylko NASZYCH podatków !!!

 • jantos51

  Oceniono 19 razy 19

  Kto z kim ma rozmawiać. KK musi utrzymać się sam, płacić podatki na ogólnych zasadach i na równych prawach. Wtedy nie budowali by siedzib po 10000m kwadratowych i nie płacąc podatków. Takie eldorado mają tylko w Polsce. Ograbiali kraj przez ponad 20 lat i jeszcze im mało. Najlepiej wszystko im oddać za darmo.

 • malpa-z-paryza

  Oceniono 17 razy 17

  Pani Wrobel cos sie pokrecilo, wrecz odwrotnie uderzajac w Komisje, kwestie finnasowe Kosciola, Ruch rosnie, bo widac jak na dloni oblude i hipokryzje tej oto swietej instytucji. amen.

 • ryllaa

  Oceniono 15 razy 15

  Właśnie oglądam program "Babilon", gdzie pisuarzyca, Sadurska, jako przecinka uzywa stwierdzenia:"jestem członkiem kościoła katolickiego", co jest obrzydliwe. Bo wiadomo, w jakim celu ta kołtunka to podkreśla. Mają to usłyszeć klechy, pomogą w następnych wyborach!

 • ryllaa

  Oceniono 14 razy 14

  Ode mnie czarne darmozjady nie dostają od kilku lat i nie dostaną ani jednego grosika!!!

 • mothra.to.ja

  Oceniono 12 razy 12

  Pomalutku, drobnymi kroczkami dochodzimy do prawdy: za otoczenie opieką i wsparcie darami z pomocy humanitarnej "solimarność" poczyniła takie zobowiązania, ze czkawką się to będzie odbijać bardzo długo. Szczytem tego obłędu jest utożsamianie kościoła z państwem, a ponoć "lepiej umrzeć stojąc niż żyć klęcząc" i co z tego wyszło?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX