Bury o emeryturach: Już Miller wysypał się na takiej reformie

- PSL podkreślało, że to trudna reforma. Kilkanaście lat temu wysypał się na niej premier Miller - mówił w TOK FM Jan Bury. Poseł PSL-u nadal wierzy w możliwość porozumienia. Podkreśla przy tym, że wydłużenie wieku emerytalnego musi być wsparte solidną polityką prorodzinną. - Od 20 lat słyszę o "wielkiej wadze polityki prorodzinnej" etc., ecie-pecie. Już w to nie wierzę - odpowiedział na to prowadzący "Poranek" Jan Wróbel.
Jak tłumaczył w TOK FM poseł PSL Jan Bury, zaplanowana na wczoraj, a ostatecznie odwołana, konferencja prasowa premierów nie miała być oświadczeniem o wspólnym pakiecie rozwiązań emerytalnych. - Mieli poinformować o wspólnych ustaleniach, ale i o dzielących jeszcze różnicach - wyjaśniał. - Wczoraj w trakcie Rady Ministrów okazało się, że panowie nie do końca są gotowi, żeby oświadczyć na zewnątrz i powiedzieć: "Mamy porozumienie" - opowiadał Bury.

"Nie pójdziemy na zgniłe kompromisy". Trzy scenariusze Platformy

- Mamy taki chwilowy kryzys. Platforma ma dziś swój zarząd, będą decydować, czy dalej będą szukać kompromisu z PSL-em. My nadal jesteśmy do takiego kompromisu gotowi - zapewniał polityk. - Jeśli się okaże, że PO dojdzie do innego wniosku, to cóż, polityka jest taka, że musi chcieć współpracować dwóch - mówił.

Na takiej reformie wysypali się Miller z Hausnerem

- Od początku PSL podkreślało, że to jest trudna reforma. Kilkanaście lat temu wysypali się na niej premier Miller i wybitny ekonomista Jerzy Hausner - przypominał poseł PSL. - To nie sztuka chcieć. Jeszcze trzeba mieć większość parlamentarną, poparcie społeczne, związków zawodowych, opinii publicznej - przekonywał Bury.

"Wybory teraz to katastrofa dla PO" [KOMENTARZE]

Jak mówił poseł PSL, dlatego Stronnictwo przygotowało pomysły łagodzące reformę. Pierwszy pomysł polega na rozbiciu jej na dwa etapy. W pierwszym wiek emerytalny zarówno kobiet, jak i mężczyzn byłby podniesiony o dwa lata; w drugim wiek emerytalny byłby wyrównany.

Druga propozycja to zrównanie wieku już teraz, ale danie wszystkim możliwości wcześniejszego wyjścia z systemu dzięki tzw. emeryturom cząstkowym. - Premier Tusk jest skłonny poważnie rozważyć taką propozycję. Jak zwykle problem tkwi w szczegółach. Jakie emerytury cząstkowe? W jakiej wysokości? Minimum emerytalnego? A może jednej trzeciej, jednej drugiej minimum? Po jakim czasie byłoby to możliwe? - wyliczał Bury.

Zobacz całą rozmowę"Zbudujmy politykę prorodzinną", "ecie-pecie"

- Zbudujmy wokół tego rozwiązania także politykę prorodzinną, politykę wychowania przedszkolnego, duże wsparcie dla samorządów gminnych dla rozwoju żłobków. Nasze problemy wynikają właśnie z braku prawdziwej polityki prorodzinnej - uważa Bury. - W Polsce jest raptem 30 tys. miejsc w żłobkach, to jest wielkość na województwo mazowieckie - mówił polityk PSL.

- Polityka prorodzinna to rodzaj smutnego konika. Nie pamiętam roku, żeby nie mówiło się o niezwykłej wadze polityki prorodzinnej, etc., ecie-pecie - zirytował się Jan Wróbel. - Po 20 lata dochodzimy do wniosku, że to jest ważny problem, nad którym trzeba się pochylić. Wie pan co? Nie będzie tej polityki prorodzinnej za mojego życia, ja już się z tym oswoiłem - powiedział prowadzący "Poranek". - A ja wierzę - zadeklarował Bury. - Minister Rostowski zna bardzo dobrą brytyjską politykę prorodzinną. Myślę, że ma szanse niektóre rozwiązania przenieść na nasz grunt - ocenia.

Propozycja: składki emerytalne płacone przez państwo dla samozatrudnionych

PSL ma także propozycję wsparcia dla samozatrudnionych. - Jeśli wydłużenie wieku emerytalnego, to dajmy też szansę osobom, szczególnie kobietom, które pracują we własnej firmie na samozatrudnieniu. Kobiecie, która w takich warunkach przechodzi na urlop wychowawczy, nikt za ten urlop nie płaci. Niech państwo zapłaci chociaż składkę emerytalną, to będzie wyrównanie szans - proponował Jan Bury.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
Bury o emeryturach: Już Miller wysypał się na takiej reformie
Zaloguj się
 • andjj

  Oceniono 3 razy 3

  Minister Rostowski w "Wyborczej" (7 marca 2011): "OFE to rak, który niszczy cały system emerytalny"... Czemu rząd najpierw nie wytnie raka, lecz pozwala mu się rozrastać, niszczyć finanse publiczne - powodować olbrzymie zadłużenie państwa, za co płacimy codziennie płacąc wyższy VAT, i przez co będziemy musieli pracować do 75 roku życia...

  Jedynym bogatym państwem na świecie, które – jak Polska – zmusiło ludzi do oszczędzania OFE (lecz tylko w wysokości 2,5% pensji) jest Szwecja. Premier Szwecji dziś mówi uczciwie obywatelom: trzeba będzie pracować do… 75 roku życia! Bo tam efekt wprowadzenia OFE jest podobny: powstała dziura budżetowa choć państwo aż o jedną trzecią ścięło wydatki na cele społeczne (przy ledwie 3-procentowej obniżce podatków). Rząd nie tylko w ten sposób wyprowadza miliardy dolarów w zarząd międzynarodowych korporacji.

  Cała prawda o "reformach" emerytalnych: blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/612982,reformy-emerytalne.html

 • saralux

  Oceniono 5 razy 3

  Nie ma na emerytury, ale posły, rąsia w rąsię, obniżyły 2 lata temu PIT najlepiej zarabiającym i nie myślą wracać do poprzednich stawek. Zamiast tego podnosi sie VAT, ktory uderza w najbiedniejszych i jednocześnie podnosi uposażenia najlepiej zarabiającym (a oprócz tego daje się wielkie premie i niebotyczne odprawy) Na to jest!
  Czy posły i inne "doradcy', "eksperty" i marszałki dostaną w tym roku podwyżkę w wys. 60 zł? Jak emeryci?
  Wszak ŻADEN poseł nie był przeciwko "waloryzacji" kwotowej. Więc może tak i dla siebie uchwalą?

 • ahab_1

  Oceniono 5 razy 3

  Na solidną "politykę prorodzinną" potrzebne są duże pieniądze. Skąd je brać? - zmniejszyć rozbuchaną do granic rozsądku administrację państwową (w tym synekury PSL-u), oraz opodatkować i znieść przywileje przedsiębiorstwom kościelnym. Wspierać rozwój gospodarczy rozsądnym prawem.

 • czytelnik52

  Oceniono 2 razy 2

  PSL tradycyjnie blefuje, by ugrać kolejne stołki dla niekompetentnych "rolników"
  W Agencji Rynku Rolnego czekają na następców Kalinowskich, Kłopotków, Łuczaków i innych.
  Zagłosują za ustawą, by tylko kasa i stołki się zgadzały. Zawsze przy korycie...zawsze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Zawsze, wszedzie i z każdym- jak to nazwać????
  No jak????????????????????????

 • jacz3

  Oceniono 2 razy 2

  chłopki roztropki zawsze 5-10%. Zawsze w koalicji. To dlatego musimy bulić 17 mld na KRUS i na kilka tys etatów w ARRach. PSL to taka rodzinna partia. Tatko ma robotę to i kuzyni też mają robotę. Jakoś rodzinny PSL nie zapyta mnie, miastowego skąd mam brać 970 zł na ZUS i to co miesiąc, bez względu na dochód.
  Mam iść i kraść z gospodarstwa Pawlaczka ? a po jedzenie do śmietnika ?
  Pawlaczki już dość się nachapały. Niech wracają orać i siać. O ile pamiętają jak to się robiło.
  Przez 20 lat ( a może od 100) można już było zapomnieć.

 • sabbina

  Oceniono 6 razy 2

  oszuści z Platformy Obywatelskiej !!!!

  gdy poszłam 12 lat temu do pracy --- Jerzy Buzek z Platformy Obywatelskiej wprowadził OFE
  i powiedział...

  Kobieta pracuje do 60 roku życia, płaci składki do ZUS i OFE i przechodzi na emeryturę...

  i po 12 latach, Platforma Obywatelska każe mi pracować 7 lat dłużej....

  OSZUŚCI....

  ...

 • onwlkp

  Oceniono 4 razy 2

  Bury jak zwykle wygaduje bzdury. Przestancie zapraszac tego czlowieka z PZL-u (on tak sam mowi o swojej partii) bo nie ma on nic ciekawego do powiedzenia, a jak juz mowi to sa to w wiekszosci straszne brednie. Chlopki roztropki z PZZLU, z niezniszczalnym Waldim od 20 lat przy korycie.

 • paw73

  Oceniono 1 raz 1

  Znając życie i gumowców z PSL, walka idzie nie polki i polaków ,lecz o synekury dla kolejnych PSL-owskich członków rodzin i działaczy w terenie .
  Walduś Pawlak, pójdzie za synekury dla PSL-u w koalicję z każdym. Dla Gumiaków z PSL ideologia ,nie ma znaczenia, tylko liczy się dobrze płatna "robota" dla naszych.

 • dareoszek

  Oceniono 1 raz 1

  nie rozumiem jak typ ktury zdobył 10% może sie powoływać na nieudolną polityke typa ktury z uporem maniaka kontynuuje popezetpeerowską polityke przydziałowej majtoliny zdobywajac tym poparcie 10% - może SLD i PSL sie połączą i wyjadą robić polityke do mongolii - byłoby cudownie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX