Co z koalicją? Rostowski do Paradowskiej: "No, wie pani... w tej chwili najważniejsza jest reforma"

- Szukamy i myślę, że znajdziemy, większość polityczną dla naszego odpowiedzialnego projektu reformy emerytalnej - powiedział TOK FM minister finansów Jacek Rostowski. - W ramach koalicji? - dopytała Janina Paradowska. - No, wie pani... w tej chwili najważniejsza jest reforma - zasugerował minister. Spór o emerytury spowodował największy od początku istnienia kryzys w koalicji PO-PSL.


We wtorek zamiast wspólnej konferencji prasowej premierów Tuska i Pawlaka oglądaliśmy samotnego przewodniczącego PSL mówiącego między innymi: "Kapitalizmu nie zbudujemy, zmuszając staruszków do pracy". Wczoraj zarząd PO upoważnił Donalda Tuska do przeprowadzenia rozmów ws. zbudowania większości w Sejmie dla projektu reformy emerytalnej. Wczoraj zarząd PO upoważnił Donalda Tuska do przeprowadzenia rozmów ws. zbudowania większości w Sejmie dla projektu reformy emerytalnej.Nie milkną komentarze na temat trudnej sytuacji w koalicji.

- To, co nas różni od PSL, to tylko i wyłącznie to, co ma się stać po 2020 roku, czyli zrównanie wieku kobiet i mężczyzn między 2020 a 2040. Na całą resztę naszej propozycji PSL się zgadza bez żadnych warunków - mówił w Poranku Radia TOK FM Jacek Rostowski. - Pytanie jest wobec tego takie: Jaka propozycja na lata 2020 czy 2040 jest lepsza? Bardzo stopniowe zrównywanie wieku mężczyzn i kobiet (proponowane przez PO - red.) czy zostawienie problemu, żeby inni się martwili. Uważam, że bardziej uczciwe jest powiedzenie obywatelom, jaka jest perspektywa, co się stanie. W innym przypadku może być tak, że gdzieś w 2030 roku inny rząd będzie musiał w warunkach kryzysowych podwyższyć wiek emerytalny z roku na rok - tłumaczył minister finansów.

Za mało konkretów ze strony PSL

- Kiedy w poniedziałek wieczór negocjowaliśmy z PSL-em, problemem było za mało konkretów. Różne luźne pomysły, czasami nowe, bardzo niedookreślone. Później była prośba ze strony liderów partii, żeby koszty pomysłów policzyć, ale trochę trudno to robić, gdy się czegoś wcześniej nie znało - mówił Rostowski. - Wyglądało jednak na to, że jesteśmy bardzo blisko dogadania się, potem okazało się, że tej woli nie było - opowiadał minister finansów.

Które propozycje PSL byłyby do zaakceptowania? - pytała prowadząca Poranek Janina Paradowska. - Musimy mieć jasność i precyzyjne propozycje ze strony PSL. Natomiast negocjacje z natury rzeczy są dyskretne, więc nie chcę mówić publicznie, co jest do przyjęcia, a co nie - odpowiedział wymijająco Rostowski.

Rozenek: Gołej reformy "67" nie poprzemy

Przypomniał, że lansowany obecnie przez PSL pomysł możliwości wcześniejszego odchodzenia na emerytury cząstkowe został wymyślony przez PO. Chodzi o to, że kobiety po 62. lub 63., a mężczyźni po 65. roku życia mogliby dostawać pewną część emerytury, a przy tym - jeśliby chcieli - nadal pracować. - Pomysł pojawił się w czasie konsultacji społecznych, słyszeliśmy dwie największe obawy: szczególnie kobiety martwią się, że nie będą miały siły pracować na pełnym etacie. W emeryturach cząstkowych nie chodzi o to, żeby przejść na niską emeryturę i na niej pozostać. Chodzi o to, żeby osoba mogła pracować mniej, przejść na pół etatu, na 3/4, bo ma mniej sił, i dostawać tę częściową emeryturę - tłumaczył minister.

"Szukamy". Kosztem koalicji?

- Tymczasem szukamy i myślę, że znajdziemy większość polityczną dla tego odpowiedzialnego rozwiązania - powiedział Rostowski. - W ramach koalicji? - dopytała Janina Paradowska. - No, wie pani... w tej chwili najważniejsza jest reforma - zasugerował minister. Wczoraj premier Tusk zaproponował spotkanie Januszowi Palikotowi w sprawie projektu reformy emerytalnej.

Zobacz całą rozmowę:Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
Co z koalicją? Rostowski do Paradowskiej: "No, wie pani... w tej chwili najważniejsza jest reforma"
Zaloguj się
 • popierwsze

  Oceniono 9 razy 9

  "Reforma"? U nas ciągle nazywa się "reformą" coś , co reformą nie jest!
  Podobnie z emerytalną "reformą" Buzka i Mańka. Bank Światowy przysłał do nas niejakiego Michała Rutkowskiego, który polskim sprzedawczykom dyktował zasady "reformy" emerytalnej.
  Sprzedawczyków za to dobrze wynagrodzono synekurami przy OFE i nie tylko.
  Do tej pory OFE zarobiły - dla siebie - ZA NIC 30 mld zł. Da sie żyć w "wolnej Polsce"!

 • a.k.traper

  Oceniono 6 razy 6

  Prosze o szczegóły tej reformy, bo na razie wiemy tylko o łataniu dziury w budżecie za pomocą dłuższego okresu ściągania składek. Prosze o zestawienie bilansu składek, w jaki sposób pracują, co sie dzieje ze skłądkami tych co nie zdążyli ich "zasmakować", w jaki sposób system ma być sprawiedliwy dla "szaraczka" a wtedy możemy to nazwac propozycja reformy, w tej chwili to jest zwyczajna kontrybucja.

 • seba10041990

  Oceniono 9 razy 5

  nie uda wam się ta złodziejska reforma, ajwaje.

 • czytelnik52

  Oceniono 3 razy 3

  A koleżanka Paradowska, to już chyba osiągnęła obowiązujacy wiek 60 lat dla kobiet, że tak ochoczo przemawia za reformą emerytur?
  Daj wypowiedzieć się młodym kobietą, tym których ta rzekoma reforma ma dotyczyć. Tak naprawdę, idzie o opóźnienie wypłat emerytur.
  Każdego redaktora, nawet Janinę Paradowską obowiązuje rzetelność i niezależność zawodowa, a nie - jak dotychczas, okazywanie służalczego tonu prezentowanych opini.
  Pani Janino, w tym wieku lepiej milczeć!!!!

 • j4s4

  Oceniono 3 razy 3

  ... jaka reforma? Panie Rostowski, na głowę lodu kubełek, to co wspólnie z Tuskiem pan proponuje to nie jes reforma i jak widać nawet ciemny lud tego nie ... kupił!

 • kokokotek

  Oceniono 5 razy 3

  jaka do q. nedzy reforma. prosta korekta przepisow ktora ma dac 2 lata nieplacenia emerytur mezczyznom (ktorzy dozyja do wieku emerytalnego, juz rzad i jego agenda nfoz robi duzo by nie dozyli) i az 7 lat kobietom. ja codziennie robie takie 3 reformy a czasami jeszcze 4 malutka. w tej reformie jakos nie mieszcza sie przywileje prokuratorow, policji, sluzb roznorakich, politykow (w tym ministrow). ile trzeba panie rostowski zarabiac i jak dlugo by miec emeryture jak pierwszy lepszy prokurator? czy to w ogole dla cywila mozliwe? urzadzacie kraj pod siebie specjalnie nawet sie nie kryjac, no coz jak sie ma waadze....ale ja mozna stracic... maria antonina tez miala usta pelne dobrych rad dla swoich poddanych, np o jedzeniu ciastek....emeryci takoz moga jesc ciastka, nieprawdaz panie rostowski?

 • andrzej_z_dzialdowa

  0

  Ile wódki ta kobieta musi ostatnio pić, aby jakoś znosić ewentualność upadku RZONDU Peło. Aż się boję myśleć.

 • bamberek11

  0

  Po ile lat ma ta para starców?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX