" Platforma prawdopodobnie na stałe utraciła część elektoratu" [KOMENTARZ DO SONDAŻU]

- PO prawdopodobnie już na stałe utraciła istotną część swojego elektoratu - mówi dr Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Według niego głównym powodem spadku poparcia Platformy jest reforma emerytalna, a dopiero w dalszej kolejności ACTA i inne wydarzenia. - Myślę, że straciła mniej więcej co piątego wyborcę - dodaje.
Chwedoruk tłumaczy wzrost poparcia dla PiS do 25 proc. odzyskaniem tego segmentu wyborców, który jest trudniej zmobilizować. - Ci wiecznie zmobilizowani dają trwały rezultat ponad 20 proc. - mówi. Według niego PiS prowadzi dwa tory komunikacji z opinią publiczną. Pierwszy to zasadniczy sprzeciw podwyższenia wieku emerytalnego. - Osoby, które teraz są na emeryturze, szczególnie źle przyjmują reformy, a wyborcy PiS to są wyborcy o najwyższej średniej wieku spośród głównych partii politycznych - tłumaczy.

Drugi tor komunikacji dotyczy kwestii kulturowych. - Spory związane z miejscem Kościoła w państwie i inne podobne kwestie zawsze mobilizują wokół konserwatywnej prawicy część wyborców, nawet łatwiej niż kwestie natury socjalnej - mówi Chwedoruk.

Ruch Palikot zamknięty jak PiS

- W przypadku Ruchu Palikota wydaje się, że partia ta tkwi w swoistym zamknięciu. Przypominając paradoksalne w ten sposób PiS - mówi Chwedoruk. Dodaje, że Palikot ma grono młodych wyborców, ale niezbyt widać tematy, dzięki którym Ruch Palikota mógłby zyskać wyborców i przeistoczyć się w stabilną partię polityczną.

Reforma najgorsza dla PSL

Według Rafała Chwedoruka reforma emerytalna jest dla PSL chyba największym problemem ze wszystkich ugrupowań w Sejmie. Świadczy o tym fakt, że jej sondaże nie idą w górę mimo współrządzenia. - Platforma wyglądała na pogodzoną, że w wyniku tych zapowiedzi będzie miała sondażowe problemy - dodaje.

Koalicja wycisza spory. Dziś dwa spotkania Tuska i Pawlaka

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (174)
" Platforma prawdopodobnie na stałe utraciła część elektoratu" [KOMENTARZ DO SONDAŻU]
Zaloguj się
 • jasio211

  Oceniono 57 razy 27

  Ja zawsze głosowałem na Po teraz nie a to z paru powodów:
  1. Nie dotrzymanie obietnic wyborczych
  2 Bardzo słabi i nie kompetentni ministrowie co jeden to słabszy a Ci co pozostali na czele z ministrem Szkolnictwa Wyższego ( wyjątek Min Spraw Zagranicznych) to masakra
  Miał być parę i jest para reszto to już mniej istotne

 • onlyobserver

  Oceniono 47 razy 23

  Partia ktora tworzy rzad musi wychodzic z konkretnymi propozycjami. Opozycja w Polsce to nie sa partie ktore wysuwaja alternatywe tylko neguja partie rzadzaca. To akurat jest bardzo latwe zadanie. W krajach o rozwinietej demokracji opozycja poza krytyka wysuwa rowniez konstruktywne alternatywy ktore moga cos zmienic na dobre w panstwie. Niejednokrotnie opozycja w tych krajach popiera rzad w celu osiagniecia pewnych korzysci dla kraju. U nas niestety jest to mloda demokracja i dla partii opozycyjnych jedynym celem jest "wykonczenie" partii rzadzacej i stworzenie wlasnego rzadu. I cykl sie powtarza. Niestety.

 • korcia2000

  Oceniono 56 razy 14

  PO traci poparcie ale nie na rzecz PiS. Do PiS dołączają skrajni prawicowcy i ugrupowania klerykalne podburzane przez Kościół, w sumie niewielki procent. Platforma zapomniała, że poparło ją wielu wyborców nie z sympatii tylko ze strachu przed dojściem PiS do władzy. Szczególnie ten elektorat oczekiwał zdecydowanych działań, kompetencji, konsekwencji w postępowaniu. Tego wszystkiego brak. Rząd kluczy, kombinuje, wycofuje się z podejmowanych decyzji czy projektów, razi niekompetencją. Podniesienie wieku emerytalnego można uznać za słuszne, ale nie jako podstawowy środek sam w sobie.

 • androsak

  Oceniono 13 razy 9

  związki zawodowe jak zwykle reprezentują populizm w najgorszym gatunku - zamiast konstruktywnych propozycji, referendum. ta pierwsza, jedyna Solidarność wygrała bo to był ruch społeczny a nie jakiś związek zawodowy.

 • apendula_niewdziosek

  Oceniono 19 razy 9

  Aaaatam reforma emerytalna, platformie spadło przecież już wcześniej, to tylko mydlenie oczu by ukryć katastrofalne wpadki - ACTA+projekt ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, po drugie - sprawa leków. Rosnąca wszechwładna biurokracja, coraz więcej podsłuchów i kontroli (w ten klimat idealnie wpisuje się ACTA), władza korporacji zamiast demokracji.

 • grymasplemp

  Oceniono 33 razy 9

  A niech Hołdys na Ciebie sobie głosuje i kler katolicki, bo ja już nie, Premierze. Jestem tym, który odszedł na zawsze. Nawet PiSem mnie nie postraszysz.

 • kwa_mac

  Oceniono 25 razy 9

  Donek może tylko w jeden sposób uratować Platformę. Musi odciąć Kościół od państwowej kasy. Ale totalnie! Każdy Kościół przetrwa, gdy jego wierni rzucą dobrowolnie na tacę. Gdy nie rzucą, oznaczać to bedzie, że nie są wiernymi i Kościół nie jest potrzebny. A niepotrzebnych instytucji (zwłaszcza, gdy sa strukturami obcego państwa) polski podatnik nie powinien utrzymywać.
  Niech sobie Kościół wrzeszczy i lamentuje. Narodziny (wolności) muszą być słyszalne.
  ALE... do tego nie dojdzie. Bo ta ekipa nas okłamuje i pozoruje działania.
  PO stałaby się wiarygodna, gdyby odcięła Kościół od naszych podatków jeszcze w tym półroczu. ALe onie chcą kartę zachowac na kampanię wyborczą. I zdrowo się na tym przejadą.

 • mira.bella

  Oceniono 18 razy 8

  mnie stracili na stale. wzrostem zatrudnienia w urzedach - glownie w zus i us (a miala byc redukcja) - i sposobem w jaki przemycali acta. nawet nie sama ustawa, bo nigdy by konsultacji spolecznych nie przeszla, ale wlasnie brakiem tych konsultacji i glosowaniem za przyjeciem, nie czytajac nad czym glosuja. za to powinien byc trybunal stanu, a cisza zapadla

 • itsgettingcolder

  Oceniono 18 razy 8

  Najbardziej spadło po ACTA. Później już stały poziom. ACTA wyszło im bokiem. I bardzo dobrze. Tacy butni byli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX