" Platforma prawdopodobnie na stałe utraciła część elektoratu" [KOMENTARZ DO SONDAŻU]

- PO prawdopodobnie już na stałe utraciła istotną część swojego elektoratu - mówi dr Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Według niego głównym powodem spadku poparcia Platformy jest reforma emerytalna, a dopiero w dalszej kolejności ACTA i inne wydarzenia. - Myślę, że straciła mniej więcej co piątego wyborcę - dodaje.
Chwedoruk tłumaczy wzrost poparcia dla PiS do 25 proc. odzyskaniem tego segmentu wyborców, który jest trudniej zmobilizować. - Ci wiecznie zmobilizowani dają trwały rezultat ponad 20 proc. - mówi. Według niego PiS prowadzi dwa tory komunikacji z opinią publiczną. Pierwszy to zasadniczy sprzeciw podwyższenia wieku emerytalnego. - Osoby, które teraz są na emeryturze, szczególnie źle przyjmują reformy, a wyborcy PiS to są wyborcy o najwyższej średniej wieku spośród głównych partii politycznych - tłumaczy.

Drugi tor komunikacji dotyczy kwestii kulturowych. - Spory związane z miejscem Kościoła w państwie i inne podobne kwestie zawsze mobilizują wokół konserwatywnej prawicy część wyborców, nawet łatwiej niż kwestie natury socjalnej - mówi Chwedoruk.

Ruch Palikot zamknięty jak PiS

- W przypadku Ruchu Palikota wydaje się, że partia ta tkwi w swoistym zamknięciu. Przypominając paradoksalne w ten sposób PiS - mówi Chwedoruk. Dodaje, że Palikot ma grono młodych wyborców, ale niezbyt widać tematy, dzięki którym Ruch Palikota mógłby zyskać wyborców i przeistoczyć się w stabilną partię polityczną.

Reforma najgorsza dla PSL

Według Rafała Chwedoruka reforma emerytalna jest dla PSL chyba największym problemem ze wszystkich ugrupowań w Sejmie. Świadczy o tym fakt, że jej sondaże nie idą w górę mimo współrządzenia. - Platforma wyglądała na pogodzoną, że w wyniku tych zapowiedzi będzie miała sondażowe problemy - dodaje.

Koalicja wycisza spory. Dziś dwa spotkania Tuska i Pawlaka

DOSTĘP PREMIUM