Marta Kaczyńska w PE oskarża w sprawie Smoleńska. Wszystkich

W Parlamencie Europejskim PiS zorganizował dziś kolejne wysłuchanie publiczne dot. katastrofy smoleńskiej. Była na nim m.in. Marta Kaczyńska. Córka zmarłego w Smoleńsku prezydenta RP wyliczyła błędy i zaniechania dokonane jej zdaniem przez Polaków i Rosjan. I oskarżała wszystkich: prezydenta, premiera, szefa MSZ i polskie służby bezpieczeństwa.
Na publicznym wysłuchaniu dotyczącym katastrofy smoleńskiej w PE zjawili się przedstawiciele rodzin ofiar, politycy PiS, eksperci zespołu Macierewicza i - jak pisze z Brukseli europosłanka PO Lena Kolarska-Bobińska - ok. 10 obcokrajowców. Resztę sali wypełnili Polacy.

"Konieczność międzynarodowej interwencji"

- Zakres nieprawidłowości w wyjaśnianiu przyczyn katastrofy zarówno po stronie rosyjskiej, jak i polskiej jest tak szeroki, że konieczność międzynarodowej interwencji mającej na celu rzetelne zbadanie sprawy jest jeszcze większa niż w grudniu ubiegłego roku - mówiła Marta Kaczyńska.

Córka zmarłego w katastrofie prezydenta podkreśliła, że "potrzeba umiędzynarodowienia śledztwa ws. wyjaśnienia okoliczności katastrofy pozostaje podyktowana nie tylko prawem do prawdy o śmierci bliskich, ale polską racją stanu, która w ramach UE powinna być nie tylko respektowana, ale chroniona".

- Pragnę zwrócić uwagę na obecną sytuację w Polsce i proszę o refleksję - dodała. I rozpoczęła wyliczenie.

Kaczyńska oskarża: prezydenta, premiera, szefa MSZ, szefa BOR...

Według Marty Kaczyńskiej prezydent Bronisław Komorowski 2 lutego "potwierdził kłamliwą rosyjską wersję katastrofy, według której główną przyczyną katastrofy była próba lądowania w nieodpowiednich do tego warunkach. Wypomniała mu też odznaczenie szefa BOR Mariana Janickiego - podczas gdy - jak podkreśliła - funkcjonariuszy BOR nie było na płycie lotniska.

Z kolei Donald Tusk jest według córki Lecha Kaczyńskiego odpowiedzialny za "formalnie nieudokumentowane i nieuzasadnione przekazanie śledztwa na wyłączność Rosjan", a także za "powołanie i funkcjonowanie rządowej komisji, która zaniechała przeprowadzenia podstawowych badań" i - według Marty Kaczyńskiej - "nie mając wskazujących na to dowodów, winą za katastrofę obciążyła niemal wyłącznie polskich pilotów".

Kaczyńska miała też zastrzeżenia do działań szefa MSZ Radosława Sikorskiego, który "już godzinę po katastrofie poinformował, że przyczyną jest błąd pilotów". Krytykowała zachowanie polskiego ambasadora w Moskwie, który "oddalił się z miejsca katastrofy już krótko po godzinie 10.00".

Córka Lecha Kaczyńskiego krytykuje komisję Millera

W swojej przemowie w Parlamencie Europejskim Kaczyńska podała, jak stwierdziła, "przykład sposobu działania" komisji Millera, tj. rekonstrukcję ostatniej fazy lotu, gdzie samolot - według słów córki prezydenta - miał "rzekomo uderzyć w brzozę i zrobić beczkę". Podkreślała, że członkowie komisji podobno znaleźli te zdjęcia w internecie, a w tabelach opisujących położenie samolotu w ostatnich sekundach lotu nie użyli danych z czarnych skrzynek i systemu TAWS.

Kaczyńska wyliczała działania, które według niej świadczą o niekompetencji i błędach komisji: brak publikacji danych z czarnej skrzynki ATM QAR czy brak badań laboratoryjnych ułamanego skrzydła Tu-154M, o których były polski przedstawiciel przy MAK Edmund Klich miał stwierdzić, że nie było takiej potrzeby, bo "jak walnęło, to urwało". Wypominała też zapewnienia Ewy Kopacz o tym, że polscy lekarze uczestniczyli w rosyjskich sekcjach zwłok i podkreślała, że ostatnie sekcje trzech ekshumowanych ofiar katastrofy "potwierdziły, że sekcje były pozorowane, a zwłoki zbezczeszczono".

"Ani mój tata, ani gen. Błasik nie wywierali presji na pilotów"

- Wiemy, że nie było czterech podejść do lądowania, a samolot nie był na kursie i na ścieżce. Wiemy, że kontrolerzy wykonywali polecenia bliżej nieokreślonego generała z Moskwy. Ani prezydent RP, mój tata, ani gen. Błasik nie wywierali presji na pilotów - mówiła dalej w PE Kaczyńska. Stwierdziła, że "skrzydło samolotu nie zostało urwane przez osławioną brzozę" i przypomniała o leżącym na lotnisku w Smoleńsku wraku.

- Skandaliczne podejście polskich i rosyjskich władz nie znajduje wytłumaczenia. Gdyby nie komisja Antoniego Macierewicza, wsparta przed odważnych specjalistów i niezależną prasę, to do dziś dominowałoby przeświadczenie zgodne z kłamliwymi tezami raportu MAK. Dziś jesteśmy bliżej prawdy - dodała Marta Kaczyńska. Zaapelowała o międzynarodowe wsparcie, "niezbędne do wyjaśnienia prawdy" i powołanie międzynarodowej komisji, która wyjaśni "największą polską tragedię ostatnich dziesięcioleci".

Kaczyński: "Ta katastrofa coraz bardziej wygląda na zamach"

Apel o przyjrzenie się sprawie katastrofy skierował wcześniej do europarlamentarzystów przemawiający za pomocą telemostu z Warszawy prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Tutaj się toczy walka o to, żeby ofiar, w tym prezydenta, który zginął na służbie, nie upamiętniać. Dziś, kiedy przygotowujemy drugą rocznicę, to chce się nam to utrudnić. Jest pytanie, o co tutaj chodzi, jaki jest sens tego wszystkiego - mówił Kaczyński. I dodał: - Jeżeli tam miały miejsce wybuchy, jeżeli ta katastrofa coraz bardziej wygląda na zamach, to to oznacza nową jakość w polityce. I tolerancja dla tej nowej jakości może niektórych bardzo drogo kosztować - podkreślił.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (54)
Marta Kaczyńska w PE oskarża w sprawie Smoleńska. Wszystkich
Zaloguj się
 • rts44

  Oceniono 42 razy 24

  Poproś swego ukochanego wujka aby powiedział jak przebiegała rozmowa z Twoim ojczulkiem na kilka minut przed katastrofą to świat dowie się całej prawdy o katastrofie a tak to perfumuje się to gó... aby nie było dużego smrodu!Dość czerpania korzyści politycznych i finansowych po tym wygłupie prezydenta niektórych Polaków .MK to jedynie dobra kawa!

 • villk

  Oceniono 35 razy 19

  no poprostu żal to czytac jak sie Polska kompromituje......że o Pani Marcie nie wspomne....

 • erwinkokoszka001

  Oceniono 23 razy 5

  Poprośmy o rezolucję ONZ n/t katastrofy, potępiającą Rosję i premiera Tuska

 • falowod

  Oceniono 16 razy 12

  Ona jest sterowana prze wujka Kaczafiego !
  Nawet blog jej pisze ,za nia ,bo widac ze dwie osoby pisza ,z roznymi sposobami myslenia ,A wszytsko po to aby rozkrecic hece na caly swiat.Bo jak media o Kaczafim zapomna to nie ma juz PiSuarow!

 • signomi.net

  Oceniono 14 razy 10

  Niedługo miną dwa lata od katastrofy. No cóż, pani Marta straciła w niej oboje rodziców. To dla niej niewątpliwie tragiczny moment w jej życiu. Jeżeli jednak pani Marta nadal odczuwa tak głęboką traumę, to jest to sprawa bardziej dla lekarzy, a nie dla polityków.

 • j4s4

  Oceniono 9 razy 9

  ... ale na pewno a nie tylko podobno, to Lech Kaczyński sprosił wszystkich ważnych generałów na pokład jednego samolotu. Czy to tylko była niekompetencja Zwierzchnika Sił Zbrojnych czy też celowe działanie? Dlaczego nikt z przemądrzałych urzędników kancelarii nie odważył się powiedzieć Prezydentowi że takie postępowanie jest... nieprofesjonalne? Przecież w Europie popękają ze śmiechu jak to zrozumieją! A może to wina J Kurskiego, specjalisty od "wianuszków" w otoczeniu L Kaczyńskiego, bo wolał siedzieć w Brukseli niż organizować kolejną "zwycięską" wyprawę? A "zwycięstwo" tej wyprawy miało polegać na wysłaniu w Świat komunikatu, " jeżeli koło tego prezydenta jest tylu generałów, to ile ON ma dywizji?" Europa nie da się zwariować!

 • dr54

  Oceniono 8 razy 8

  Kompromitacja pisowskich fanatykow na czele z Kaczynska w PE .
  Ta banda glupcow nie potrafi uszanowac tej tragedii !

 • sal11

  Oceniono 12 razy 8

  Ten cwaniak naukowiec z USA narobił niezłego zamieszania z tą brzozą i analizą FEM. Łobuz. Ma referencje, mówi językiem technicznym, ale kto się zna i dobrze przyjrzy to nauki tam nie znajdzie. Do dziś nie opublikował swoich obliczeń i innych rewelacji.

 • dareczek1234

  Oceniono 12 razy 8

  "[...]Córka zmarłego w Smoleńsku prezydenta RP[...]" Jakieś nowe fakty? 96 osób zmarło w Smoleńsku? To już nie była katastrofa?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX