"Jezus Maria". Rozmowy MSZ z Sikorskim tuż po rozbiciu tupolewa w Smoleńsku [AUDIO]

MSZ udostępniło nagrania z rozmów przeprowadzonych w ministerstwie tuż po tym, jak w Smoleńsku rozbił się samolot prezydencki. Jak podał rzecznik resortu, uczyniono to ?w związku z licznymi pytaniami polityków PiS, w tym prezesa Jarosława Kaczyńskiego?.


"W związku z licznymi pytaniami polityków Prawa i Sprawiedliwości, w tym prezesa Jarosława Kaczyńskiego, MSZ przedstawia nagrania Centrum Operacyjnego MSZ z 10 kwietnia 2010 roku wraz z informacją o połączeniach Ministra Radosława Sikorskiego przez telefon komórkowy z najważniejszymi osobami w Państwie. Nie dysponujemy nagraniami rozmów przez telefony komórkowe, a więc i ich zapisami" - podał na stronie resortu Marcin Bosacki.

Godzina 8.48 10.04.2010: do Ministra Radosława Sikorskiego dzwoni dyrektor Departamentu Wschodniego MSZ Jarosław Bratkiewicz, informując, że na lotnisku w Smoleńsku najprawdopodobniej miał miejsce wypadek. Informację taką dyrektor Bratkiewicz otrzymał chwilę wcześniej przez telefon od naczelnika w Departamencie Wschodnim MSZ Dariusza Górczyńskiego, który czekał na samolot na lotnisku w Smoleńsku (rozmowa nie została nagrana).

8.52: Radosław Sikorski dzwoni do Centrum Operacyjnego MSZ:

Pracownik CO: Centrum Operacyjne MSZ, słucham.
Radosław Sikorski: Czołem, Sikorski.
P.CO: Dzień dobry, panie ministrze.
RS: Co wiemy o tym wypadku w Smoleńsku?
P.CO: Jeszcze nic nie wiemy, panie ministrze.
RS: To proszę nawiązać kontakt z... Rozumiem, że samolot prezydenta uległ awarii... Proszę o informację.
P.CO: Zaraz będę oddzwaniał.
RS: Dziękuję.
P.CO: Dziękuję.

8.53: Radosław Sikorski rozmawia przez telefon komórkowy z ministrem obrony narodowej Bogdanem Klichem (rozmowa nie została nagrana).

8.58: Radosław Sikorski dzwoni do wiceministra spraw zagranicznych Andrzeja Kremera (zginął w katastrofie) - telefon nie odpowiada.

9.02: Centrum Operacyjne MSZ dzwoni do Radosława Sikorskiego z informacjami ze Smoleńska:

Radosław Sikorski: Halo.
Pracownik CO: Dzień dobry, panie ministrze. Centrum Operacyjne. Rozmawiałem przed chwilą z szefem konsulatu i z attaché w Smoleńsku. Powiedzieli, że z wieży kontrolnej dostali informację, to było 15 minut temu, zdarzenie, że prawdopodobnie samolot zaczepił o drzewa przy lądowaniu i spadł.
RS: Jezus Maria! (szept)
P.CO: Nic na razie więcej nie wiedzą, no tam się jakieś szaleństwo rozpoczyna. Powiedzieli...
RS: Ale... ale... ale jest wypadek, to jest rzecz potwierdzona, niestety?
P.CO: Mówią, że taką informację z wieży dostali.
RS: Jasne. Ja poinformowałem już ministra Klicha. Proszę, ja muszę rozmawiać z premierem i z marszałkiem Sejmu.
P.CO: Dobrze.
RS: Proszę też swoimi kanałami mnie łączyć.
P.CO: Dobrze, zaraz do premiera spróbujemy. Dziękuję bardzo.

9.06: Radosław Sikorski rozmawia przez telefon komórkowy z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim (rozmowa nie została nagrana).

9.08: Radosław Sikorski rozmawia przez telefon komórkowy z premierem Donaldem Tuskiem (rozmowa nie została nagrana).

9.07: CO rozmawia z obecnym w Smoleńsku Ambasadorem RP w Rosji Jerzym Bahrem, pod koniec rozmowy o 9.10: pracownik CO łączy Ambasadora Bahra z Radosławem Sikorskim.

9.09: Radosław Sikorski dzwoni do CO, rozmowa kończy się zapowiedzią połączenia z ambasadorem Bahrem, co nastąpiło o 9.10.

9.16: Radosław Sikorski ponownie rozmawia przez telefon komórkowy z Donaldem Tuskiem (rozmowa nie została nagrana).

9.28: Radosław Sikorski rozmawia przez telefon komórkowy z prezesem Jarosławem Kaczyńskim (rozmowa nie została nagrana).

9.31: Dyżurny Centrum Operacyjnego dzwoni do Radosława Sikorskiego, informując, że posiada listę pasażerów lotu do Smoleńska:

Radosław Sikorski: Halo.
Pracownik CO: (...) z tej strony, Centrum Operacyjne. Panie Ministrze, mam listę pasażerów (w tle RS: Tak), którzy znajdowali się na pokładzie. W jaki sposób mogę panu dostarczyć tę listę?
RS: Proszę mi przesłać mailem. A proszę mi jeszcze powiedzieć, kto jeszcze był?
P.CO: Kaczyński, pani prezydentowa oczywiście, Kaczorowski Ryszard (w tle RS: Boże...)... Lista pasażerów jest bardzo długa, tak że przeczytanie tych nazwisk... Trudno mi teraz wyłonić istotne osoby, jest 89 nazwisk.
RS: Jasne. Proszę mi przesłać mailem.
(Krótka wymiana na temat niedziałającej poczty internetowej w ministerstwie. Lista zostanie przesłana faksem).
P.CO: Czy pan minister rozmawiał już z premierem?
RS: Premier wie, marszałek Sejmu wie i osobiście poinformowałem Jarosława Kaczyńskiego.
P.CO: Rozumiem, dziękuję za tę informację.
RS: Dziękuję.

9.33: Drugi dyżurny Centrum Operacyjnego, nie wiedząc, iż Radosław Sikorski rozmawiał już przez telefon komórkowy z prezesem Kaczyńskim, łączy go z nim ponownie:

Jarosław Kaczyński: Halo.
Pracownik CO: Dzień dobry, panie prezesie. Centrum Operacyjne MSZ z tej strony. Minister Sikorski chciałby z Panem rozmawiać.
JK: Proszę bardzo.
P.CO: Dziękuję.
Radosław Sikorski: Halo.
P.CO: Centrum Operacyjne z tej strony, mam na linii, panie ministrze, pana Jarosława Kaczyńskiego.
RS: Ale ja już rozmawiałem. Okay. Proszę łączyć.

"Jarosława Kaczyńskiego nic nie przekona"

Jarosława Kaczyńskiego opublikowane materiały nie przekonały. Radosław Sikorski tłumaczył dziś w Sejmie, że zadzwonił do prezesa PiS 10 kwietnia, bo nie chciał, aby dowiedział się on "o śmierci prezydenta, swojego brata, z mediów". - Uważałem, że jestem to winien premierowi Kaczyńskiemu i dzieliłem się z nim moją najlepszą wiedzą i moimi przypuszczeniami na gorąco, na podstawie tych skrawków wiedzy - mówił szef MSZ.

Odniósł się też do wypowiedzi Kaczyńskiego, że publikacja nagrań właśnie w piątek to próba przykrycia "blamażu emerytalnego". - Jarosława Kaczyńskiego nic nie przekonuje, a nagrania ujawniliśmy w efekcie pytań zadanych przez niego publicznie w trakcie telemostu z Brukselą. Gdyby to zrobił tydzień wcześniej, zrobilibyśmy to tydzień wcześniej - kontrował.

Odniósł się też do pytania zadanego przez prezesa PiS, skąd niedługo po katastrofie wiedział, że zawinił pilot polskiego tupolewa. Jak przekonywał, każdy z nas był w "sytuacji nagłego zdarzenia" i formułowania "na szybko" pierwszych hipotez. - Jeżeli ja słyszę, że otrzymaliśmy informacje z wieży, że samolot zawadził o drzewo i spadł, to odgaduję, że ktoś ten samolot sprowadził zbyt nisko - tłumaczył szef polskiej dyplomacji.

DOSTĘP PREMIUM