Żakowski o rocznicy smoleńskiej: Boję się, że to będzie straszny dzień

"To jest po prostu haniebne. Nie widzę nic, czym można by to usprawiedliwić lub co by łagodziło ocenę. Tak jak nie widzę usprawiedliwienia dla cmentarnych hien" - pisze Jacek Żakowski. W "Gazecie Wyborczej" dziennikarz potępia polityczne i medialne wykorzystywanie tragedii smoleńskiej. Dziś mija jej druga rocznica.
"Nie zamierzam oceniać zachowań ani wypowiedzi bliskich ofiar tragedii smoleńskiej. Zostali wystawieni na próbę, o której nie mam pojęcia. (...) Każdy radzi sobie z taką sytuacją, jak umie. Jedni mają siłę, by radzić sobie pięknie. Inni mają z tym kłopot. I mają do tego prawo. Czym innym jest jednak reakcja ofiar na traumę, a czym innym polityczne żerowanie bez liku innych osób na smoleńskiej tragedii. Dawanie w jej obliczu upustu fobiom, paranojom, nienawiści" - pisze w felietonie w "Wyborczej" publicysta "Polityki".

"Chodzi o elementarny standard człowieczeństwa, który normalnym ludziom podpowiada, by w tragedii innych nie szukać dla siebie korzyści. Takie szukanie to zawsze jest podłość. Ale gdy tragedia ma tak niewyobrażalną skalę jak katastrofa smoleńska, żerowanie na niej staje się niewyobrażalną podłością. Skala tej podłości, z którą mamy w Polsce do czynienia, jest najbardziej zawstydzającym doświadczeniem mojego dorosłego życia" - pisze Żakowski.

Zombi szołbizu

"Ci wszyscy politycy opowiadający o katastrofie byle jakie głupoty i wysuwający byle jakie pretensje, żeby tylko zaistnieć, wskoczyć na falę emocji, pogrążyć rywali. Ci wszyscy redaktorzy beztrosko snujący odlotowe teorie, byle tylko zwrócić na siebie uwagę i poprawić sprzedaż. Te wszystkie zombi szołbizu cudownie ożywające w świetle cmentarnych zniczy. To jest coś tak zawstydzającego, że w najczarniejszych snach by mi nie przyszło do głowy, iż coś takiego w tej skali zobaczę w wolnej Polsce" - podkreśla Żakowski.

Cały felieton w "Gazecie Wyborczej"

Równie ostro wypowiedział się o zwolennikach spiskowych teorii Seweryn Blumsztajn w sobotniej "Gazecie". Dzisiejsza, druga rocznica katastrofy smoleńskiej będzie - jak pierwsza - zdominowana przez wydarzenia, które PiS i jego zwolennicy organizują w Warszawie. Zapromował je w swoich życzeniach wielkanocnych Jarosław Kaczyński. Zwolennicy PiS "przejmą" na ten dzień Krakowskie Przedmieście: od rana mają złożyć kwiaty pod krzyżem, który - jak zapowiedział prezes - "stanie", wysłuchać przemówienia Kaczyńskiego, oglądać filmy na telebimie, a wieczorem - przejść pod Pałac Prezydencki w marszu z pochodniami.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
Żakowski o rocznicy smoleńskiej: Boję się, że to będzie straszny dzień
Zaloguj się
 • kurcze_pieczone01

  Oceniono 7 razy 7

  Wielkanocne wyznanie winy.
  Mam poczucie, że Lech został zamordowany.
  Przeze mnie.
  Jarosław zbaw Polskę.
  .
  Co najbardziej przeraża to brak zdrowego rozsądku.
  Gdyby to był rzeczywiście zamach jak chcą zainteresowani,
  to przy tej ilości zaangażowanych ludzi na różnych szczeblach
  już dawno byłby przeciek, jakieś logiczne punkty zaczepienia.
  Przecież przeciek, donos, zrobienie dobrze współobywatelowi
  to nasza specjalność. Tak komunikuje się władza każdego szczebla.
  Prokuratura, dziennikarze, samorządowcy. To drugi, oficjalny
  język w tym kraju. Przeciek.
  W przypadku tego wypadku komunikacyjnego przeciek nie istnieje.
  Jesteśmy karmieniami wytworami przemysłu pogardy z jednego
  źródła. Źródła które ma z tego wymierne korzyści.
  Kłamstwo smoleńskie ma się dobrze.

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 7 razy 5

  Jak Święta to Święta...wczoraj była inauguracja Triduum Smoleńskiego...Polska to pogański kraj.

 • aqmika

  Oceniono 5 razy 3

  Spójrzmy na dzisiejszy bilans ofiar wypadków samochodowych. Tam też jest tragedia, rozpacz i utrata zmieniająca życie bliskich, ale nie ma w niej przydatności politycznej.

 • mercurossaurus

  Oceniono 7 razy 3

  Myślę, że każdy "za uszami" czuje kto jest winien tej katastrofy. Niestety winni już nie żyją. Myślę, że podświadomie wiedzą też o tym ich bliscy. Prawda jest dla nich straszna. Być może zbyt straszna by ją przyjąć. Jest taki termin "wyparcie". Tylko wypierając ze świadomości prawdziwe przyczyny tej tragedii niektórzy mogą spojrzeć w twarz innym. Co w to miejsce? Cokolwiek. Zamach, spisek, mgła, awaria. Superego cenzuruje niewygodne informacje poza świadomością dostarczając w ich miejsce najbardziej niewiarygodnych wyjaśnień. Inną sprawą jest, że pewne osoby w cyniczny i bezwzględny sposób wykorzystują tę ludzką słabość do swoich celów politycznych.

  Szczere wyrazy współczucia dla rodzin. Z powodu tragedii jak i samego ciężaru odpowiedzialności.

 • aqmika

  Oceniono 4 razy 2

  Każda kolejna rocznica będzie coraz gorsza, bardziej oderwana od prawdziwych tragicznych realiów, narzędziem szczucia politycznego w Polsce.
  A kiedy w taki nieludzki sposób pomija się wątek tragicznego, ale częstego przecież przeżycia rodzin pozostaje fakt do politycznej manipulacji, tworzący nową religię nienawiści i zagrożenia dla Polski.

 • rotterdamus

  Oceniono 5 razy -3

  Sa Dwie rzeczy,gdy patrzac z boku na cala sprawe, smiesza swa retoryka.
  Primo:Pewna grupa ludzi twierdzaca,iz to Zamach.
  Secundo:Inna zas-dajaca sobie reke uciac...,iz winna brzoza,pijany General,czy blad pilota co nie znal lotniska.
  Ani jedna teoria ani druga nie sa 100% udowodnione.A co najciekawsze?Teoria Zamachu nie zostala w sposob profesjonalny obalona,a nawet wiele faktow wskazuje,ze nie wszystko jest"czyste".Gdyby to inne panstwo dotknela taka tragedia,mieliby czarne skrzynki i samolot w ciagu kilku dni u wlasnych ekspertow.do tego zakladano by rowniez zamach.U nas jak echo powtarzano za pro ruskimi oficjalami;"gruba brzoza i pijany Blasik" i tyle w temacie.Ja mam wlasne zdanie...nie majac zadnego zdania na ten temat.Dlatego,iz sprawa ta staje sie skomplikowana jak kostka Rubika.co ruch inna wersja.Czas pokaze.a bicie piany,co raz to nowym belkote prasy i forumowiczow?Szkoda czasu.

 • john2010

  Oceniono 12 razy -8

  Brawo Żakowski...widzę u Pana postępy. Wreszcie potepił Pan min. hieny z TVN24 i GW z Miiiichnikiem na czele..... . Zapewne pisząc te słowa "Chodzi o elementarny standard człowieczeństwa, który normalnym ludziom podpowiada, by w tragedii innych nie szukać dla siebie korzyści" miał Pan na mysli min. słynną na cały kraj teorie o specjaliście czyatjącym z ruchu ust gen. Błasika. Wszak to wyborcza dysponowała tymże fachowcem i obiecała upublicznić zebrany materiał. Minęło 1,5 roku i nic.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX