Karnistka UW o pozycji Polek: "Nie jesteśmy lepsi od Arabów!"

- Kobiety w Polsce są "kulturowo wycinane". Społecznie skonstruowana wizja decyduje o ich pozycji - powiedziała na antenie TOK FM prof. Monika Płatek, karnistka UW. Profesor skrytykowała ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, który wyraża wątpliwości na temat zapisów konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet.
- Nie jesteśmy lepsi od Arabów. Nie wywyższajmy się. W Polsce są te same wzory kulturowe, które przyzwalają na to, żeby mężczyźnie wolno było więcej, aby trzymał kobietę w niewoli zwyczajów - mówiła prof. Płatek na antenie TOK FM.

"Konwencja w sprzeczności z promowaniem macierzyństwa?"

Zdaniem ministra sprawiedliwości konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet może zagrozić artykułowi 18 konstytucji, który mówi o ochronie małżeństwa, rodziny, macierzyństwa i rodzicielstwa. W jaki sposób? - Artykuł 18 nakłada na władze publiczne obowiązek promowania tych wartości. Konwencja zaś ustanawia np. obowiązek promowania "niestereotypowych ról płci", który mógłby - choć tego jeszcze nie wiemy i dopiero tę kwestię badamy - stać w sprzeczności np. z promowaniem macierzyństwa - wyjaśnia wątpliwości szefa resortu sprawiedliwości wiceminister Michał Królikowski w artykule Ewy Siedleckiej w "Gazecie Wyborczej".

Minister Gowin za niepokojące uznał też artykuły od 12 do 16 konwencji. Nakazują one państwom "stosować konieczne środki, aby promować zmiany w społecznych i kulturowych wzorcach zachowań kobiet i mężczyzn w celu wykorzenienia uprzedzeń, zwyczajów, tradycji i wszelkich innych praktyk opartych na pojęciu niższości kobiet lub na stereotypowych rolach kobiet i mężczyzn".

"To, co myślimy, jest błędne, gdyż skonstruowane kulturowo"

Konwencja odwołuje się do pojęcia "gender", a więc pojmowania płci przez role społeczne. A przecież - jak podkreśla prof. Płatek - kobiety są eliminowane z życia publicznego, dlatego że są "kulturowo wycinane", przypisywane do takich, a nie innych ról.- Uznanie, że kobieta nie nadaje się do bycia ministrem sprawiedliwości, nie bierze się z tego, że kobiety nie mogą i nie potrafią tego robić, ale z tego, że paru facetów ubzdurało sobie: my chcemy to robić, więc nie dopuścimy kobiet - wyjaśnia prof. Płatek. I dodaje: - Jest to społecznie skonstruowana wizja, która stwierdza, że kobieta nadaje się do gotowania i utrzymywania faceta.

"To obraza chrześcijaństwa!"

Minister Królikowski, krytykując konwencję, odwołuje się także do personalizmu chrześcijańskiego. To budzi wyraźny sprzeciw prof. Płatek. - Mówienie, że godność jest czymś innym niż to, co wyraża konstytucja, jest obrazą chrześcijaństwa. Jezus Chrystus rozmawiał z kobietami w czasach, gdy z kobietami się nie rozmawiało, był rewolucjonistą - mówi karnistka. Według niej personalizm, o którym mówi Królikowski, oznacza traktowanie kobiet jak "bezpłatne kucharki, kobiety do prania, kopania, gotowania, gwałcenia".

Gość TOK FM zwraca uwagę na problem przemocy w rodzinie, który najczęściej dotyka kobiety i dzieci. - Rada Europy, widząc kulturowe przyzwolenie na stosowanie przemocy przez mężczyzn wobec kobiet, tworzy tę konwencję i mówi o stereotypach - o wciskaniu nam od początku, do czego nadaje się chłopiec, a do czego dziewczynka - tłumaczy karnistka.

- Nie chodzi o to, by likwidować stereotypy, ale je zmieniać. Stereotyp, który mówi, że tylko mężczyzna nadaje się na stanowisko ministra sprawiedliwości, bez względu na to, jak kłapie ozorem i jak dalece nie zna konstytucji, jest stereotypem błędnym - uważa Płatek.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (335)
Karnistka UW o pozycji Polek: "Nie jesteśmy lepsi od Arabów!"
Zaloguj się
 • malena-76

  Oceniono 112 razy 98

  Zadziwiające, że tylu jest w rządzie mądrych ludzi, jest absolwent uniwersytetu w Oksfordzie, absolwent London School of Economics, facet po ENA i żaden z tych mądrych ludzi nie zauważył prostej zależności pomiędzy zapascią demograficzną i masową emigracją młodych Polek za granicę, zbliżającą się katastrofą emerytalną a zadziwiającym obskurantyzmem panujacym w tym kraju w srodku Europy w 21 wieku. Kto wam będzie pracował na diety i rządowe emerytury? Winszuję niezachwianego dobrego samopoczucia panu Gowinowi.

 • agoraj

  Oceniono 102 razy 94

  ciekawe, że nikt nie ocenia wyglądu ministra Gowina, a już pani profesor - tak. I to jej sugerują niektórzy, że pomoże jej super facet. Może Gowinowi pomoże jakaś niezła laska? Już samo to - wytykanie kobiecie wyglądu i radzenie jej w sprawie życia osobistego, podczas gdy mężczyźnie nikt takich rzeczy nie powie - dowodzi, że pani profesor ma rację.

 • kkk_3

  Oceniono 121 razy 85

  ma babka rację, ale męska większość zaraz ją zaszczeka. im jest wygodnie tak jak jest, a jeszcze lepiej jakby wrócić troszkę do przeszłości.

 • boykotka

  Oceniono 91 razy 75

  Pani Profesor : "Proszę sobie nie wycierać gęby Chrystusem" - to było bardzo dobrze powiedziane. Gratuluję odwagi i dziękuję za nią.

 • szczesna2

  Oceniono 77 razy 71

  Chapeau bas Pani Profesor!
  Celnie i precyzyjnie skomentowane!

 • bobbie2

  Oceniono 84 razy 64

  Panie ministrze Gowin, kim pan jest wie prawie kazdy i jaka opcje pan swoja osoba reprezentuje, tego nie trzeba wyjasniac osobom poinformowanym. Nie nalezy sie dziwic, ze bedzie pan zawsze zapedzal polskie kobiety do garow, rodzenia dzieci, czy rodzine stac na to czy tez nie a panstwo pozostawi taka rodzine sama sobie.Polska nie musi byc madra i ludnosc wykszatlcona, karaj ma byc biedny i glupi, wychowany na religii katolickiej, wiarze naszych ojcow, ktorzy tylko umieli wojowac. Tak trzymac dalej.

 • plendz

  Oceniono 70 razy 58

  Pani Profesor, Gowin nie dlatego został MS, że się na czymkolwiek zna, ale właśnie dlatego, że jest ignorantem (i to zarówno prawnym, jak humanistycznym, pomimo doktoratu z filozofii). Może więc bez skrępowania pleść bzdury i na każdym kroku wykazywać, że się do niczego nie nadaje, poza przykrywaniem pomysłów PiSu.
  Jak to możliwe np., że dr filozofii i minister sprawiedliwości europejskiego kraju w XXI wieku ma XV-wieczne poglądy społeczne (przepraszam XV wiek), nie zna współczesnych dyskursów humanistycznych (albo udaje, że nie rozumie o co chodzi) a na dodatek na potęge patronuje dyskryminacji prawnej i wykluczeniom społecznym? Mam na myśli przede wszystkim "uwalnianie zawodów" - Gowin uwalnia je od nadmiaru kompetencji zawodowych, ale w większości przypadków zamyka na osoby karane. Przecież jako MS (organ konstytucyjny odpowiedzialny za m.in. kreowanie i kontrolowanie prawa) powinien wiedzieć, że ustawa nie powinna nakładać sankcji prawnej na osoby, które już zostały ukarane wyrokiem sądu i wyrok odbyły! Inaczej nie ma sensu resocjalizacja większości przestępców... Nie można zakładać, że każdy kto raz złamał prawo jest już zły na wieki i nie może odkupić win, czy chociaż zmienic się na lepsze.
  No i żal mi kobiet w państwie Gowina. Ich miejsce i zachowanie jest z góry przypisane do enklaw przewidzianych przez wiarę Gowinów - nie przez Biblię, ale przez jej interpretacje dokonywane w tak samo ignorancki sposób jak wygląda cała gowinowa praca...

 • arezo

  Oceniono 70 razy 56

  Polscy politycy są skorumpowani przez kościół katolicki, na ich czele stoi reprezentant „opus-dei” w cywilnym ubranku pan Gowin, który pod dyktando Watykanu nie dopuści do fundamentalnej wolności praw „człowieka” w naszym kraju. Dwukrotne obietnice Tuska o potrzebie podpisania „karty praw podstawowych” zostały niedotrzymane pod wpływem kleru polskiego. Tego typu poczynania wpychają coraz bardziej nasz kraj w otchłań zacofania kościoła Watykańskiego, który rządzi naszym państwem.
  Dzięki takiemu przyzwoleniu, hurtowa ucieczka młodych ludzi do wolnych państw, staje się ewidentna. Czy debata o katastrofie demograficznej nie powinna się toczyć właśnie wokół tego problemu? Co pozostanie jak już wszyscy młodzi uciekną z tego „Disneylandu” Watykańskie wypasione czarne kocury?

 • vapor1

  Oceniono 57 razy 51

  Panie Gowin kiedy wreszcie przejdzie Pan do PISu i znajdzie w swoim naturalnym srodowisku????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX