Awantura w Sejmie. Tusk: Nie zakrzyczycie prawdy o Smoleńsku. Kaczyński: Jest Pan na liście hańby! [WIDEO]

Awantura w Sejmie. Posłów podzieliła propozycja skierowania do Rosji uchwały ws. zwrotu wraku Tu-154M. Na zarzuty PiS premier Tusk odpowiedział ostro: - Wolałbym się nie urodzić, niż na grobach zmarłych budować swoją karierę polityczną. - Zapisze się pan na polskiej liście hańby - odpowiedział mu Jarosław Kaczyński. Sejm na razie uchwałą się nie zajmie.
PiS złożył w czwartek w Sejmie projekt uchwały, w której izba miałaby zobowiązać rosyjski rząd do przekazania Polsce wraku Tu-154M. Platforma była przeciwna tej uchwale. Sejm głosami koalicji PO-PSL oraz posłów Ruchu Palikota i SLD zdecydował, że nie zajmie się projektem PiS na obecnym posiedzeniu. Głosowanie poprzedziła potężna awantura.

Macierewicz: "Zdrada". Tusk: "Atmosfera nienawiści"

- Sejm RP, jako reprezentacja narodu, ma obowiązek ująć się za prawami naszej ojczyzny - mówił Antoni Macierewicz. Wezwał premiera, by wyjaśnił, dlaczego zamierza "przyłożyć pieczęć zdrady" do tego, co robi. Chwilę później Tusk mu odpowiedział. Bardzo ostro.

- Wolałbym się nie urodzić, niż na grobach zmarłych budować swoją karierę polityczną - powiedział Donald Tusk. Mówił też o "rocznicy w atmosferze nienawiści" i "cynicznym planie politycznym". Dodał, że "uważa milczenie, skupienie i chwilę modlitwy za lepsze zachowanie niż krzyki, wrzaski, wyzwiska i polityczne transparenty".- Jesteśmy kilka dni po bardzo głośnych obchodach. Część z nas 10 kwietnia klękała, jak nakazuje nasza dobra tradycja, przy grobach. Z narastającym zdumieniem wszyscy ci, którzy z katastrofy nie robią wiecu politycznego, dla których katastrofa jest powodem do autentycznej głębokiej zadumy i troski o nasze państwo, obserwowali tych, dla których katastrofa jest przede wszystkim polityczną drogą do domniemanego zwycięstwa w przyszłości - podkreślił Tusk.

Tusk: "Nie zakrzyczycie prawdy o Smoleńsku"

- Na naszych oczach powstaje wspólnota polityczna, której celem jest wykluczenie większości Polaków z tej wspólnoty. Nie można kultywować dobrej pamięci o zmarłych na fundamencie kłamstwa i politycznej agresji - mówił dalej premier. "To niech pan nie kłamie" - odpowiedziała mu sala. Posłowie PiS, uderzając w pulpity sejmowych ław, krzyczeli: "Chcemy prawdy o Smoleńsku".

- Tej prawdy o Smoleńsku nie zagłuszy ani skandowanie pod Pałacem Prezydenckim, ani na tej sali, nie zagłuszy krzyk PiS ani innych polityków, którzy z katastrofy robią machinę polityczną. Możecie krzyczeć przez cały rok, nie zakrzyczycie prawdy - odpowiedział z trybuny sejmowej Tusk. Dodał, że w Polsce mamy do czynienia "z wielkim kłamstwem smoleńskim".

- To kłamstwo to zarzuty o zdradę i o kłamstwo wobec władz, państwa, obywateli, którzy mają dość tej agresji. To jest to kłamstwo - podkreślił. Mówił też o "wywoływaniu zimnej wojny domowej" i stwierdził, że "tylko ludzie opętani nienawiścią są gotowi na uchwałę skierowaną do Rosji o tym, że polskie państwo nie działa". Ostro skrytykował projekt uchwały PiS. - W historii Polski tego typu działania przeszły do historii zdrady narodowej. Tylko ludzie opętani nienawiścią do własnego państwa, pogardą do swoich oponentów, pozbawieni naturalnego szacunku do ojczyzny, w której żyją tu i teraz, dzisiaj, są gotowi wnosić projekt uchwały, adres do władz Federacji Rosyjskiej, adres do Dumy, adres do cara, po to, by stwierdzić, że państwo polskie źle działa - powiedział Tusk.

Kaczyński do Tuska: Zapisze się pan na liście hańby

Słowa Tuska wywołały błyskawiczną reakcję PiS. Na mównicę wszedł Jarosław Kaczyński. Gdy Ewa Kopacz nie chciała udzielić mu głosu, tłumacząc, że trwa głosowanie, grupa posłów PiS podeszła do mównicy. Prezes PiS w końcu wywalczył dopuszczenie do głosu. Ostro odpowiedział Tuskowi. Stwierdził, że wystąpienie Tuska przypominało "wystąpienia z bardzo niedobrych czasów, z czasów, gdy można było mówić całkowicie wbrew faktom. Stwierdził, że "zastępca Tuska w PO (chodzi o Janusza Palikota - red.) "w sposób zupełnie niebywały obrażał najpierw żyjącego prezydenta, a później zmarłego prezydenta".- Przypomnę "kaczkę po smoleńsku" i "krwawą Mary". To jest pańska wina. To wszystko, co wydarzyło się przed katastrofą, ta wojna, rozdzielenie wizyt, to jest z pańskiej winy. Nie byłoby katastrofy, gdyby nie było rozdzielenia wizyt. To jest wynik waszej polityki - oskarżał prezes PiS. - Ponosicie - zwrócił się do Tuska i Palikota - stuprocentową odpowiedzialność za to, że w kilka dni po tym rzeczywistym zjednoczeniu narodu rozpoczęliście kampanię, by go skłócić i spotwarzyć tych, którzy zginęli. Szef PiS stwierdził też, że "haniebny charakter tej kampanii nie ma precedensu w historii Polski".

- I to pan jest za to odpowiedzialny - powiedział do premiera Kaczyński. - Więc jeśli pan ośmiela się tu dzisiaj łgać, to to jest hańba, która przejdzie do historii i pan się zapisze w tej historii na polskiej liście hańby - dodał.

"Dziś kolejna rocznica odkrycia masowych grobów w Katyniu. Gdzie jest Prezes? Gdzie jest PiS? Jaki Katyń? Smoleńsk, kurtka na wacie. Smoleńsk" - zobacz gorąca dyskusja użytkowników naszego facebookowego profilu politycznego

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (64)
Awantura w Sejmie. Tusk: Nie zakrzyczycie prawdy o Smoleńsku. Kaczyński: Jest Pan na liście hańby! [WIDEO]
Zaloguj się
 • czarna.beata

  Oceniono 32 razy 26

  Brawo!!!jeszcze za mało zostało wygarnięte tej hołocie chorej z nienawiści.

 • e-mil11

  Oceniono 30 razy 18

  Jak się cieszę, że PiS nie jest u władzy. Przecież Ci ludzie nie mając absolutnie żadnych dowodów oskarżają wszystkich dokoła, przy czym absolutnie nie widzą swojej winy. Mam 26 lat, to początek dorosłego życia. Jarosław Kaczyński jest już w wieku, w którym życie zmierza ku końcowi. Nie ma żony, nie ma dzieci, nie ma wnuków. Czy takiemu człowiekowi może zależeć żeby np za 10 lat kiedy jego już nie będzie, żyło się lepiej jego potomkom? Mogę założyć, że jest mu to obojętne. Gdyby był premierem/prezydentem śmiało mógłby wypowiadać wojnę całemu światu, i tak nie ma nic do stracenia.

 • dumpty

  Oceniono 25 razy 17

  Prezes wykonał swój typowy myk. Cytat:..."To wszystko, co wydarzyło się przed katastrofą, ta wojna, rozdzielenie wizyt, to jest z pańskiej winy.....Ponosicie...stuprocentową odpowiedzialność za to, że w kilka dni po tym rzeczywistym zjednoczeniu narodu rozpoczęliście kampanię, by go skłócić..."
  Lepiej opisać własnych działań Prezes już nie mógł. A Tuska zamknął. Co Tusk miał odpowiedzieć? To nie my, to wy? Gdzie odważne dziennikarskie bystrzaki, jak zwykle nie zauważyli tego chamskiego, erystycznego łamańca Prezia. Wielokrotnie i z upodobaniem stosowanego przy różnych okazjach. Brak reakcji rozzuchwala szaleńca i zachęca do większej agresji...

 • karoshi.report

  Oceniono 26 razy 20

  Arcyprezes nie zauważył że triduum smoleńskie już powinno się skończyć.DNO ...Rów Mariański powinien nosić imię Jarosława .

 • rot.leszek

  Oceniono 19 razy 15

  Szkoda ze nikt nie przypomnial Mesjaszowi Kaczynskiemu slow o.Multiplexa o sp.pani Prezydentowej Marii Kaczynskiej "NIE NAZYWAJMY SZAMBA PERFUMERIA" "CZAROWNICA KTORA POWINNA PODDAC SIE PIERWSZA EUTANAZJI" itd. z ta opinia Arcyprezes rozumiem sie w pelni zgadza

 • prusak2

  Oceniono 25 razy 15

  Panie Premierze, z zionącymi nienawiścią oszołomami się nie dyskutuje. Ich się izoluje od zdrowej części społeczeństwa.

 • wmc-33

  Oceniono 15 razy 13

  Najwyraźniej liczba ofiar katastrofy smoleńskiej nie pozostanie na dotychczasowym poziomie. Bez kryterium ulicznego się nie obejdzie.

  "Nie byłoby katastrofy, gdyby nie było rozdzielenia wizyt." A niby czemu? Bo Tusk nie pozwoliłby na lądowanie we mgle? Bo Sikorski nie przeprowadziłby zamachu?

 • dodleymoore

  Oceniono 17 razy 13

  Budując w ten sposób karierę można jedynie prowadząc zakład pogrzebowy i taki obraz PiSu mam w tej chwili. Własciwie czy to jeszcze partia polityczna czy bardziej partia emocjonalna? A może to już partia kompulsywna?
  Partia nie przeżytej żałoby narodowo-historycznej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX