Poseł PO: Partia poprze ustawę o klauzuli sumienia dla farmaceutów

Farmaceuta będzie mógł odmówić sprzedaży np. leku antykoncepcyjnego - nad taką ustawą pracują posłowie, w tym Jacek Żalek z PO. Uważa on, że Platforma poprze kontrowersyjne zmiany. - Projekt nie znajdzie większości w klubie - mówi nam z kolei Bożenna Bukiewicz, wiceprzewodnicząca klubu PO.
Parlamentarny Zespół na rzecz Ochrony Życia i Rodziny pracuje nad projektem ustawy wprowadzającej klauzulę sumienia dla farmaceutów, która pozwoli im odmówić sprzedaży danego produktu ze względów etycznych. - Farmaceuci są zmuszani do sprzedawania środków farmakologicznych niszczących ludzką płodność lub zabijających zarodek (...). To objaw poważnej dyskryminacji - twierdzi Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski.

Przeciwne wprowadzeniu klauzuli są organizacje kobiece. "Zmuszanie kobiet do chodzenia od jednej apteki do drugiej, aby uzyskać środek antykoncepcyjny, narusza również Ustawę o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności ciąży, której art. 2 pkt 2 gwarantuje obywatelom swobodny dostęp do metod i środków służących dla świadomej prokreacji" - napisała Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

PO poprze projekt ustawy?

Wiceprzewodniczący zespołu Jacek Żalek uważa, że ta kontrowersyjna ustawa ma szansę przejść w Sejmie. Będzie miał zapewne poparcie PiS i - zdaniem posła - również klubu PO. - To jest regulacja techniczna. Dlatego nie mam obaw, czy posłowie Platformy poprą ten projekt - stwierdził w wywiadzie dla portalu Duchowy.pl.

Innego zdania jest wiceprzewodnicząca klubu PO Bożenna Bukiewicz. - Nie jestem zwolenniczką takich rozwiązań. Projekt nie znajdzie większości w klubie. Pojedyncze głosy poparcia mogą się zdarzyć - mówi w rozmowie z Gazetą.pl.

"Nawet żołnierz może odmówić rozkazu"

W wywiadzie Żalek wyjaśnia, dlaczego klauzulę trzeba wprowadzić. - Pracownik ma obowiązek wykonać należycie powierzone mu zadania, ale należy rozróżnić powinność pracy od przymusu pracy. Nawet w wojsku żołnierz może odmówić wykonania rozkazu, który narusza jego godność - twierdzi.

- Dzisiaj farmaceuta może ponieść sankcje prawne za to, że odmówi sprzedaży preparatów, które jego zdaniem godzą w życie i zdrowie człowieka. Decydując się na ten zawód, farmaceuta zobowiązał się do ratowania życia i zdrowia ludzkiego, więc gdy jest przymuszany do sprzedaży środków, które temu życiu zagrażają, jest narażony na konflikt sumienia.(...) Dzisiaj w świetle polskiego prawa mogę zabić nienarodzone dziecko, ale to, że ja mogę, nie oznacza zmuszania kogoś innego do wykonania tej czynności bądź udziału w niej - dodaje.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
Poseł PO: Partia poprze ustawę o klauzuli sumienia dla farmaceutów
Zaloguj się
 • ori555

  Oceniono 23 razy 19

  PO.rąbało ich już PO całości ,faktycznie tyle HIPOKRYZJI ile jest ostatnio w tej partii przyprawia o mdłości ,niech już nie liczą na moje poparcie w następnych wyborach!!!

 • signomi.net

  Oceniono 24 razy 18

  Rzygać się chce. Idąc dalej tropem tej logiki najlepiej od razu zamknąć wszystkie apteki, bo poco leczyć i odsuwać chwile pójścia do Nieba. Tym samym kształcenie lekarzy jest zbędne. Szpitale z równać z ziemią.
  Chore! Chore! Chore!

 • adalbert.13

  Oceniono 20 razy 18

  Karmienie Gowina? W zamiana za co?
  A może zaczyna społeczeństwo ponosić koszty przepraszania hierarchów?
  .
  Czuć kruchtą.

 • jk1962

  Oceniono 19 razy 15

  Jacek Żalek - zapamiętajcie to nazwisko. Kościelny sługus, szerzyciel katolickiej podłości.

 • villk

  Oceniono 19 razy 15

  a klauzula sumienia dla sprzedawcy podwiędniętej pietruszki tez będzie?

  To jest kolejna stfera w której chce się ograniczyc dostęp do antykoncepcji,a porzez to zdefinowac płec po Gowinowemu...--Kobieta w domu w kuchni i przy dzieciach w dodatku najlepiej w kolejnej ciąży...

  jeśli jakiemys aptekarzowi nie podoba zgodna z prawem sprzedaż kondomów albo " pigułek PO" to niech idzie handlować pietruszką.....

  villk.blox.pl/html

 • falowod

  Oceniono 16 razy 12

  Chodzi oto abtkolejny raz uciec sie do hipopkryzji. Sumienie mamy czyste a to co sie dzieje za naszymi ple cami juuz nas nie interesuje .Powstanie wiec czarny rynek na srodki antykoncepcyjne ,tak jak podziemie aborcyjne jest faktem i elementem naszego zycia
  Gowin umyje rece i powie Michalikowi :zalatwione! On zrobil swoje.Tusk zrobil swoje a podziemie bedzie sie rozrastac i beda dwie rzeczywistosci: oficjalna i rownolegla ale w ukryciu co wcale nie znaczy ze nieistniejaca
  I znowu bedzie jak za cara ,za Pilsudskiego,za Rydza ,Hitlera i PRL. Rdzacy sobie a ludzie sobie

 • forte2012

  Oceniono 15 razy 11

  Viva la France!
  Viva la Revolution !

  PS raz kobiety juz zapłaciły antyaborcyjną ustawą za wejście do UE, teraz za likwidacje funduszu kościelnego mają zapłacić brakiem dostepu do antykoncepcji, na horyzoncie brak sprzeciwu państwa wobec przemocy domowej i kobiet a wisienka na torcie - praca do 67 roku

  pozdrawiam ateistów, agnostyków, innowierców
  dobranoc
  bo jutro moze juz być porankiem w państwie fundamentalnym !

 • aqmika

  Oceniono 8 razy 8

  A to szkoda, że poprze. W normalnych warunkach każdy ma prawo kupić każdy dopuszczony do sprzedaży legalny lek, jak i w szpitalu wykonać każdy dopuszczalny prawem zabieg.
  I w normalnych warunkach wiadomo, że jeśli lekarz, czy farmaceuta z czym się nie zgadza, to musi pracować w innej branży, inaczej łamie czyjeś prawa.
  Tylko słabe państwo nie umie być konsekwentne wobec własnego ustawodawstwa.

 • jordanbull

  Oceniono 6 razy 6

  A kto im każe uprawiać ten zawód?
  Się nie podoba to won na drzewo! Niedługo się okaże, że lekarz w obrębie swojego sumienia będzie ratował tylko wybranych. Trzeba będzie przybić do czoła każdemu konowałowi i farmaceucie tabliczkę z wykazem na co sumienie mu pozwala.
  Czy świat zgłupiał czy to ja muszę się wreszcie porządnie napić?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX