PiS poprze projekt o klauzuli sumienia. "Nawet feministki powinny się na to zgodzić"

Prawo i Sprawiedliwość popiera konserwatywne skrzydło Platformy. - Uważam, że klauzulę sumienia dla farmaceutów należy uszanować. Jeżeli Rada Europy to dopuszcza, to w Polsce nawet feministki powinny się na to zgodzić - mówił Adam Hofman w "Sygnałach Dnia".
Parlamentarny Zespół na rzecz Ochrony Życia i Rodziny pracuje nad projektem ustawy wprowadzającej klauzulę sumienia dla farmaceutów, która pozwoli im odmówić sprzedaży danego produktu ze względów etycznych. Wiceprzewodniczący zespołu, poseł PO Jacek Żalek uważa, że ta kontrowersyjna ustawa ma szansę przejść w Sejmie, bo uzyska poparcie całej Platformy Obywatelskiej. Jego nadzieje studzą jednak władze klubu i większość posłów PO.

Konserwatyści w Platformie mają nowego sojusznika: Prawo i Sprawiedliwość. - Taki rodzaj myślenia o społeczeństwie jest bliski podejściu Prawa i Sprawiedliwości. Jeżeli ta ustawa będzie dobrze napisana, to ją poprzemy - deklarował Adam Hofman w "Sygnałach Dnia". Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości przekonywał, że "w klauzuli sumienia nie ma nic złego, bo lekarz farmaceuta to zawód, w którym pracują ludzie o różnych poglądach".

"Rada Europy to dopuszcza"

- Wolność wyboru przez farmaceutę, czy sprzedać lek, z którym się nie zgadza, jest pomysłem dobrym i zgodnym z przepisami prawa międzynarodowego. Jeżeli Rada Europy to dopuszcza, to w Polsce nawet feministki powinny się na to zgodzić, bo powołują się na decyzje Rady Europy w innych przypadkach - mówił Hofman.

O poparciu dla projektu mówił też minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. - Skoro lewe skrzydło Platformy ma prawo występować z projektami legalizacji związków homoseksualnych, to dlaczego mielibyśmy prawemu skrzydłu Platformy odmawiać prawa do prezentowania takich poglądów, jakie prezentuje pan poseł Żalek - mówił w TVN24. Gowin stwierdził, że gdyby był szeregowym posłem, to na pewno poparłby ten projekt. Dodał jednak, że jako minister sprawiedliwości powinien reprezentować stanowisko rządu.

"To zmuszanie kobiet do chodzenia od apteki do apteki"

Projekt ustawy skrytykowała już wcześniej Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. "Zmuszanie kobiet do chodzenia od jednej apteki do drugiej, aby uzyskać środek antykoncepcyjny, narusza Ustawę o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności ciąży, której art. 2 pkt 2 gwarantuje obywatelom swobodny dostęp do metod i środków służących dla świadomej prokreacji" - napisała Federacja w specjalnym oświadczeniu.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (19)
PiS poprze projekt o klauzuli sumienia. "Nawet feministki powinny się na to zgodzić"
Zaloguj się
 • iksior66

  Oceniono 10 razy 10

  Zaczyna się od leków antykoncepcyjnych ale co będzie dalej? Przecież środki przeciwbólowe nawet te zwykłe dostępne bez recepty też się wielu katolikom nie podobają. W końcu skoro Jezus cierpiał na krzyżu to i wy też możecie. Matka Teresa odmawiała leków przeciwbólowych ludziom w terminalnym stadium raka twierdząc że potworny ból to znak, że Chrystus ich całuje. A co z prasą w kiosku? Czy w połowie nie będzie można kupić GW, Polityki czy Newsweeka a w drugiej ND, GP i tego dziennika z błędem ortograficznym w nazwie? A czy w monopolowym ktoś odmówi sprzedaży whiskey bo uważa że zachodni imperialiści rozpijają bogobojny naród polski?

 • epupecki

  Oceniono 9 razy 9

  Co to jest sumienie? Jak je zmierzyć? Czy coś tak nie obiektywnego można zapisać w prawie? Jak komuś sumienie przeszkadza pracować w zawodzie to niech szuka innej pracy!

 • chri-s48

  Oceniono 8 razy 8

  Jak leków nie ma -afera, jak leki są trzeba wymyślić ustawę,żeby sklepikarz zwany aptekarzem mógł decydować
  o sprzedaży leku. Zaczynamy być chorym państwem. A może tak inny sklepikarz wymyśli.żeby nie sprzedawać
  emerytom szynki bo według jego sumienia emeryta na to nie stać i może mieć kłopoty z przeżyciem do następnej emeryturki........................

 • jpjareck

  Oceniono 7 razy 7

  Pan Hofman jest chodzącym dowodem konieczności rozpowszechniania antykoncepcji.

 • dyzlav

  Oceniono 7 razy 7

  Kretyństwo. Właściciel apteki powinien decydować o tym, co sprzedaje - jest, albo nie ma. I koniec. A stara ci..., która ma jakieś moralne opory, powinna wylecieć na ryj z roboty, jeżeli nie sprzedaje klientowi tego, co ma w szafie. O czym tu dyskutować.

 • ulisses-achaj

  Oceniono 7 razy 7

  Uzależnienie PO od Kościoła i jego przybudówek rozłozy PO w wyborach, ale zanim do nich dojdzie my wszyscy słono zapłacimy za ich "gowiniadę"..

 • pio765

  Oceniono 6 razy 6

  W tych wszystkich nękających społeczeństwo, pomysłach, jest mały plusik. Zarówno Platforma, jak i Pis, dają nam jasno do zrozumienia, że głosowanie na nich w wyborach, to dobrowolne zakładanie sobie stryczka. Im prędzej to zrozumiemy tym lepiej. Gowin, Hofman, do roboty... Tyle rzeczy jest jeszcze do zepsucia. Liczę także na aktywność Episkopatu.

 • kokokotek

  Oceniono 6 razy 6

  jestem za klauzula sumienia przy placeniu podatkow, szczegolnie gminnych. mnie sumienie nie pozwala.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX