"Jarosław Kaczyński kapitalizuje ludzki gniew. To bardzo niebezpieczne"

- Gniew jest fantastycznym kapitałem. Odkłada się. Zawsze można go użyć po to, by wypchnąć ludzi na ulice. By krzyczeli, nieśli szubienice, grozili instytucjom praworządnego, demokratycznego państwa. By burzyli wyłoniony w demokratycznych wyborach porządek - mówi w rozmowie z TOK FM prof. Zbigniew Mikołejko, filozof i religioznawca.


''Ten gniew jest zarządzany''

- Wywoływanie kryzysów przez Jarosława Kaczyńskiego i jego środowisko ma podwójny aspekt. Z jednej strony chodzi o to, by czynić z siebie osobowość charyzmatyczną, która iskrzy w warunkach kryzysu. Charyzmatycy, prorocy nie pojawiają się wczasach normalnych. Tylko w czasach kryzysu mogą zaistnieć - mówi prof. Mikołejko.

- Po drugie, ten gniew jest potrzebny, by zmobilizować lud do działania. To nie jest gniew, który rozlewa się byle jak. To jest gniew zarządzany - z użyciem PR-u, mediów, pieniędzy. Zawsze można go użyć po to, by wypchnąć ludzi na ulice. By krzyczeli, nieśli szubienice, grozili instytucjom praworządnego, demokratycznego państwa. By burzyli wyłoniony w demokratycznych wyborach porządek - dodaje.

''Gniew przekuwany w hasła jest niebezpieczny''

Ale ten gniew nie bierze się znikąd - mówił Grzegorz Chlasta.

- Zawsze w społeczeństwie jest jakieś kwantum gniewu. Zawsze są jacyś niezadowoleni. Teraz dodatkowo żyjemy w czasie kryzysu - nie wiadomo, czy i jak kryzys europejski jeszcze nas dotknie. By uniknąć jego skutków, musimy przeprowadzać reformy, na których zawsze ktoś traci. Tu i ówdzie ujawnia się niesprawność państwa, niesprawność prawa. Ludzie to widzą, czują. A więc powodów do gniewu jest wiele, ale są to powody rozproszone. I ktoś je zbiera w jednym banku. A ten gniew przekuwany w hasła jest szczególnie niebezpieczny - podkreśla prof. Mikołejko.

- Jest taka książka "Gniew i czas" Petera Sloterdijka. O tym, jak w historii świata różni ludzie kapitalizowali społeczny gniew i do czego to doprowadziło - mówi prof. Mikołejko.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (248)
"Jarosław Kaczyński kapitalizuje ludzki gniew. To bardzo niebezpieczne"
Zaloguj się
 • pafni

  Oceniono 169 razy 109

  Obecne rządy nie są idealne, ale jak pomyślę o rządach PiS-u to mam wrażenie, że będzie o wiele gorzej.

 • kleklektyk

  Oceniono 111 razy 93

  To, że ktoś kapitalizuje gniew siejąc nienawiść, to można zrozumieć. Tego, że kościół katolicki wyraźnie się od tego nie odcina, nie da się zrozumieć.

 • demokrex

  Oceniono 94 razy 80

  Doskonała argumentacja nigdy nie przekona zaślepiającej emocji.

 • syn_biskupa

  Oceniono 98 razy 76

  Lubię prof. Mikołejko, ma trafne opinie i spostrzeżenia, bardzo mądry gość.

 • czarek75

  Oceniono 78 razy -18

  ja zarabiam w impelu 1200 zł za 200 godz tj. 300 euro i jak mam sie nie gniewac na ten chory kraj jak ludzie wyjda na ulice pierwszy bede podpalał banki to jest skandal jestesmy bangladeszem europy i umowa o dzieło po opłatach zostaje mi 150 euro jak zyc madrale coscie sie poustawiali po przemianach wasze kamienice a nasze ulice

 • 7rewrer7

  Oceniono 35 razy 29

  Zabronić Rydzykowi zajmować się polityką w swoich mediach .W tedy nastąpi spokój w Polsce.Nowy rząd wybrany,nowy Prezydent a Rydzyk ich opluwa w w mediach.Ludzie w jakim kraju my żyjemy !!!Smatławiec rządzzi Polską,gdzie Prezyden?Rząd co robi śpi?

 • k-marian51

  Oceniono 35 razy 27

  MA Pan całkowitą rację. Hitler i Stalin są dowodami na Pana stwierdzenia. Hitler tez dochodził do władzy na fali niezadowolenia umiejętnie podsycając wrogi nastrój. Jarosław jest pojętnym uczniem jednego i drugiego. Jestem w tym wieku, "że mam bliżej niż dalej". Ale martwię się o przyszłość moich wnuków. Jaki los im zgotuje ten "fanatyczny" oszołom? Pamiętamy dwa lata jego rządów. Gdyby rządził jeszcze dwa lata to podejrzewam, że wróciłaby do łask "Bereza Kartuska", Pawiak itp. Jest to ponura ale możliwa perspektywa.

 • dodleymoore

  Oceniono 38 razy 26

  Pan Kaczyński zachowuje się jak niedoszły samobójca albo ktoś o autodestrukcyjnych skłonnościach kto pcha się w agonalne klimaty. Taki chwilowy zryw może być zasłoną dla własnego upadku czyhającego za rogiem. Obrona TV Trwam to jak obrona status quo TRWAM (...w pijanowidzie). Kaczyński tak na prawdę w tej chwili jest bardzo 'na krawędzi'.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX