"AMOK" i Macierewicz w turbanie na okładce "Newsweeka"

"Polska demokracja właśnie przechodzi kolejny test. Może najtrudniejszy. Jak poradzi sobie z kombinacją nienawiści, szaleństwa i skrajnego cynizmu?" - pisze w artykule wstępnym do dzisiejszego wydania "Newsweeka" Tomasz Lis. Tygodnik ukaże się z kontrowersyjną okładką ze słowem "AMOK" i zdjęciem Macierewicza w turbanie.
Dalej naczelny pisma przyznaje się do błędu w przewidywaniach. Bo był przekonany, że nadchodzące tygodnie będą czasem narodowego entuzjazmu i dumy. Bo organizujemy największą w historii imprezę i nigdy nie zbudowano tylu dróg, tylu stadionów - opisuje Lis.

A tymczasem, zamiast radości i dumy jest to czas dzikich ataków na władze, podkopywania fundamentów demokracji, insynuacji, oszczerstw. "Czego dowiaduje się Polak od lidera opozycji i jego totumfackich? Dowiaduje się, że prezydent i premier to zdrajcy, że zdrajcy ci aktywnie uczestniczyli w doprowadzeniu do śmierci prezydenta, pierwszej damy i prawie stu innych osób" - pisze Tomasz Lis. "Kabaret? Dewiacja? Paranoja? Margines?" - pyta na zakończenie.

To nie pierwsza kontrowersyjna okładka "Newsweeka" pod kierownictwem Lisa.

"Nie zabijajcie nas"

Już pierwsza okładka "Newsweeka", zaraz po ogłoszeniu, że Tomasz Lis zostaje naczelnym pisma, wzbudziła kontrowersje. (Lis jeszcze formalnie nie kierował tygodnikiem. Zastępowała go w tym współpracowniczka Aleksandra Karasińska.)

Na okładce znaleźli się Jarosław Kuźniar i Zbigniew Hołdys z wielkim napisem "Nie zabijajcie nas". Obaj byli wtedy na celowniku internautów. Hołdys naraził się poparciem ACTA. Kuźniar podpadł, bo przeczytał na antenie TVN 24 list, w którym widz zarzucał mu brak profesjonalizmu. Zapowiedział, że jak dostanie tysiąc takich maili, to odejdzie z telewizji. Oczywiście skrzynka została zasypana mailami krytykującymi Kuźniara.

Okładkę skrytykowali publicyści. Łukasz Mężyk na Twitterze nazwał ją żenadą dekady. Marcin Fijołek z kolei napisał, że Lis tą okładką odleciał tak daleko, że stał się kolejnym naturalnym satelitą Ziemi.

Czy okładka 'Newsweeka

DOSTĘP PREMIUM