Kłótnia u Lisa: Czy katolik może sprzedawać środki antykoncepcyjne?

"Katolik nie może sprzedawać środków antykoncepcyjnych i wczesnoporonnych. I tylko klauzula sumienia go przed tym chroni". "To jest dla mnie humorystyczna kwestia, że w Polsce do tego można dojść". Goście Tomasza Lisa kłócili się o pomysł, by aptekarz mógł odmówić sprzedaży środków, powołując się na własne sumienie. Nad takim projektem zaczynają pracować posłowie.
Co sądzisz o klauzuli sumienia dla farmaceutów? [SONDA]

Na razie z Parlamentarnego Zespołu na rzecz Ochrony Życia i Rodziny, którzy odpowiedzieli na akcję Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski. Projekt nie jest w zaawansowanej postaci, ale szef sejmowej komisji zapewniał niedawno, że jego partia poparłaby go w czasie głosowania (wielu posłów PO - w tym szef klubu zaprzeczyło tej deklaracji).

Piekarska: Ci aptekarze będą szantażowani przez proboszczów

- To jakieś absolutne kuriozum. Ta klauzula sumienia będzie realizowana kosztem kobiet. Wyobraźmy sobie sytuację w dużym mieście: jak Warszawa, Kraków. Tam apteka jest na każdej ulicy. Można przejść sto metrów i taki środek kupić. Ale w małej miejscowości ci aptekarze będą szantażowani przez proboszczów. I kobieta, by wykupić preparat zapisany do lekarza, będzie musiała pojechać do apteki w sąsiednim powiecie, by mogła sobie kupić lek. No to jest skandal! - oceniała Katarzyna Piekarska z SLD. Zwróciła też uwagę, że to może uderzyć w kobietę, która została zgwałcona i został jej przepisany przez lekarza lek, środek, który jest dopuszczony do obrotu. - I aptekarz mówi: Ja tego nie sprzedam! Do czegoś takiego nie może dojść w demokratycznym kraju - pomstowała była posłanka Sojuszu.

Chodzi o to, by chronić wolność wyboru

- Nie może mieć miejsca w demokratycznym kraju zmuszanie ludzi do działania wbrew ich najgłębszym przekonaniom - oponował Tomasz Terlikowski, naczelny portalu Fronda.pl. - Mówimy o antykoncepcji wczesnoporonnej, która zabija życie. Nie można zmuszać człowieka, by współuczestniczył w działaniach, które - jego zdaniem - są głęboko niemoralne. I tylko o to chodzi. Lekarz może omówić niemoralnego działania, a farmaceuta (też zawód medyczny) nie może powiedzieć: nie współuczestniczę w zabijaniu. Chodzi o to, by chronić wolność wyboru. Jeśli farmaceuta nie chce współdziałać, to ma prawo z tego zrezygnować - twierdził Terlikowski.

Czy katolik może sprzedawać środki antykoncepcyjne?

- To jest dla mnie humorystyczna kwestia, że w Polsce do tego można dojść - denerwowała się Kazimiera Szczuka. - Jeśli ktoś pracuje w aptece, to ma wykonywać pracę, a nie uczynić ze swojego stanowiska miejsce demonstrowania poglądów. Jeśli ktoś nie chce, niech nie będzie farmaceutą! - ogłosiła. Okazało się, że to może być naprawdę problem. - Katolik nie może sprzedawać środków antykoncepcyjnych i wczesnoporonnych. I tylko klauzula sumienia go przed tym chroni. Sprzedaż jest współdziałaniem w rzeczywistości, która jest dla mnie złem. Bo niszczy życie - oznajmił Terlikowski.

Sejmowy projekt ustawy wprowadzającej klauzulę sumienia dla aptekarzy jest na razie w powijakach. Z wstępnych deklaracji wynika, że może liczyć na poparcie prawej strony PO i ugrupowań prawicy.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (41)
Kłótnia u Lisa: Czy katolik może sprzedawać środki antykoncepcyjne?
Zaloguj się
 • rbik53

  Oceniono 20 razy 20

  ...hutnicy też walczą o klauzulę sumienia.... nie chcą wytapiać żelaza, bo z żelaza robi się maszyny do produkcji kondomów..... mają pełne poparcie Episkopatu i szansę na sukces....

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 19 razy 19

  Jestem za ! Koszerne , katolickie apteki na każdej plebanii prowadzone przez świętojebliwych farmaceutów.

 • rbik53

  Oceniono 16 razy 16

  ....a kto kupuje te diabelskie środki (tfu!) antykocepcyjne ? ? ?...... a kto potem kudli się w celach lubieżnych i rozpustnych uzbrojony w tą diabelską (tfu!) antykoncepcję, skazując swoje przyrodzenia na potępienie wieczne ? ? ?..... czy Terlikowski ?.... - NIE ! ON jest Prawdziwy Polak Katolik i on by sobie prędzej jaja odciął niż by miał zgrzeszyć..... To te cholerne dwa procent naszego społeczeństwa, te antychrysty, ateisty niewierzące.... No bo jak nie oni, to kto?

 • kurcze_pieczone01

  Oceniono 14 razy 14

  "Chodzi o to, by chronić wolność wyboru. Jeśli farmaceuta nie chce współdziałać,
  to ma prawo z tego zrezygnować - twierdził Terlikowski." no! i mówiąc łagodnie
  wypad z baru. Co to jest za bajzel, że mniejszość terroryzuje większość.
  Apartheid? Kaczyzm?

 • allemodell

  Oceniono 14 razy 14

  aptekarz jest od sprzedawania wszystkich lekarstw dopuszczonych do obrotu ,
  a jak mu sumienie nie pozwala niech zmieni prace ,
  to ja decyduje co kupuje i nikomu nic do tego ,
  ciemnogrod kwitnie !

 • hazibula

  Oceniono 13 razy 13

  Terlikowski to faryzeusz. Alkohol niszczy życie, papierosy niszcza zycie, klej butapren niszczy zycie itd. Nie slychac by Ter-ter nawolywał katolikow do niesprzedawania tych produktow. Wszystko to jest katolicki zamordyzm. brak wiary w czlowieka. Nie dadza mu podjac samodzielnej decyzji na wlasna odpowiedzialnosc. Chca wszystkiego prawnie zakazac co sie tym talibom nie podoba. Sprzeciwiaja sie w ten sposob Bogu, ktory ma wlasny "plan Bozy" wobec kazdego czlowieka, ktory wymaga realizowania wolnej woli.

 • anzimonek

  Oceniono 13 razy 13

  Panie Terlikowski, aptekarz katolicki w ogóle nie powinien posiadać takich środków w aptece - to grzech! Żeby środki antykomcepcyjne i (o zgrozo) prezerwatywy? Nigdy nie powienien ich mieć a zatem nie bedzie miał problemu, że nie sprzeda. Powie normalnie, po socjalistycznemu: NIE MA! Powinien takze zlikwidować wszystkie leki z dodatkiem alkoholu, chyba że waleriankę dla ks. proboszcza, to co innego. No i wszelkie leki uśmierzające ból - to narkotyki, grzech je mieć i sprzedawać. Pozostanie tylko w katolickiej aptece wata i aspiryna, no bo przecież podpaski mogą podjrzec dzieci wracające z religii...

 • ja_1958

  Oceniono 15 razy 13

  Klauzula sumienia będzie realizowana tylk kosztem kobiet? Miłe Pani, zawłaszczacie sobie prawo do wszystkiego. Antykoncepcja to nie tylko Wasz problem ale także nasz i nie wyobrażam sobie by jakikolwiek farmaceuta odmówił mi sprzedaży leku, jakiegokolwiek leku - bo coś mu się z katolickiej łepetynie ubzdura i dojdzie do genialnego wniosku że np, maść na hemoroidy stosują tylko homoseksualni.
  Kiedy w tym poje,banym kraju zacznie być normalnie?
  Jak to możliwe by niewiele znaczący odsetek ludzi wpływał na los i życie większości?
  Masz sumienie, katosumienie ? to spier.dalaj z apteki, pracuj gdzie indziej, jako choćby pomywaczka lub pomywacz u najbliższego proboszcza

 • wolno-myslicielka

  Oceniono 12 razy 12

  Klauzula sumienia - zanim projekt trafi do sejmu bardzo bym chciał by określono w nim co to jest sumienie, z czego pochodzi i z czego się składa, w wyniku czego powstają zasady zgodne z sumieniem człowieka. Czy każdy człowiek ma trochę inne sumienie oraz czy istnieje sumienie zbiorowe i z czego powstaje.

  Dodatkowo uznałabym, że zgodnie z nasza Konstytucją to każdy pracownik ma prawo do odmowy wykonania jakiejś czynności dla innego człowieka, która godzi z jego własnym sumieniem i może naruszyć sumienie zbiorowe. Poszłabym dalej i uznała, że nie można takiego pracownika dyskryminować ani zwolnić ze względu na jego sumienie i obronę sumienia zbiorowego.

  I tym sposobem każdy będzie dbał o swoje sumienie mówiąc innym jak ma żyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX