Poseł Żalek skutecznie walczy z in vitro. Zapowiada, że nie złoży broni

Na razie posłowi z PO udało się zablokować pracę nad liberalnymi projektami złożonymi przez SLD i RP. Jacek Żalek wytknął autorom brak opinii o zgodności projektów ustaw z Konstytucją RP. - Przy każdej ustawie stwierdzamy zgodność z konstytucją. Dziwię się, że wnioskodawcy są tacy niedbali - mówił w TOK FM. Deklaruje, że nie ?zaczadzenie ideologiczne?, a obowiązujące prawo powinno decydować o in vitro.
- Polski prawodawca uznał, że ochrona prawna przysługuje od momentu poczęcia. A próbując uregulować kwestię in vitro, nie zadajemy sobie trudu odpowiedzi na pytanie, co z ludzkimi zarodkami, w przypadku tzw. zarodków zapasowych, które są mrożone lub wyrzucane do śmieci. Jak pogodzić metodę, która zakłada, że część embrionów jest unicestwiana, z ochroną która przysługuje w Polsce istocie ludzkiej od momentu poczęcia? - zastanawiał się poseł Jacek Żalek.

Polityk PO chce więc, aby takie wątpliwości rozstrzygnęli konstytucjonaliści. - Chciałbym najpierw zapoznać się z opiniami ekspertów, a później podejmować decyzję - mówił w "Komentarzach Radia TOK FM".

Na razie posłowi Żalkowi udało się "złapać" autorów liberalnych projektów dotyczących zapłodnienia in vitro na tym, że nie dołączyli opinii o zgodności proponowanych rozwiązań z konstytucją. - Dziwię się, że wnioskodawcy są tacy niedbali - stwierdził.

To kwestia logiki

Jacek Żalek, który przed przejściem do PO należał do PiS, nigdy nie krył, że jest przeciwnikiem in vitro. Dlatego oczywiście walczyć będzie nie tylko z rozwiązaniami proponowanymi przez Sojusz Lewicy Demokratycznej i Ruch Palikota.

Kłopoty będzie miał więc także projekt firmowany przez Małgorzatę Kidawę-Błońską z Platformy Obywatelskiej. - To nie kwestia sympatii politycznych, tylko logiki - stwierdził Żalek.

Kto będzie oceniał projekty?

Polityk Platformy z Białegostoku powtarzał w rozmowie z Anną Laszuk, że to opinie ekspertów, a nie polityka, powinny mieć decydujący wpływ na losy projektów dotyczących in vitro.

Ale raczej nie można liczyć na jednoznaczne opinie. Bo to posłowie będą zamawiać te ekspertyzy. A wśród nich są zwolennicy, jak i przeciwnicy in vitro.

- Mam nadzieję, że argumenty ekspertów będą na tyle jednoznaczne, że zaczadzenie ideologicznie nie będzie na tyle silne, żeby politycy nie dostrzegli, gdzie rzeczywiście jest prawo. Mam nadzieję, że zdrowy rozsądek zwycięży - mówił Jacek Żalek.

Warto przypomnieć, że wśród projektów ustaw dotyczących in vitro jest taki, który odpowiada na wątpliwości posła Żalka, dotyczącego zarodków. Dokument zakazuje mrożenia i niszczenia ludzkich zarodków. To projekt firmowany przez obecnego ministra sprawiedliwości - Jarosława Gowina.

Tak jak Żalek z konserwatywnego skrzydła PO.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (28)
Poseł Żalek skutecznie walczy z in vitro. Zapowiada, że nie złoży broni
Zaloguj się
 • chris2010

  Oceniono 23 razy 17

  Na zdjęciu wygląda na w miarę młodego i kumatego faceta. Ale jak to można się pomylić.Gorliwy obrońca zygot. Porąbany ten nasz skansen.Zobaczycie, że jak nie utemperujemy tego kołtuństwa to te zygotki zaczną chrzcić niedługo.

 • sferk9

  Oceniono 13 razy 13

  Facet chce czymś błysnąć. Skoro w sprawach ważnych dla państwa nie ma nic do powiedzenia (jakoś go nie słychać), to chociaż w dziedzinie technik prokreacji... Ciekawe, czy wujo sam ma dzieci? A czy nie mógłby pomyśleć o tym, jak wyżywić i ubrać te dzieci, które już przyszły na świat w biednych rodzinach? To już za trudne dla pana posła...

 • sklis

  Oceniono 15 razy 11

  Pytanie, czy w przypadku metody in vitro można mówić o "poczęciu"?
  Poczęcie to w doktrynie chrześcijańskiej określenie zapłodnienia następującego w efekcie stosunku płciowego, tak też jest rozumiane we współczesnej polszczyźnie.

 • hiphilary47

  Oceniono 21 razy 17

  ten posel chce byc swietszy od papieza mysle ze ma dzieci i tak madrosciami kicha ,niech decyduja przyszli rodzice ,ktorzy chca miec wlasne dzieci a nie moga Czy ta Polska to naprawde ciemnogrod.Kazdy ma sumienie i wie co zrobic.

 • aldisek

  Oceniono 15 razy 15

  Żalek to taki mały Żal. Żal że go wybrali. Więcej takiego błędu nie popełnimy.

 • jasiukon1

  Oceniono 16 razy 14

  PRZEWODNICZĄCY PO DONALD TUSK : WYRZUĆ NATYCHMIAST GNOJA BO ROZPIER**LI CI PARTIĘ . KACZOR CZYHA - NIE CHCĘ NA STAROŚĆ WYJECHAĆ Z POLSKI .

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 12 razy 12

  Tuskowi taki duet jak Żalek i Gowin są potrzebni do urwania paru procent głosów PiS-owi ..katolików którym nie do końca po drodze z o.Multiplexem...Tym niemniej obciach.

 • imaman.pl

  Oceniono 11 razy 7

  Uciac mu ciula,zeby nie niszczyl spermy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX