Kwaśniewski: Zespół ekspertów ws. Smoleńska? Czemu nie? Niech powiedzą, co myślą o Macierewiczu

- Potrzebna jest ofensywa. Dlaczego na przykład nie przyjąć propozycji prof. Michała Kleibera, by stworzyć zespół ekspertów międzynarodowych? Niech ludzie usłyszą, co myślą o tezach Macierewicza. (...) Jak PO o nich nie zadba, przegra kolejne wybory - przestrzega w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Aleksander Kwaśniewski.
Wg Kwaśniewskiego rząd wcale nie radzi sobie PR-owsko tak dobrze, jak mówi o tym opozycja. - Sprawa Smoleńska zadaje kłam opinii o genialnym PR tego rządu. A zaczęło się od tego, że rząd nie zareagował, by nie godzić się na pochówek Lecha Kaczyńskiego na Wawelu - ocenia b. prezydent w rozmowie z "Gazetą". - Kardynał Stanisław Dziwisz powinien był odmówić PiS-owi, bo to od Wawelu zaczęły się głębsze niż wcześniej podziały wśród Polaków. To będzie nas jeszcze długo i drogo kosztować - dodaje.

Radzi władzom nie ustępować ws. pomnika smoleńskiego w centrum Warszawy, ale "rozbrajać inne pola minowe, np. zastanowić się nad protestami ws. TV Trwam": - Myślę, że gdyby poprosić o radę b. sekretarza KRRiT Włodzimierza Czarzastego, to na pewno znalazłby rozwiązanie (śmiech ). Lepsza TV Trwam na multipleksie cyfrowym niż TV Trwam na ulicy.

Kwaśniewski raz jeszcze namawia do zaprzestania walk na lewicy i ostrzega, że 2012 może być rokiem straconym w tworzeniu silnej lewicowej opozycji. Przyczyna? M.in. silne osobowości Leszka Millera i Janusza Palikota oraz płytkość polityki: - W ofensywie jest polityka tabloidalna, ale ciągle wierzę, że nie da się osiągnąć image'u partii zdolnej do rządzenia bez poważnych treści merytorycznych. Dopóki Palikot nie zbuduje programu, będzie traktowany jak aktor w teatrze politycznym, a nie polityk.

Cały wywiad z Aleksandrem Kwaśniewskim w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Polskie władze powinny dążyć do powołania mędzynarodowego zespołu ekspertów ws. Smoleńska?

DOSTĘP PREMIUM