Polska odpowie w Strasburgu za filmiki CBA z konferencji Mariusza Kamińskiego

Europejski Trybunał Praw Człowieka przyjął skargę b. prezesa firmy Kama Foods na to, jak został zatrzymany - podaje ?Gazeta Wyborcza?. Chodzi o wydarzenia z 2 grudnia 2006 r. Trzy dni później Mariusz Kamiński, wtedy szef CBA, pokazał nagrania z zatrzymania na specjalnej konferencji - wg trybunału mogło to naruszyć art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Jak czytamy, była to pierwsza informacja o efektach działającej od końca lipca 2006 r. antykorupcyjnej służby specjalnej: "I pierwsza z długiej serii prezentacji CBA: wyprowadzania zakutych w kajdanki ludzi, co po wielokroć powtarzano potem w telewizjach. To dodatkowe upokorzenie, jakie fundowano wówczas zatrzymanym, już wtedy było krytykowane".

"Na filmie pokazanym przez Kamińskiego (dziś posła PiS) widać było agentów w kominiarkach i czarnych kurtkach z napisem CBA na plecach. » Nogi szeroko! «- krzyczą do wyprowadzanego w sobotę z domu 57-letniego Wiesława B. Według jego relacji tę scenę kręcono kilka razy. B. i zatrzymany równocześnie na warszawskim Okęciu Robert M. (były rajdowiec, członek rady nadzorczej spółki) podejrzani byli o działanie na jej szkodę. Obliczone przez prokuraturę straty sięgały dziesiątek milionów złotych. Kama upadła" - opisuje "Gazeta". Sprawę Kamy bada od sierpnia 2009 r. Sąd Okręgowy w Opolu; prokuratura w Opolu, która prowadziła osobne śledztwo dotyczące zarządu Kamy, umorzyła je.

Z kolei śledztwo ws. przekroczenia przez funkcjonariuszy CBA uprawnień podczas tej akcji prowadziła prokuratura w Świdnicy, ale umorzyła je w grudniu 2007 r. Ale trybunał w Strasburgu zakomunikował właśnie polskiemu rządowi, że skargę Wiesława B. przyjął: "Obok kwestii użycia kajdanek dostrzegł, że filmowanie zatrzymania i upublicznienie z tego nagrania mogło naruszyć art. 8 konwencji, który mówi o prawie do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego" - czytamy.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (9)
Polska odpowie w Strasburgu za filmiki CBA z konferencji Mariusza Kamińskiego
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 16 razy 16

  Ale jakoś GOWINOWSKIE PO nie pali się do postawienia przed trybunałem stanu Kaczyńskiego i Ziobry...

 • atk1962

  Oceniono 17 razy 15

  Ale nowość, przecież cała działalność Mariusza Kamińskiego to ciągłe łamanie prawa, robił to w porozumieniu z Kaczyńskim i Ziobro.

 • totapis500

  Oceniono 15 razy 11

  Jeżeli koś jest błaznem,kapusiem lub idiotą to może się ubiegać o stanowisko w PiS.

 • adalbert.13

  Oceniono 11 razy 11

  Niby drobiazg, ale kolejny kamyk do ogródka. Ta pętla się zaciśnie.
  Ciekawe kiedy sojusznik zada pytanie o wykorzystywanie do rozgrywek
  partyjnych skomplikowanego programu który został wykorzystany do
  śledzenia ruchu "podejrzanych" o utratę krawata w Marriocie?
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,4450920.html

 • wanda43

  Oceniono 14 razy 10

  Wiele, bardzo wiele spraw z okresu radosnej dzialalniosci nieboszczyka smolenskiego w Ministerstwie sprawiedliwosci, a takze z okresu rządow PiS czeka w kolejce na rozpatrzenie w Strasburgu. Odszkodowania zaplacimy MY WSZYSCY, a powinni oni z własnych kieszeni.

 • emerytgw

  Oceniono 12 razy 10

  Wreszcie może do tego wrednego Kamińskiego dobrać sie Strassburg. Ta pis-hiena powinien być surowo ukarany za działania CBA za jego kadencji.

 • tegepe

  Oceniono 11 razy 9

  No i bardzo dobrze! Szkoda tylko, że za wybryk ludzi tego psychopaty K., dzisiejszego posła PiSdu, odpowie państwo polskie, a nie on sam!

 • zelalem

  Oceniono 7 razy 7

  Powinna odpowiadać za to IV RP, z kieszeni jej propagatorów!

 • j_p_salomonczyk

  0

  Polacy zapłacą za ekscesy Kamińskiego znanego wcześniej jako szef Ligi Republikańskiej organizacji słynnej z chuligańskich wybryków. Organizacji plugawej, której sposoby działania i myślenia kontynuują dziś organizacje tzw. pseudokibiców" potocznie nazywane "bydłem stadionowym"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX