Wałęsa: Tusk powinien spałować związkowców przed Sejmem

Lechowi Wałęsie nie podobała się piątkowa manifestacja "Solidarności" przed Sejmem. - Jestem zażenowany, wstydzę się, że takie pokolenie mamy - stwierdził w rozmowie z Moniką Olejnik. Następnie powiedział, że na miejscu Donalda Tuska "wydałby polecenie spałowania" związkowców.


- Władza jest władzą. Gdybym był na miejscu Tuska, wydałbym polecenie - spałować. Władzę trzeba szanować, wybierać mądrze - powiedział w Radiu ZET Lech Wałęsa. Były prezydent skomentował w ten sposób ostatnie manifestacje przed Sejmem, gdy "Solidarność" zablokowała parlament na kilka godzin. W tym czasie kilku posłów, którzy starali się z niego wydostać, zostało zaatakowanych przez związkowców.

Wałęsa stwierdził, że pierwszego by spałował obecnego przewodniczącego "Solidarności". - Nie potrafi mądrze układać stosunków w wolnej Polsce. Ja jako komendant sam bym go spałował - powiedział Wałęsa.

Byłemu prezydentowi nie podoba się sposób manifestowania związkowców. - Jestem zażenowany, wstydzę się, że takie pokolenie mamy. Zachowanie takie nie pasuje do epoki - powiedział. Zastrzega jednak, że związki mają prawo i obowiązek walczyć o emerytury.

Wałęsa nie wierzy, że protesty związane z reformą emerytalną doprowadzą do upadku rządu. Chwali też gabinet Tuska, że ją przeprowadza. Boi się jednak, że demonstracje "Solidarności" mogą wystraszyć kibiców na Euro, co uderzy w polską gospodarkę. - Bracie, w złą stronę idziesz. Uderzasz w interes Polski - zwrócił się do Piotra Dudy, przewodniczącego "Solidarności".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (29)
Wałęsa: Tusk powinien spałować związkowców przed Sejmem
Zaloguj się
 • zdak

  Oceniono 14 razy 6

  i Wałęsa ma racje, gdyby porządnie spałowali to skończyłoby się demolowanie Warszawy, palenie opon i szczanie pijanych w sztok związkowców po trawnikach. Chcą protestować? Proszę bardzo ale każde złamanie prawa czy porządku - za dupe i do pierdla

 • duch1313

  Oceniono 24 razy 6

  Jedyny człowiek w Polsce , który potrafi powiedzieć zawsze co myśli bez starchu o to jak to będzie odebrane przez władzę ,czy związek .Brawo panie Prezydencie.

 • rot.leszek

  Oceniono 20 razy 6

  No to panie Prezydencie-komendancie nie gadamy tylko ruszamy cztery litery odkladamy wedke i laptopa Na nastepna manife kask pala i jedziemy z tym koksem

 • kurcze_pieczone01

  Oceniono 18 razy 6

  Czy to dla tego, że kto inny skakał przez płot?

 • najdul6

  Oceniono 13 razy 5

  I tu pan Wałęsa ma rację popieram go,gdybym ja był premierem to bym z dudą inaczej porozmawiał a potem do kicia na parę lat bo duda to jest niebezpieczny kutas

 • ori555

  Oceniono 19 razy 5

  No proszę !!! jak to punkt widzenia zależy od punktu siedzenia . 30 lat temu zupełnie inaczej sądził o władzy!!!

 • pawel.nn

  Oceniono 18 razy 4

  "Władza jest władzą" i "Ja jako komendant sam bym go spałował" - powiedział laureat pokojowej nagrody Nobla.

 • alien0

  Oceniono 2 razy 2

  rok 1980....postulaty solidarności od 6 do 21...(wcześniejsze były polityczne)...bardzo ciekawy jest postulat nr14:

  6. Podać realne działania mające na celu wyprowadzenie kraju z sytuacji kryzysowej poprzez: a. podanie do publicznej wiadomości pełnej informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej, b. umożliwienie wszystkim środowiskom i warstwom społecznym uczestniczenie w dyskusji nad programem reform.

  7. Wypłacić wszystkim pracownikom biorącym udział w strajku wynagrodzenie za okres strajku jak za urlop wypoczynkowy, z funduszu Centralnej Rady Związków Zawodowych (CRZZ).

  8. Podnieść zasadnicze uposażenie każdego pracownika o 2 tys. zł na miesiąc jako rekompensatę dotychczasowego wzrostu cen.

  9. Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza.

  10. Realizować pełne zaopatrzenie rynku wewnętrznego w artykuły żywnościowe, a eksportować tylko nadwyżki.

  11. Znieść ceny komercyjne oraz sprzedaż za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym.

  12. Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej oraz znieść przywilejów Milicji Obywatelskiej, Służby Bezpieczeństwa i aparatu partyjnego poprzez: zrównanie zasiłków rodzinnych, zlikwidowanie specjalnych sprzedaży itp.

  13. Wprowadzić na mięso i jego przetwory kartki - bony żywnościowe (do czasu opanowania sytuacji na rynku).

  14. Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 55 lat, dla mężczyzn do 60 lub przepracowanie w PRL 30 lat dla kobiet i 35 dla mężczyzn bez względu na wiek.

  15. Zrównać renty i emerytur starego portfela do poziomu aktualnie wypłacanych.

  16. Poprawić warunki pracy służby zdrowia, co zapewni pełna opiekę medyczną osobom pracującym.

  17. Zapewnić odpowiednią ilość miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci kobiet pracujących.

  18. Wprowadzić urlop macierzyński płatny przez okres 3 lat na wychowanie dziecka.

  19. Skrócić czas oczekiwania na mieszkania.

  20. Podnieść diety z 40 do 100 złotych i dodatek za rozłąkę.

  21. Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy. Pracownikom w ruchu ciągłym i systemie czterobrygadowym brak wolnych sobót zrekompensować zwiększonym wymiarem urlopu wypoczynkowego lub innymi płatnymi dniami wolnymi od pracy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX