Szopka czy wstęp do wojny religijnej? Publicyści o apostazji Palikota

Wg Marka Zająca apostazja Palikota to szopka i kolejny happening polityczny. - Wypisać się z Kościoła w Niemczech to ma sens, nie płaci się wtedy podatków. A w Polsce? Co może zrobić proboszcz na podstawie tego, czy ktoś jest zapisany w księgach parafialnych? - pytał. Ale zdaniem Dominika Zdorta sprawy nie można bagatelizować. - Jak patrzymy na konflikty, które się rozegrały w ostatnich 50 latach, to zawsze w podtekście jest konflikt religijny - straszył dziennikarz "Rz".
Antyklerykalizm to ruch społeczny, nie zabawa [BLOG]>>

Marek Zając uważa, że najbardziej na "szopce" Palikota, jakim było złożenie aktu apostazji, najbardziej skorzysta... Leszek Miller.

- Palikot robi bardzo wiele, żeby utwierdzić obywateli, że jest politykiem wyłącznie happeningu i zgrywy. On może utwierdzać te swoje od 8 proc. do góra 14 proc. Ale po więcej nie sięgnie - ocenił publicysta TVP.

Zdaniem Zająca aktu apostazji dokonuje się "we własnym sumieniu", a nie w świetle kamer. I jak mówił publicysta przez lata związany z "Tygodnikiem Powszechnym", wielu Polaków takiego aktu dokonało.- Ale nie będą tracili czasu na to, żeby chodzić do proboszcza i wykłócać się o odpowiedni wpis w księgach parafialnych. Choćby z tego pragmatycznego powodu, że to nie ma żadnego wpływu na ich życie. Wypisać się z Kościoła w Niemczech ma sens, bo nie płaci się wtedy podatków. A w Polsce? Co może zrobić ci ten biedy proboszcz na podstawie tego, że jesteś zapisany w księgach parafialnych? - pytał komentator "Poranka Radia TOK FM".

Palikot forpocztą wojny religijnej?

Znacznie poważniej wystąpienie Janusza Palikota z Kościoła katolickiego traktuje Dominik Zdort. Jak tłumaczył, kwestie religijne są wyjątkowo ważne dla wielu osób. Dlatego budzą bardzo wiele emocji.- Jak patrzymy np. na konflikty - nawet zbrojne, które rozegrały w ostatnich 50 latach, to zawsze w podtekście jest konflikt religijny - mówił publicysta "Rzeczpospolitej".

Zdort widzi też niebezpieczeństwo w tym, że Palikot nie jest osamotniony. I wytknął "Gazecie Wyborczej", że publikuje "całostronicowe teksty" o tym, jak wystąpić z Kościoła katolickiego.

Z taką oceną nie zgadza się Marek Zając. Bo jak stwierdził, "jest różnica między artykułami, które pojawiają się w prasie, a happeningiem, który widzieliśmy w sobotę".

Według publicysty TVP Palikot "podgrzewa niedobre emocje". - Ale oprócz tego swoim postępowaniem nie sprawia, żeby te dwie grupy - jego zwolenników i przeciwników - powieszały się - ocenił Marek Zając.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (63)
Szopka czy wstęp do wojny religijnej? Publicyści o apostazji Palikota
Zaloguj się
 • bushman14

  Oceniono 62 razy 58

  Cały problem polega na tym, że w Polsce wiara NIE JEST PRYWATNĄ SPRAWĄ OBYWATELI. Religia jest w prawie, religia jest w szkołach, religia jest u lekarza, jest w mediach i w polityce.
  Jeśli jedni politycy mogą ostentacyjnie odwoływać się do swojej wiary, to dlaczego odmawiacie innym ostentacyjnego odwoływania się do swojej niewiary? Jeśli Tusk może brać ślub kościelny przed wyborami, Kaczyński na klęczkach chodzić do Rydzyka, to czemu Palikot nie może publicznie dokonywać apostazji?

 • vapor1

  Oceniono 58 razy 50

  A może mondży póblicyści skomentowaliby to co Palikot mówił pod kościołem a nie sam fakt wieszania kartki - na to was już nie stać? A mówił o pazerności, o przekrętach komisji majątkowej, o aferach pedofilskich czy skrajnej kompromitacji związej ze zgodą na pochówek na Wawelu wiadomo kogo.

 • amkkmp

  Oceniono 33 razy 31

  Polska to niestety kraj zdominowany przez hipokrytów:

  - jeżeli ktoś mówi, że jest gejem, to obnosi się ze swoją orientacją seksualną i prowadzi jej promocję, ale
  - jeśli mężczyzna idzie z kobietą za rękę, całuje ją w miejscu publicznym, ma jej zdjęcie w portfelu to jest heteroseksualistą, który swoją orientację seksualną zachowuje dla siebie

  - jeżeli raz na miesiąc zapalisz sobie skręta, to jesteś narkomanem, przestępcą i gangsterem, ale
  - jeżeli wypijasz codziennie wieczorem dwa czteropaki, to jesteś uczciwym obywatelem, który musi odpocząć po ciężkiej pracy, a jeśli od rana łykasz z kolegami tanie wino, to jesteś dobrym człowiekiem podtrzymującym kontakty międzyludzkie

  - jeżeli mówisz, że jesteś ateistą, albo przyznajesz się do apostazji, to jesteś bezbożnikiem robiącym cyrk z prywatnej sprawy, jaką jest wiara, ale
  - jeżeli nosisz na łańcuszku krzyżyk, na biurku w pracy masz krzyżyk, w samochodzie podobiznę św. Krzysztofa, co tydzień w niedzielę odświętnie ubrany drepczesz do kościoła, to jesteś zwykłym obywatelem, który ma niezbywalne prawo do wyznawania religii

 • cyklista

  Oceniono 34 razy 28

  A niby jak Palikot miał zwrócić uwagę na przyłączanie do kościoła katolickiego wszystkich jak leci, bez pytania?
  To tak jak ze sztucznym penisem: policjanci zgwałcili studentkę - było doniesienie do prokuratury, ale pies z kulawą nogą się nie zainteresował. Palikot przyniósł to TV penisa, i psy wyleciały.

 • piotr_kolec

  Oceniono 43 razy 27

  Słońce, fale, laseczki w bikini
  Zabawy, orgietki, wstrząśnięte Martini

  Ukryta sutanna, w kącie koloratka
  A nad nim rozkoszna
  Porno akrobatka

  Nagle telefon – odbiera lekkim gestem
  - Niestety nie mogę, na pielgrzymce jestem!

 • karo80.0

  Oceniono 26 razy 26

  Palikot ma 100% racji - jeżeli rozsądni ludzie nie będą występowali z Kościoła do którego zostali przecież przymusowo wcieleni jako nieświadome dzieci, to nadal prawicowi troglodyci będą wrzeszczeli że "Polak to katolik", "krzyż w Sejmie musi być być bo 95% społeczeństwa..." itd. itp.

 • skynet1234

  Oceniono 29 razy 23

  Palikot BARDZO dobrze robi! A Wy pozostali - Jaśnie Panowie Politycy - jesteście tchórzami, którzy gracie jak Wam KK w Polsce zagra! Stoicie pod ołtarzami bo uważacie, że Wam księża pomogą w zdobyciu głosów. Jedyny Palikot potrafi powiedzieć prawdę i dlatego Go krytykujecie. Jesteście żenujący...

 • jiddu

  Oceniono 24 razy 22

  Zważywszy, że nawet szpitale są narażone na szwendających się księżulków, działanie Palikota ma wiele sensu. To nie jest nijaka organizacja bez wspływu na nasze życie i też zdrowie, przeciwnie, strasznie obciąża naszą kasę, dziecięce umysły, wpływa na decyzje podejmowane przez lekarzy - szczególnie w przypadku kobiet w ciąży, kiedy to zamiast skupić się na ratowaniu ich życia, skupia się na płodzie.

 • mmxxkk

  Oceniono 24 razy 22

  a jak w tym kraju można inaczej uwagę na fakt, że decyzje podejmowane pod wpływem kościoła dotycza osób, które nie chcą mieć z nim nic wspólnego
  dlaczego moje podatki idą na finansowanie religii w szkołach kosztem większej liczby fizyki, chemii czy innych przedmiotów ścisłych
  oczywiście, można uznać - nie posyłaj swojego dziecka ale czy ktos mi odda część tych podatków zeby mogła dziecko an dodatkowe zajęcia wysłać?
  nie, dlatego też z KK w Polsce nalezy zrobić porządek
  każde działanie pokazujące absurdy KK jest dobre, łacznie z publiczną apostazją - która nie jest procedurą łatwą,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX