Organizatorka Marszu Pamięci: Proszę już nie podgrzewać atmosfery. Marsz w trakcie Euro nie będzie antyrosyjski

- Nie obwiniamy rosyjskich sportowców za śledztwo smoleńskie i nie ma powodu, byśmy zakłócali ich pobyt w Warszawie. Będziemy się modlić i upominać o prawdę - mówi portalowi Gazeta.pl Anita Czerwińska, szefowa warszawskiego klubu ?Gazety Polskiej?. - Idziemy oddać hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. To media rozpętały histerię wokół Marszu Pamięci w czasie Euro
Michał Gostkiewicz, Gazeta.pl: Prezes PiS zapowiedział "pokojowe obchody Euro" - żadnych zadym, manifestacji, demonstracji. A jak 10 czerwca będzie wyglądał Marsz Pamięci na Krakowskim Przedmieściu?

Anita Czerwińska, szefowa warszawskiego klubu "Gazety Polskiej" organizującego co miesiąc Marsze Pamięci na Krakowskim Przedmieściu: - Nic nie zamierzamy zmieniać zarówno jeśli chodzi o trasę, jak i o scenariusz marszu. Idąc, będziemy się modlić, odmawiać Różaniec, zatrzymamy się przy kościele św. Anny, gdzie jest krzyż pamięci.

Od początku te marsze mają właściwie charakter modlitewnej procesji. Nie wiem, czy nie będzie jakichś zmian ze strony miasta, ale jesteśmy w stałym kontakcie z pracownikami wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, z którymi współpraca układa się od początku bardzo dobrze.

Apelowałabym też do "Gazety Wyborczej" o rozsądek. By swoimi artykułami nie podgrzewała atmosfery.

W hotelu Bristol miała być zakwaterowana reprezentacja Rosji. Teraz Ministerstwo Sportu zaproponowało Rosjanom cztery inne lokalizacje bazy hotelowej na Euro, zapewne z obawy, że może dojść do antyrosyjskich manifestacji.

- My nie idziemy w marszu antyrosyjskim. Celem tego marszu jest oddanie hołdu ofiarom katastrofy smoleńskiej. Idziemy z kapłanami, będziemy się modlić. I czy to się państwu podoba, czy nie, my tego zmieniać nie zamierzamy. Będziemy współpracować z miastem i policją. Wzmocnimy naszą ochronę. Jeśli znajdą się osoby, które będą chciały zakłócić przebieg tego marszu i zmienić jego charakter, będą to osoby spoza środowiska organizatorów. Będą przez nas upominane i dyscyplinowane, a jeśli potrzeba, to usuwane.

Czyli władze miasta mogą być spokojne, że nie dojdzie do skandalu?

- Nie wiem, o jakim skandalu tu mówimy. To umieszczanie reprezentacji w hotelu Bristol jest tu jakby prowokacją.

Miejsce wybrała rosyjska federacja piłkarska, Rosjanie z reguły wybierają najdroższe i najlepsze hotele...

- A minister spraw wewnętrznych jest od tego, żeby sytuacje potencjalnego nawet zagrożenia wykluczać i im zapobiegać.

Teraz Ministerstwo Sportu szuka nowej lokalizacji...

- Niech szuka. Ja się nie zajmuję organizacją Euro, niespecjalnie mnie to interesuje. My idziemy jak co miesiąc w tym marszu i to się nie zmieni.

Czyli nie zamierzacie wykorzystać faktu, że rosyjska reprezentacja ma rezydować tuż przy Krakowskim Przedmieściu, by zamanifestować mocniej swoje przekonania co do przyczyn katastrofy smoleńskiej? Jakieś petycje, transparenty, specjalne przemówienia?

- Rozumiem, że pan nam udziela w tym momencie rad? (śmiech )

Nie, tylko pytam....

- Myślę, że uczestnicy będą chcieli - jak zawsze, ponieważ mamy zagwarantowaną w konstytucji wolność słowa w Polsce - wyrazić to, co czują, i powiedzieć o obiektywnej sytuacji związanej z katastrofą, bo to nie są nasze przekonania, tylko fakty: to, że śledztwo zostało oddane Rosjanom, to jest fakt, a nie nasze wyobrażenie. Jak co miesiąc oddamy hołd tym, którzy zginęli pod Smoleńskiem, i będziemy upominać się o prawdę.

Pan by pewnie oczekiwał, żebym powiedziała, że tak, że my tu ruszymy na hotel Bristol. Nic z tych rzeczy. Powtarzam, że będziemy mieć służbę porządkową i współpracować z policją, więc jak ktoś będzie zakłócał przebieg marszu, to będzie traktowany jako osoba spoza zgromadzenia publicznego.

Czy wikłanie rosyjskich piłkarzy w kwestię miesięcznicy - choćby przez próbę ich przenoszenia w inne miejsce - ma sens?

- Nie obwiniamy sportowców za śledztwo smoleńskie i nie ma powodu, żebyśmy zakłócali ich pobyt w Warszawie. Narodowi rosyjskiemu też przecież zależy na wyjaśnieniu przyczyn katastrofy w Smoleńsku. Ja się obawiam nie o uczestników naszego marszu, bo to rozsądni ludzie. Każda osoba postronna, która będzie chciała zakłócić porządek, będzie dyscyplinowana przez nas i policję. Na pewno nie uda nam się przypiąć łatki awanturników. Dlatego apeluję, by nie podgrzewać już atmosfery. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, by odbyć ten marsz w godny sposób.

Rozmowa autoryzowana, przeprowadzona 23 maja 2012 r.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (17)
Organizatorka Marszu Pamięci: Proszę już nie podgrzewać atmosfery. Marsz w trakcie Euro nie będzie antyrosyjski
Zaloguj się
 • neumarkt

  Oceniono 22 razy 22

  Czy moglibyśmy się dowiedzieć jak długo będzie trwał ten SABAT pod pałacem Namiestnikowskim? To zakrawa na żart, że ta cała śmieszna impreza rzekomo "prawdziwych Polaków" odbywa się na Krakowskim Przedmieściu, a nie na Wawelu! Być może są to patrioci, ale zatrzymani w rozwoju na etapie sienkiewiczowskich historyjek pisanych "ku pokrzepieniu serc" nie zawsze historycznie prawdziwych, tak jak nieprawdziwi są współcześni przywódcy tego zgromadzenia, których jedynym celem jest wywoływanie nieustannej ZADYMY a by zdobyć tę upragnioną, wyśnioną, na szczęście nieosiągaslną,władzę! Czy to ma służyć Polsce?

 • jo_laska_nebeska

  Oceniono 20 razy 18

  - Myślę, że uczestnicy będą chcieli - jak zawsze, ponieważ mamy zagwarantowaną w konstytucji wolność słowa w Polsce - wyrazić to, co czują, i powiedzieć o obiektywnej sytuacji związanej z katastrofą, bo to nie są nasze przekonania, tylko fakty: to, że śledztwo zostało oddane Rosjanom, to jest fakt, a nie nasze wyobrażenie. Jak co miesiąc oddamy hołd tym, którzy zginęli pod Smoleńskiem, i będziemy upominać się o prawdę".
  Cholera, już się gubię. Przedstawicielka GP mówi, że ma zagwarantowaną w konstytucji wolność słowa??! No przecież cały czas WALCZĄ O WOLNOŚĆ SŁOWA!!! To jak w końcu???

  "Od początku te marsze mają właściwie charakter modlitewnej procesji..." Tu już nie gubię się, tu już ZUPEŁNIE NIE KUMAM! Na procesji modlitewnej szubienice, sierp i młot, zdrada, hańba, szczur......??????
  A świątobliwy kler na to patrzy ....i z ambon będzie znów mówił o prawdziwych polakach, patriotach walczących z tym rządem co to na kolanach przed ruskimi.... Czy na Boże Ciało też nam zafundują takie modlitewne procesje???
  Ratuj się kto może!....

 • demolka666

  Oceniono 20 razy 18

  a to ta katonazistka robi te rozróby? dobrze zapamiętać tę facyjatę... takie religijne wycieczki powinny być zabronione, ponieważ wolność religijna nie jest zagrożona, a miejsce modlitwy to kościół - nie powinno wydawać się zgody na taką modlitewną zadymę

 • peter-123

  Oceniono 16 razy 16

  Gazeta Polska, jako papier toaletowy za droga.

 • allemodell

  Oceniono 15 razy 13

  To nie jest Marsz Pamieci , modlitewna procesja , hold pamieci itp i itd
  to jest szatanski taniec po trupach smolenskich sekty pis + gazeta pl ,jakis poganski zwyczaj
  a wy jestescie zoombii , zadni krwi , nowy rytual w waszej wierze

 • neumarkt

  Oceniono 13 razy 13

  A cóż to za dama pozująca na Monę Lizę? A imię Jej zakłamanie i hipokryzja! Może ona nam wyjaśni czy "miesięcznica" to to samo co miesiączka. Jeżeli tak, to musimy się przygotować na, conajmniej 45 lat takich hepeningów. Ci ostatni, co ten "rejwach" będą wodzić, nie będą, tak po prawdzie, wiedzieć czemu te procesyje służą! Jarek pewnie będzie leżał z rodziną, tak mu się marzy, na Wawelu, Hofman będzie wspominał dobre czasy, gdy go ktoś jeszcze słuchał, Ziobro nadal będzie wzdychał do stanowiska prezydenta Najjaśniejszej Rzplitej...
  Ludu Warszawy! Bądź gotów znosić te marne jasełka, dłuuuuugo!

 • oghana7

  Oceniono 12 razy 12

  a ja nie wierze w pokojowy marsz na krakowskim ,bo te marsze zawsze sa awanturami z wyzwiskami wobec premiera i prezydenta ,a takze rosjan .biora w tm udzial rowniez ksieza .w ogole nikt w polsce nie rozumie tych marszow -nikt tam nie zginal ,lech kaczynski ma 3 groby ,a palac prezydencki i krakowskie to nie cmentarz .te marsze to paranoja .jak dlugo moga trwac ?nikt wlasnych bliskich w taki sposob nie upamietnia .zaloba konczy sie po roku a jej miejscem jest wlasne serce i koscioly .ale to pis musi pokazac swoje znaczenie ,choc zgineli w smolensku poslowie wszystkich partii .pani mucha ma racje -nie powinno byc miesiecznicy w czasie euro .dlaczego zgadza sie na to pani gronkiewicz waltz?

 • wkaspr

  Oceniono 12 razy 12

  Nie będzie wojny tyko będzie walka o pokój ! Tylko po tej walce kamień na kamieniu nie pozostanie. (Radio Erewań )

 • 2zero

  Oceniono 9 razy 7

  Nic mnie nie zacieszy tak jak ciągły, nie ustający marsz od dzisiaj aż do końca rządów PO, robiony tak jak się robi blokady szos na przejściach dla pieszych. Przy każdym nawrocie wstępujemy do kościoła po błogosławieństwo, pobieramy nowe pochodnie i wielbiąc Jarosława ruszamy w nowy obchód. Wszystko 24/24 godziny i 7 dni w ( każdym ) tygodniu. Dopiero wówczas uwierzę, że PIS potrafi się zorganizować i można mu powierzyć władzę w kraju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX