Rosjanie w koszulkach z sierpem i młotem? Hofman: To podstawa do odmowy zgody na ich przemarsz

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki przekazał Rosjanom informację, że w Polsce symbol sierpa i młota nie jest zakazany. - Niech przeczyta konstytucję i przestanie opowiadać głupoty! - oświadczył na to Adam Hofman na antenie Radia ZET. Poseł PiS dodał, że zapowiedź rosyjskich kibiców o założeniu koszulek z sierpem i młotem może być podstawą do odmowy zgody na ich przemarsz przez Warszawę 12 czerwca.


Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości powiedział dziś w programie Moniki Olejnik "Gość Radia ZET", że nazwał wypowiedź szefa Wszechrosyjskiego Związku Kibiców Aleksandra Szprygina o tym, że kibice rosyjscy mogą założyć koszulki z sierpem i młotem, "skandaliczną". - To nie jest nasze widzimisię, ale polska konstytucja, która nie zostanie zawieszona na czas Euro - przekonywał.

Według niego, "jeżeli prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz będzie miała informację, że może tam dojść do łamania polskiej konstytucji, to może prewencyjnie nie dopuścić do tej demonstracji". Na uwagę prowadzącej, że prezydent stolicy już zapowiedziała, że jeżeli otrzyma wniosek z prośbą o zalegalizowanie takiego przemarszu, to się zgodzi, poseł PiS odpowiedział, że Gronkiewicz-Waltz "lubi prowokować i podkręcał emocje".

Prawnik: Noszenie koszulki nie jest przestępstwem

Prawnicy z kolei przekonują, że Kodeks karny RP nie penalizuje samego noszenia koszulki z symbolami któregoś z ustrojów totalitarnych. W zeszłym roku Trybunał Konstytucyjny wykreślił z niego zapis, że karze może podlegać treść "będąca nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innego totalitarnej".

- Samo założenie koszulki z sierpem i młotem nie jest przestępstwem. Byłoby nim gdyby łączyło się z propagowaniem komunizmu - wyjaśnił PAP profesor prawa Piotr Kruszyński. Adwokat dodał, że art. 256 Kk penalizuje prezentację lub posiadanie treści propagujących totalitarny ustrój komunizmu tylko wtedy, gdy dokonuje się tego "w celu ich rozpowszechniania". - Trudno uznać nałożenie takiej koszulki za rozpowszechnianie; chyba że byłby na niej dopisek, że totalitarny ustrój komunistyczny jest lepszy niż inne - dodał Kruszyński.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (11)
Rosjanie w koszulkach z sierpem i młotem? Hofman: To podstawa do odmowy zgody na ich przemarsz
Zaloguj się
 • kurcze_pieczone01

  Oceniono 12 razy 12

  Oczekiwałbym od zarządu miasta W-wy cofnięcia ryczałtu na comiesięczne zanieczyszczanie
  przedmieścia. Impreza ta nosząca znamiona procesji modlitewnych de facto jest przykrywką
  do quazi narodowo socjalnej hucpy mającej charakter antysytemowy uderzający w podstawy
  ustrojowe państwa Polskiego.
  .
  Katshismus, dużo wódki ze specyficznymi naukami Kościoła mającymi jeden cel, pieniądze.

 • kilervirago

  Oceniono 3 razy 3

  Jak sobie pomysle,ze cos takiego jak Hofman i Blaszczak zasiadzie w przyszlym rzadzie to zimnych dreszczy dostaje.Poruta na caly swiat !

 • arvelli_net

  Oceniono 2 razy 2

  ... partia pis od kilku lat propaguje nienawiść do Polaków, do rządu, do prezydenta... i jest takie przysłowie: "kto mieczem wojuje ten kopa w tyłek dostaje..." panie hofman, czy też : ZDZICZAŁY CHŁOPIE, takiego oto kopa teraz dostajecie a ja prawdziwy Polak, bo prawdziwszy niż ty, noszący POLSKIE nazwisko w odróżnieniu od ciebie, cieszę się że ten kopniak rosyjską nogą ktoś wykona:)

 • czarna.beata

  Oceniono 2 razy 2

  TY Hofek jednak jesteś debilem!!!skoro wam można z transparentami o bluźnierczych oszczerstwach spacerować to i innym można.I ta pompatyczna mowa,rzygać mi się chce ilekroć widzę tego nadętego bufona.

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 2 razy 2

  Hofman idioto ! A jeśli przyjadą goście z katolickiej Austrii to też ich każesz ścigać za godło ? Gdybyś czopku nie wiedział -w co nie wierzę- to otwórz ślepki i zobacz co austryjacki orzeł trzyma w łapkach..
  pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Austria_Bundesadler.svg&filetimestamp=20110120010935

 • eurotrendywppl

  Oceniono 2 razy 2

  A ! Szkoda bitów.

 • cracovia.figiel

  Oceniono 6 razy 2

  Ruscy mają iść by wyrazić hołd Naszemu Ukochanemu Przywódcy Lechowi K........ Którego uważają za wybitnego POlityka i dzięki któremu bardzo POprawiły się nasze stosunki z Juszczenką. Czego dowodem jest min. to że. według Naszego Ukochanego Przywódcy, to iż Juszczenko nadał największe na Ukrainie odznaczenie Bandycie Banderze było tylko spowodowane tym że cyt: ja bym się tym tak za bardzo nie przejmował bo na Ukrainie będą niedługo wybory. Tak oto ten fakt skomentował Nasz Ukochany Przywódca wylegujący się teraz POdobno na Wawelu..

 • allemodell

  0

  znalazl sie znawca Konstytucji , palnij sie w ten pusty leb , a tylko echo bedzie ,
  a olejnik znizyla sie do poziomu pisu , ukryta fanka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX